Na začátku roku se naši kolegové spolu potápěli ve dvoumístné ponorce do hlubin Jižního ledového oceánu a mapovali tam místní ekosystémy u mořského dna. Na základě vědeckého výzkumu, který zde prováděla doktorka Suzanne Lockhart z kalifornské Academy of Science, byly čtyři lokality prohlášeny mezinárodním týmem vědců za zranitelné mořské ekosystémy (Vulnerable Marine Ecosystems) a budou v nich platit pravidla zvláštní ochrany. Jedná se o lokality v oblastech Antarctic Sound a Gerlache Strait u Antarktického poloostrova.

To je skvělá zpráva, ale nám to samozřejmě nestačí! Videozáběry, které organizace Greenpeace u mořského dna pořídila během tříměsíční expedice lodi Arctic Sunrise, jasně ukázaly, že ve Weddelově moři žijí unikátní a zranitelné živočišné druhy a že by se zde měla na 1,8 milionech kilometrů čtverečních ustanovit obří oceánská rezervace. Jen tak zachováme nejen prostředí pro unikátní podmořské živočichy, ale i pro velryby, tučňáky, tuleně a další obyvatele tohoto nehostinného, ale dechberoucího kontinentu a moří kolem něj.

Podepište petici za vytvoření rezervace ve Weddelově moři.

Už je nás téměř 1,8 milionu. Za chvíli tedy každý kilometr čtvereční navrhované rezervace může mít svého “patrona”, který požaduje její vyhlášení. O vyhlášení rezervace bude rozhodovat Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy v říjnu letošního roku.

Close