Skončil čtvrtý ročník EKOvýzvy. Wow, wow a ještě jednou wow. Letošní EKOvýzva byla velice úspěšná. Zapojilo se neuvěřitelných 3333 lidí, což je asi desetkrát víc než v předchozích ročnících. Možná je to tím, že jsem začali s přípravou s dostatečným předstihem Nebo se lidé konečně začali zamýšlet nad dopady jejich chování na přírodu.

Každý účastník si zvolil vlastní výzvu a celý duben se jí věnoval. Mnozí z nich o své výzvě také psali blogy na webu www.ekovyzva.cz. Celkem se na stránkách objevilo 504 blogů, fotek a videí. To je víc než 10 příspěvků denně! Pročtěte si je. Spoustu zajímavých postřehů a tipů, kterými se můžete inspirovat, naleznete nejen v samotných článcích, ale i v komentářích pod nimi.

Nejvíce účastníků a účastnic se letos rozhodlo omezit odpad, který produkují. Eliminovat jednorázové plasty a další zbytečné obaly se zavázal každý třetí člověk. Další oblíbenou výzvou byla výzva Bez palmového oleje a Omezení živočišné výroby.

Pro mě osobně byla ovšem nejzajímavější výzva Snížení vodní stopy. Hlavně proto, že v sobě skrývá víc, než název prozrazuje. Po hlubším zamyšlení přijdete na to, že nejde jen o šetření doma v koupelně, ale týká se to i jídla, pití a oblečení.

Na Den Země proběhla v Kasárnách Karlín debata s vyzyvateli a následně promítání filmu A Plastic Ocean. Sál se zaplnil během pár minut stovkami lidí, kteří si přišli poslechnout, jak to šlo našim vyzyvatelům a vyzyvatelkám.

Jak si letošní ročník užil vyzyvatel Ruda?

:. Ruda Kalaš během akce Ukliďme Česko. (c) Greenpeace
Každá výzva měla svoji tvář, někoho, kdo se stal ambasadorem výzvy. Někdo poprvé a někdo už několikrát v řadě. Už počtvrté se zapojil Ruda Kalaš a my jsme se ho zeptali na pár otázek:.

Zapojil ses do všech ročníků jako vyzyvatel. Co tě k tomu vedlo?
Zapojil jsem se do všech čtyř ročníků. Jako aktivní dobrovolník brněnské lokální skupiny jsem nemohl při výzvě chybět, když ji vymyslela a propagovala brněnská lokálka. Navíc to byla pro mne šance se v tomto směru praktické ekologie posunout. V neposlední řadě jako sportovec mám rád výzvy.

Jaké výzvy sis vybral v minulosti a dodržuješ je v nějaké míře dál?
Nejprve jsem měl výzvu bez auta, potom bez palmového oleje, třetí rok veganství a tento bez obalových a jednorázových plastů. Všechny výzvy do značné míry dodržuji dál. Snažím se jet autem jen když to na kole nejde. Jezdím do práce na kole i v zimě a mrazech, což jsem dřív nedělal. Tuto zimu jsem vynechal jen dva týdny kvůli nemoci. Výzva bez palmového oleje se už stala nedílnou součástí mého života, už to nikde ani nezmiňuji. No a veganství se mi hodilo při výzvě bez obalových plastů. Domů už si maso nekoupím. Z poslední výzvy mi zbyl skvělý dřevěný kartáček, recyklovatelná žínka, ekologické čistící prostředky, objevil jsem bezobalové obchody atd. Takže výzva opět měla smysl a posunula mne v každodenním životě zase dál směrem k ekologické udržitelnosti.

Hodláš se zapojit i příští rok? A už víš, na co by ses chtěl zaměřit příště?
Výzvy mne baví a hodlám se zapojit i příští rok. Ve dvou výzvách: bez palmového oleje a bez obalových a jednorázových plastů jsem přímo reagoval na právě probíhající kampaň Greenpeace a chtěl ji propagovat. Zajímavé je, že v obou případech to byly ten rok nejsledovanější výzvy, které následovalo nejvíc přispěvatelů z řad veřejnosti. Greenpeace má prostě čich na to, co zrovna lidi zajímá. Uvidíme, jaké kampaně budou hýbat světem příští rok.

Nejnovější články

Komentovat

Zanech zprávu

Pro zapojení do diskuse je nutné přečíst a odsouhlasit pravidla ochrany osobních údajů.
Abychom mohli sledovat komentáře na tomto webu, shromažďuje tento formulář vaše jméno, e-mail a obsah sdělení. Více informací se dovíte v sekci Ochrana osobních údajů.

Diskuse

Close