Plastové mikročástice jsou používány v řadě hygienických a kosmetických potřeb pro odlupování odumřelých buněk z pokožky a za dalšími účely. Avšak když tyto maličké kousky plastu odtečou do odpadu, končí v řekách a mořích, kde mohou poškodit divokou přírodu.


:. V kosmetice se používají velmi malé částečky plastu. Foto: Credit Olivia Bailey – Fauna & Flora International

Možná vás zajímá, jak se mikroplastům vyhnout. Existuje řada jednoduchých způsobů, jakými můžete ještě více pomoci zastavit tento nevyhnutelný a zbytečný zdroj znečištění oceánů:

  • Používejte průvodce správným čištěním pleti, který je pravidelně aktualizován.

  • Pomůže i snadno přehledný průvodce upozorňující na značky, které vyrábějí bezplastové zubní pasty, peelingy a přípravky na holení.

  • Pokud jste v jednom kole, stáhněte si zdarma aplikaci pro smartphone, abyste mohli jednoduše naskenovat čárový kód výrobku a zkontrolovat, zda neobsahuje mikroplasty.

  • Zkuste nakupovat kosmetiku na farmářských trzích či v ekologických drogeriích. Místo plastů zde do peelingů či masážních mýdel zde používají třeba mák, kávová zrnka či lufu. Pomocí těchto ingrediencí si s trochou námahy můžete udělat

  • Děláte si již starosti s výrobky na vaší poličce v koupelně? Zkontrolujte, zda obsahují mikroplasty. Na obalu by měly mít následující složky: polyethylen (polyethylene – PE), polypropylen (polypropylene – PP), polyethylentereftalát (polyethylene terephthalate – PET), polymethylmethakrylát (polymethyl methacrylate – PMMA), polytetrafluorethylen (polytetrafluoroethylene – PTFE) nebo nylon.

  • Pokud jste již kdysi koupili výrobky obsahující mikroplasty, můžete je přecedit přes jemné sítko a používat dál, nebo je poslat zpět výrobci a požádat ho o ukončení používání těchto přísad.

  • používání plastových složek v kosmetice, doporučujeme vám poslední zprávu UNEP (The United Nations Environment Programme / Program OSN pro životní prostředí – pozn. překl.) zabývající se tímto tématem – odkaz –  UNEP’s latest report on the issue.

  • Mikroplasty se do oceánů dostávají i praním syntetického prádla. Používejte šetrné prací programy a snižte počet otáček, na které pere vaše pračka.

Když budete rozhodovat vaší peněženkou, kupovat výrobky bez mikroplastů a zveřejňovat svůj názor, můžete zabránit znečišťování našich řek a moří mikroplasty z vašeho umyvadla. Zároveň ale můžete ovlivnit výrobce, prodejce, ale také politiky, aby podnikli smysluplné kroky k omezení tohoto zbytečného znečišťování. A s trochou štěstí třeba i v České republice již brzy bude přidávání plastů do kosmetiky postavené mimo zákon, tak jako nyní ve Velké Británii.

Daniel Steadman pracuje pro Fauna & Flora International, Fiona Nicholls pro Greenpeace Velká Británie. Společně pracovali pro kampaň, po níž nyní britská vláda úplně zakázala používání mikroplastů v kosmetice.
Za překlad děkujeme Dagmar Krepsové.

Komentovat

Zanech zprávu