Greenpeace vítá návrh společnosti Prisko, podle kterého by těžba černého uhlí na všech dolech OKD měla skončit v roce 2021, případně o rok později, který dnes schválila vláda. Podmínkou pro jeho provedení ale zároveň musí být významné investice do regionu a podpora propuštěných havířů, například ve formě výsluhových příspěvků, které prosazují odbory.

Na nutnost přijít rychle s plánem útlumu těžby a transformace regionu, který by bral v potaz potřeby horníků, upozornila organizace Greenpeace již dříve v otevřeném dopise s názvem “Podpořte spravedlivou transformaci regionu a potřeby horníků místo prodlužování těžby ve ztrátové firmě OKD”.

Důl OKD (c) Wikimedia Commons
© Wikimedia Commons

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR:
“Situace v OKD je kritická. Vedení OKD a společnosti Prisko navrhují konec těžby dokonce rychleji, než bylo dohodnuto při převzetí firmy státem. Ale není se čemu divit. Ještě před propuknutím koronavirové krize, kterou firma vůbec nezvládla, bylo OKD černou dírou na peníze. Nemá smysl prodlužovat agónii končícího průmyslu. Naopak je důležité, aby se vláda dívala dopředu a kladla si důležitější otázky, například kolik peněz půjde přímo havířům a v jaké formě, jak zajistit pro Ostravsko co nejvíce peněz z Evropské unie a jak provést transformaci a modernizaci místního průmyslu tak, aby na ní netratili ti nejzranitelnější.”