V brzkých ranních hodinách vylezlo 8 aktivistů a aktivistek Greenpeace na skrývkové rypadlo v dole Vršany. Plánují zde vyvěsit velký transparent požadující rychlý konec doby uhelné a pomocí moderních technologií ukázat lidem destrukci životního prostředí přímo z místa, kde k ní dochází. Zároveň zde reprezentují 50 tisíc lidí, kteří podepsali výzvu www.spoluproklima.cz požadující mimo jiné útlum těžby a spalování uhlí.

V současné době se uhelný byznys v České republice začíná kvůli ceně emisních povolenek, epidemii koronaviru i dalším důvodům hroutit. Sokolovská uhelná končí se zpracováváním svého uhlí na plyn a začíná propouštět své zaměstnance, uhelné doly společnosti OKD se mají začít zavírat možná už v tomto roce, definitivně mají ukončit činnost možná už v roce příštím. Česká republika přesto dosud nemá jasný plán, jak férovým způsobem transformovat uhelné regiony a pomoci místním lidem, kteří pracují v uhelném průmyslu. Činnost Uhelné komise, která má na tyto otázky najít odpověď a v níž mají i ekologické organizace zastoupení, se přitom prakticky zastavila, přestože první konkrétní doporučení měla podle původního plánu poskytnout vládě již tento měsíc.

Akce Greenpeace na rypadle ve Vršanech. (c) Greenpeace – Barbora Sommersová

Greenpeace má proto na vládu čtyři konkrétní požadavky, které souvisejí s útlumem těžby a spalování uhlí a s ochranou klimatu:

  1. Přestat vyrábět elektřinu z uhlí do roku 2030, do roku 2035 přistoupit ke kompletnímu konci uhlí v ČR.
  2. Zajistit sociálně ohleduplný a spravedlivý přechod k obnovitelným zdrojům energie pro uhelné regiony a všechny jejich obyvatele
  3. Odstavit co nejdříve staré a špinavé uhelné elektrárny, které jedou na vývoz – například Chvaletice a Počerady
  4. Navýšit cíle snižování emisí skleníkových plynů v rámci Evropské unie do roku 2030

Jana Pravdová z Greenpeace, která je přímo na rypadle, říká:
“Pocházím z města, které sousedí s dolem Vršany. Na severočeské uhelné velkolomy jsem se tak prakticky dívala už jako malá přímo z našeho domu. Podle mě je nepřípustné, aby s pohledem na díru dolu Vršany vyrůstaly místní děti další desítky let. S uhlím musíme skoncovat co nejdříve, abychom zabránili ničivým dopadům změn klimatu a abychom mohli konečně nastartovat potřebnou transformaci našich uhelných regionů směrem k moderní a udržitelné ekonomice.”

Záměrem akce na rypadle ve velkolomu Vršany je poukázat na problém těžby a spalování uhlí přímo z místa, kde k destrukci krajiny a znečišťování životního prostředí dochází, a zároveň také na možnosti přechodu k využívání čistějších forem energie. Se světem budou aktivisté a aktivistky spojeni díky moderním technologiím a obnovitelným zdrojům energie, kterými budou pohánět své mobilní telefony a počítače. Přímo z rypadla bude Greenpeace vysílat živé vstupy, během nichž si budou moci lidé prohlédnout měsíční krajinu uhelné jámy či rypadla, která na dně dolu těží uhlí. Diváci se dozvědí více o negativních dopadech těžby a spalování uhlí a budou se moci ptát na různé otázky. Zároveň se budou moci připojit k výzvě www.spoluproklima.cz.

Kvůli epidemii koronaviru byla pro akci Greenpeace přijata přísná opatření. Na rypadle samotném je jen takové množství lidí absolutně nezbytné k vyvěšení transparentu a komunikaci s okolním světem. Během případného kontaktu s pracovníky dolu či s policií se aktivisté a aktivistky snaží dodržovat bezpečnou vzdálenost a nosí roušky. Na samotném rypadle je díky silnému větru přenos nemoci velmi nepravděpodobný. 

Akce Greenpeace předchází Akčním dnům, na které zve lidi protiuhelné hnutí Limity jsme my a které začínají zítra. V sobotu se v rámci Akčních dnů uskuteční demonstrace Za budoucnost za uhlí před nejšpinavější českou uhelnou elektrárnou v Počeradech, kde je Greenpeace jedním ze třinácti organizátorů.