Organizace Greenpeace dnes zveřejnila komediální video Horníci na home office, které pro ni režíroval Vladimír Skórka známý svými internetovými seriály Lajna a sKORO NA mizině. Účelem videa je upozornit na problematickou situaci v uhelném průmyslu, kde již nyní ztrácejí horníci práci, zatímco plán na pomoc a transformaci uhelných regionů stále chybí. Uhelný průmysl není v současné době stabilní, ovšem Uhelná komise počítá, že se uhlí začne utlumovat až po roce 2029.
Filmové natáčení probíhalo za přísných hygienických podmínek na různých místech Ostravy, mimo jiné také v hornickém muzeu Landek. Hlavních rolí havířů, kterým jejich firma zavřela důl a poslala je na home office, se ujali Josef Kaluža a Robin Ferro spjatí s ostravskou divadelní scénou a herec na volné noze Karel Zima. Manželku jednoho z horníků, která není nově vzniklou situací nadšená, hraje Pavla Dostálová. Autenticitu hornického prostředí navozují mimo jiné i vulgární výrazy. Tvůrci proto varují, že by video nemělo být pouštěno dětem.

Režisér Vladimír Skórka, který sám pochází z hornické rodiny, říká:
„Horníci jsou pro mě opravdoví hrdinové a k jejich práci mám velký respekt. Což se, myslím, projevilo i na výsledku, třebaže se jedná o bláznivou komedii.“
Kampaní Horníci na home office chce organizace Greenpeace upozornit, že Česká republika potřebuje jasný plán na rychlý útlum uhlí a na pomoc uhelným regionům, protože nejen lidé na Karvinsku, ale i na Sokolovsku již dnes postupně přicházejí o svá pracovní místa. Greenpeace jako jedno z opatření, na němž se shoduje i s hornickými odbory, požaduje výsluhové příspěvky pro všechny zaměstnance a zaměstnankyně uhelného průmyslu, kteří kvůli útlumu uhlí přijdou o práci. O zavedení výsluh pro horníky ze Sokolovské uhelné bude přitom vláda jednat už v pondělí. Podle Greenpeace je to však jen první krok, co nejrychleji by se měla zavádět i dlouhodobá a systémová opatření na spravedlivou transformaci uhelných regionů.

Konec uhlí v ČR v těchto dnech řeší Uhelná komise, jejíž další jednání má proběhnout 26. listopadu. Podle všech dosavadních scénářů ovšem nepočítá s žádným útlumem těžby a spalování uhlí před rokem 2029, přestože ke zhroucení uhelného průmyslu kvůli ekonomickým důvodům dochází již nyní a živelně.
Jiří Jeřábek z Greenpeace říká:
“Je naivní si myslet, že v tak problematickém odvětví, jako je těžba a spalování uhlí, nyní stačí sedět s rukama v klíně a čekat. Potřebujeme mít plán na útlum uhelného průmyslu, než začne sám od sebe kolabovat. A je potřeba začít co nejrychleji se spravedlivou proměnou našich uhelných regionů a schválit konkrétní pomoc a programy pro lidi pracující v uhelném sektoru.”
Diskuse
Zavřít doly, znamená mnoho lidí bez práce. Elektřinu budeme vyrábět z plynu a teplo do domácnosti budeme vyrábět spalováním odpadů z domácností? Viz. zákaz skládkování po roce 2030. Koksovatelné uhlí které se těží v OKD na Karvinsku a používá se k výrobě oceli, budeme po uzavření dolů dovážet z Polska. Polsko chce uzavřít doly do roku 2049. Polské uhlí má vyšší obsah síry, a proto nám bude otravovat ovzduší ještě dlouho. Kvalitního koksovatelného uhlí na trhu může být v budoucnu nedostatek a cena vysoká, výroba oceli se v Česku může stát rázem nerentabilní. Hrozí zavření železáren a propouštění lidí. To potom lidé poděkujte zeleným a EU. Ostravsko a Karvinsko vděčí uhlí a oceli za rozvoj regionu. Jsem proti uzavírání dolů! Jsem proti emisním povolenkám a celé Evropské unii. Evropská unie není ani schopna zabezpečit hranice před nelegální migraci. Zdař bůh! Zdravím tři tygry, hlavně Štěpána Kozuba
Dobrý den, dnes je jasné, že doly v OKD se budou zavírat, a to dokonce dříve, než se čekalo a než by se nám to líbilo. My jsme souhlasili s tím kompromisem, který byl schválen po převzetí firmy státem, že by měla těžba skončit v roce 2023 a že by si OKD na její útlum mělo vydělat. Jak je vidět, politici, kteří ještě před nedávnem ujišťovali, jak se bude těžit i v roce 2030, najednou doly uzavírají. A nemají plán, jak z této situace ven. I proto se pouštíme do této oblasti, protože vedle výsluhových příspěvků pro horníky je potřeba začít se skutečnou spravedlivou transformací regionu. Co se týče výroby oceli, například Liberty Steel chce vyrábět pomocí nových technologií a od uhlí se do několika let odstřihnout.
Ano a vsichni budem stat u pásu jak cvicene opice pred 25 lety jsem prolezal steny jako elektrikar a byl jsem na to povolani hrdy jsem proti uzaviranim dolu -komedianti
To právě v žádném případě ne. Na pomoc uhelným regionům mají jít desítky miliard korun z Evropské unie v rámci Fondu spravedlivé transformace. Z dokumentů a informací, které zatím unikají do médií, se o tyto peníze chtějí utkat především velké a prosperující firmy, které chtějí investovat do své modernizace, do níž by investovaly i bez dotací. My ale potřebujeme plán na strukturální změnu uhelných regionů proveditelnou do roku 2030. Vláda ho nemá. A ano, v tuhle chvíli to může skončit jako vždycky s tím, že budou lidé pracovat v montovnách. My to nechceme a horníci to určitě také nechtějí.
.
Škoda, mohli dát vědět dřív, kdo se za tím schovával.
Ano, tohle je fakt podraz...