Organizace Greenpeace dnes zveřejnila komediální video Horníci na home office, které pro ni režíroval Vladimír Skórka známý svými internetovými seriály Lajna a sKORO NA mizině. Účelem videa je upozornit na problematickou situaci v uhelném průmyslu, kde již nyní ztrácejí horníci práci, zatímco plán na pomoc a transformaci uhelných regionů stále chybí. Uhelný průmysl není v současné době stabilní, ovšem Uhelná komise počítá, že se uhlí začne utlumovat až po roce 2029. 

Filmové natáčení probíhalo za přísných hygienických podmínek na různých místech Ostravy, mimo jiné také v hornickém muzeu Landek. Hlavních rolí havířů, kterým jejich firma zavřela důl a poslala je na home office, se ujali Josef Kaluža a Robin Ferro spjatí s ostravskou divadelní scénou a herec na volné noze Karel Zima. Manželku jednoho z horníků, která není nově vzniklou situací nadšená, hraje Pavla Dostálová. Autenticitu hornického prostředí navozují mimo jiné i vulgární výrazy. Tvůrci proto varují, že by video nemělo být pouštěno dětem.

Režisér Vladimír Skórka, který sám pochází z hornické rodiny, říká:
„Horníci jsou pro mě opravdoví hrdinové a k jejich práci mám velký respekt. Což se, myslím, projevilo i na výsledku, třebaže se jedná o bláznivou komedii.“ 

Kampaní Horníci na home office chce organizace Greenpeace upozornit, že Česká republika potřebuje jasný plán na rychlý útlum uhlí a na pomoc uhelným regionům, protože nejen lidé na Karvinsku, ale i na Sokolovsku již dnes postupně přicházejí o svá pracovní místa. Greenpeace jako jedno z opatření, na němž se shoduje i s hornickými odbory, požaduje výsluhové příspěvky pro všechny zaměstnance a zaměstnankyně uhelného průmyslu, kteří kvůli útlumu uhlí přijdou o práci. O zavedení výsluh pro horníky ze Sokolovské uhelné bude přitom vláda jednat už v pondělí. Podle Greenpeace je to však jen první krok, co nejrychleji by se měla zavádět i dlouhodobá a systémová opatření na spravedlivou transformaci uhelných regionů.

Konec uhlí v ČR v těchto dnech řeší Uhelná komise, jejíž další jednání má proběhnout 26. listopadu. Podle všech dosavadních scénářů ovšem nepočítá s žádným útlumem těžby a spalování uhlí před rokem 2029, přestože ke zhroucení uhelného průmyslu kvůli ekonomickým důvodům dochází již nyní a živelně.

Jiří Jeřábek z Greenpeace říká:
“Je naivní si myslet, že v tak problematickém odvětví, jako je těžba a spalování uhlí, nyní stačí sedět s rukama v klíně a čekat. Potřebujeme mít plán na útlum uhelného průmyslu, než začne sám od sebe kolabovat. A je potřeba začít co nejrychleji se spravedlivou proměnou našich uhelných regionů a schválit konkrétní pomoc a programy pro lidi pracující v uhelném sektoru.”