Ve středu 15. června představí premiér Fiala spolu s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem politické priority českého předsednictví v Radě Evropské unie. Česko přebírá předsednictví 1. července od Francie. Během šesti měsíců předsednictví v Radě EU nemá předsedající země možnost prosazovat své národní zájmy, měla by hrát roli arbitra, tedy reprezentovat společný názor evropské sedmadvacítky a zprostředkovat mezi jednotlivými zeměmi EU kompromis. Mezi důležité úkoly České republiky bude patřit reprezentace EU na evropské i mezinárodní úrovni. Do období předsednictví tak spadne i reprezentace EU na podzimním klimatickém summitu OSN v Egyptě (COP27).

Evropa potřebuje jít cestou energetických úspor a obnovitelných zdrojů. (c) Greenpeace – Tomáš Halasz

V současné době čelí Evropa několika souběžným krizím. Česko se tak bude muset během předsednictví vypořádat s celou řadou výzev – otázka energetické bezpečnosti v Evropě a s ní spojená otázka sankcí proti Rusku, vyjednávání pozic pro evropskou klimatickou legislativu v podobě balíčku Fit for 55 či nově představeného balíčku opatření RePower EU.

Hlavní témata předsednictví zatím nejsou jasná. V širším kontextu lze ale odhadovat, že se budou přímo či nepřímo vztahovat k dění na Ukrajině. Mezi klíčovými tématy tak lze očekávat energetickou bezpečnost, obranné kapacity Evropy, odolnost evropské ekonomiky či téma migrace. Otázkou zůstává, nakolik bude akcentováno i téma ochrany klimatu.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek už předem avizoval, že mottem českého předsednictví bude “Evropa jako úkol”, v angličtině rozšířené na “Europe as a task: rethink, rebuild, repower”.  

Jitka Martínková, koordinátorka komunikace z Klimatické koalice, říká:
České předsednictví v Radě EU spadá do období intenzivních příprav nové evropské klimatické legislativy Fit for 55. Právě teď se hraje o to, jak moc bude tato legislativa v souladu s cílem 1,5°C a v jak silné podobě budou jednotlivé části přijaty. I proto by mělo být právě klima jednou z jasně deklarovaných hlavních priorit českého předsednictví.

Miriam Macurová, specialistka pro evropskou klimatickou politiku z Greenpeace ČR, říká:
Česká vláda by v prioritách a také po dobu svého předsednictví v Radě EU v kontextu současných krizí neměla opomíjet dlouhodobá řešení a vize, ke kterým se Evropa zavázala. Energetická transformace je řešení, které v dlouhodobém horizontu přispívá nejen k řešení klimatické krize, ale také k posílení evropské energetické bezpečnosti a nezávislosti. Česko by proto v tomto ohledu mělo zaujmout jasnou pozici a brát “Evropu jako úkol” nejen po dobu šesti měsícu, ale také v budoucnu.

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, říká: 
Evropský úkol, který si vláda dává v energetice, je podobný úkolům, které jí čekají doma. Při předsednictví vláda musí myslet i na české domácnosti, které drtí vysoké ceny fosilních paliv a zajistit, aby se výhody nezávislé, čisté energetiky dostaly ke všem Evropanům, například pomocí příspěvků ze Sociálně klimatického fondu na úspory energie nebo díky zjednodušení a zrychlení povolování a budování obnovitelných zdrojů.