Bolí nás srdce, když vidíme, co se děje obyvatelům Blízkého východu. Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zdvojnásobilo své úsilí a snažilo se snížit humanitární utrpení a ochranu nevinných lidí. Útoky na civilisty jsou válečným zločinem, ať už je páchá kdokoli.

Greenpeace odsuzuje všechny formy násilí – únosy, masakry, porušování lidských práv i závažné mezinárodní zločiny.

V šoku z událostí, které se stále odehrávají, je Greenpeace solidární se všemi postiženými. Doufáme, že všechny strany zapojené do násilného konfliktu okamžitě zastaví boje, aby mohly být zachráněny nevinné životy.

Greenpeace podporuje výzvy k okamžitému příměří a k poskytnutí naléhavé humanitární pomoci. Podporujeme výzvy k okamžitému návratu všech rukojmích domů.

Cyklus násilí se bude i nadále opakovat. Pokud bude pokračovat, bude trpět mnoho dalších lidí.

Z toho důvodu Greenpeace:

  • Důrazně odsuzuje brutální vražedné útoky a únosy, které HAMAS provedl 7. října 2023 proti izraelským civilistům.
  • Důrazně odsuzuje nepřiměřené a nevybíravé útoky izraelské armády a zabíjení palestinských civilistů v Gaze jakožto odvetu za útoky HAMAS. Obětí tohoto ozbrojeného konfliktu by se neměli stát žádní civilisté na obou stranách.
  • Žádá izraelskou vládu, aby zastavila blokády dodávek potravin, vody, léků a pohonných hmot pro občany Gazy.
  • Vyzývá k okamžitému zastavení palby a k urychlenému vytvoření humanitárního koridoru a poskytnutí nouzové pomoci palestinskému obyvatelstvu v Gaze.
  • Vyzývá k okamžitému návratu všech rukojmích a nezákonně zadržovaných civilistů.