Greenpeace dnes spouští první fázi kampaně Máš na míň zaměřenou na jídlo a naše stravovací návyky. Cílem této fáze kampaně je naučit spotřebitele méně plýtvat jídlem, více se zajímat o ekologickou stopu potravin a také poskytnout nástroje a informace, jak tlačit na politiky a prodejce, aby podporovali udržitelnou produkci potravin.

„Celosvětově skončí v koši až třetina potravin, v Česku je to přes 800 tisíc tun ročně. Mnohé potraviny k nám putují z druhého konce světa a zanechávají obrovskou uhlíkovou stopu. Změna stravovacích návyků a preferování produktů s nízkým dopadem na životní prostředí jsou jednou z nejúčinnějších možností, jak jednotlivec může přispět k omezení produkce skleníkových plynů a ničení biodiverzity, říká Jan Freidinger z Greenpeace.

Family Eating Vegetarian Food at Home in Vienna. © Mitja  Kobal / Greenpeace

Vegetariánské hody.

Odpovědnost za udržitelnou produkci potravin a snižování emisí skleníkových plynů ovšem neleží jen na jednotlivcích. Proto budou mít lidé možnost prostřednictvím tzv. akčního centra vyzvat například supermarkety, aby informovaly o uhlíkové stopě potravin nebo aby zajistily, že jejich výrobky (včetně krmiva) neobsahují sóju, která se podílí na odlesňování a ničení cenných ekosystémů.

Prostřednictvím akčního centra budou moci lidé zároveň tlačit i na politiky, aby vytvořili pro české zemědělce podmínky, ve kterých se vyplácí produkovat potraviny s co nejmenším dopadem na životní prostředí a biologickou rozmanitost, nebo aby chránili hmyz, jehož tempo vymírání je alarmující. Celkem se tak budou moci lidé v akčním centru v první fázi zapojit do 11 různých úkolů.

„Jídelní fázekampaně Máš na míň potrvá zhruba do půlky září, po ní budou následovat fáze zaměřené na energie, spotřební zboží a odpady. Projekt je naplánován s přesahem do roku 2020.