Elektrárenská společnost ČEZ právě představila svoje plány v oblasti uhlí. Na dole Bílina chce společnost těžit i po roce 2035, tedy i po případném rozšíření těžby, o který si žádá dnes. Žádné omezení výroby neplánuje ani u elektráren Prunéřov II a Tušimice, které chce provozovat do doby, kdy pro ně bude mít uhlí z dolu Nástup Tušimice, tedy zhruba do let 2035 až 2037. ČEZ nadále počítá i s kontroverzním prodejem elektrárny Počerady uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, který chce nejšpinavější uhelný zdroj provozovat další desítky let.

Konference ČEZu o budoucnosti uhelné energetiky.

Greenpeace a Hnutí DUHA upozorňují, že podle vědeckých propočtů musí svět skončit se spalováním uhlí už v roce 2037 (a vyspělé průmyslové země jako ČR už v roce 2031) – je to jedna z podmínek pro udržení růstu globální teploty na relativně bezpečné úrovni. Toho lze dosáhnout jen při aktivním zapojení vlád a energetických společností, jako je ČEZ. Ekologické organizace také připomínají, že dle podrobného modelu české elektrifikační soustavy je možné odstavit postupně všechny uhelné elektrárny do roku 2030.

Prodej elektrárny navíc neznamená útlum, spíše naopak. Příklad prodeje uhelné elektrárny Chvaletice v roce 2013 to jasně dokazuje. Elektrárna pod novým majitelem Pavlem Tykačem zvýšila spalování uhlí o více než 40 procent a žádá o výjimku ze zákonných limitů pro ochranu zdraví, aby mohla zvýšit emise toxické rtuti. ČEZ chce přesto prodat svoji největší uhelnou elektrárnu Počerady opět Pavlu Tykačovi. Elektrárna měla být odstavena na konci roku 2023, ale Pavel Tykač disponuje zásobami uhlí do roku 2052 a plány na útlum uhelné energetiky rozhodně nemá.

Důl Bílina má fungovat i po roce 2035. Dnešní žádost o prodloužení těžby se tak v rěžii ČEZu jeví jako salámová metoda.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl:
“ČEZ dnes nepředstavil vlastně nic nového a nic ambiciózního. S rychlejším útlumem uhelné energetiky naše největší energetická společnost nepočítá. Na Bílině chce těžit další desítky let a elektrárnu Počerady chce prodat svému konkurentovi, který ji jen tak neuzavře. Takhle útlum uhlí v praxi opravdu nevypadá.”

Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“ČEZ opakovaně předkládá plány, jak bude utlumovat svoji uhelnou energetiku. Zatím jsme viděli hlavně prodej elektrárny Chvaletice, která pod novým majitelem Pavlem Tykačem zvýšila emise CO2 o více než 40 procent, neboť pálí více uhlí. Teď chce ČEZ pokračovat v papírovém útlumu prodejem elektrárny Počerady stejnému uhlobaronovi. Pokud se to stane, tak vůbec nepůjde o útlum uhlí, ale naopak o podporu dalšího provozu elektrárny bez ohledu na zdraví lidí a změnu klimatu.”