Ne vánoční nákupní horečce, ano udržitelné spotřebě, pětileté záruce na spotřební zboží a zálohovaným PET lahvím. To jsou ve zkratce hlavní témata další, v pořadí již třetí fáze kampaně Greenpeace Máš na míň. Ta startuje právě dnes. Načasování této fáze kampaně bude řešit problémy spojené s neudržitelnou nadspotřebou – svátek konzumu Black Friday, zbytečné vánoční dárky či hromady balícího papíru. 

V akčním centru Máš a míň bude na účastníky a účastnice kampaně Máš na míň čekat dvanáct zajímavých úkolů různé obtížnosti, jejichž splněním přispějí k tomu, že udržitelnější a šetrnější k přírodě budou nejen jejich letošní Vánoce, ale i další dny po nich.

Automat na vracení zálohovaných PET lahví. (c) Greenpeace – Kristian Buus

Kromě svých vlastních činů mohou lidé prostřednictvím kampaně využít svůj vliv a společně tlačit na politiky a firmy, aby se zaváděla systémová řešení. Mezi taková patří například zavedení záloh na plastové a hliníkové nápojové obaly nebo prodloužení záruky na pět let. 

“Doposud se do plnění úkolů kampaně Máš na míň zapojily téměř čtyři tisíce lidí, kteří podnikli více než 16 tisíc různých kroků pro přírodu. Výzvu Máš na míň pak podepsalo bezmála 36 tisíc lidí,” uvedl Radim Nevyhoštěný z Greenpeace.

Fáze kampaně zaměřená na spotřební zboží, nakupování a obalové materiály, potrvá zhruba do konce roku. Po ní bude následovat fáze poslední, která bude zaměřená na hospodaření s odpady a která bude opět řešit problematiku záloh na PET lahve a plechovky. Zabývat se bude ale i odloženým koncem skládkování či nedostatkům v připravované odpadové legislativě.