Již v pondělí 25. listopadu se v 11:00 hodin na Úřadu vlády potřetí sejde Uhelná komise k důležitému zasedání. Poprvé budou na stole podklady od jednotlivých expertních pracovních skupin. Pracovní skupina 1 připravuje propočítání různých termínů ukončení těžby a spalování uhlí v ČR a pracovní skupina 2 pak zkoumá, jaké zákony a jak bude potřeba změnit, aby konec uhlí nastal. Uhelná komise v pondělí potvrdí směr další práce pracovních skupin, což bude mít podstatný vliv na výsledek.

Zatímco složení a statut Uhelné komise byl zveřejněn, zadání pracovních skupin a jejich složení dosud ne. Přitom je mimořádně zajímavé. Členy jsou například ředitelé všech tří hnědouhelných těžebních firem v ČR i dvou největších elektrárenských skupin (ČEZ a Seven Energy). Seznam členů a členek pracovních skupin Uhelné komise tedy zveřejňují ekologické organizace, jejichž zástupci a zástupkyně se náročných jednání účastní.

Skončí těžba a spalování uhlí brzy? (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a člen Uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh, řekl:
“Nadcházející zasedání Uhelné komise naznačí, zda jsme na cestě k opravdovému řešení problému. K tomu je nutné diskutovat o konkrétních termínech ukončení těžby a spalování uhlí v ČR a o tom, kolik uhlí se – s ohledem na ochranu klimatu – ještě spálí. A samozřejmě také o tom, jaká jsou účinná opatření, která komise následně doporučí.”  

Jan Rovenský, člen Uhelné komise za Greenpeace ČR a spolupředseda pracovní skupiny č. 2, řekl:
“Věda hovoří jasně: pokud chceme zabránit katastrofické změně klimatu spojené s oteplením o více než 1,5 °C, musíme s uhlím a ostatními fosilními palivy rychle skoncovat. V opačném případě rychle skoncují ony s námi. V Uhelné komisi proto prosazujeme, aby byly všechny tuzemské uhelné elektrárny odstaveny nejpozději v roce 2030.”