Tisková reakce Greenpeace

Lidé, kteří v roce 2016 spolu s Greenpeace protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, byli dnes obviněni z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Škody na chladicí věži, na níž Greenpeace rozvinulo transparenty se zněním “JIŽ BRZY MIMO PROVOZ?”, se podle obvinění vyšplhaly nad milion korun. Obvinění se týká pěti osob, organizace Greenpeace jim nabídne plnou podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek.

K údajnému poškození věže došlo v době, kdy byla elektrárna odstavená. Na dvou blocích probíhala přestavba a druhé dva byly mimo provoz po masivním požáru. (1) Chladicí věž byla uvedena do provozu ještě před opravou navrtaných děr. Podle vyjádření elektrárny nebyly škody natolik vážné, aby ohrozily provoz elektrárny a jejich odstranění mohlo být provedeno za chodu. (2)

Samotné stavební úpravy, které prodlužují životnost elektrárny o dalších deset let, byly schváleny úředníky Pardubického kraje za zavřenými dveřmi a bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Stavbu provázela kontroverze nejen kvůli odporu ekologických organizací, ale i kvůli bankrotu stavební společnosti RIA Královopolská. (3) V posledních měsících museli v elektrárně vícekrát zasahovat hasiči, některé z požárů přitom vzplály v modernizovaných blocích. (4)

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži. Chladicí věž tím ani nezničili, ani neznehodnotili. Elektrárna byla v době protestu mimo provoz a do provozu se vrátila ještě před odstraněním škod. Nabídli jsme Severní energetické, že vrátíme chladicí věž do původního stavu před protestem, ale ona se raději obrátila na policii.”Poznámky: