A műanyagszennyezés gyakorlatilag már ökológiai katasztrófához vezetett. Mivel azonban az emberekre gyakorolt hatása még nem ismert, az Egészségügyi Világszervezet átfogó vizsgálatot indított a belénk kerülő nagy mennyiségű mikroműanyagok hatásainak tisztázására – ugyanis nemzetközi kutatások már a csapvízben és a palackozott ásványvizekben is kimutattak műanyag darabokat. [5]
Mindezen problémákat felismerve egyre több ország vezetése dönt az eldobható műanyagok forgalmazásának drasztikus visszaszorítása mellett. Románia pár hónappal ezelőtt határozott úgy, hogy 2019. január elsejével betiltja az egyszer használatos műanyag zacskók forgalmazását. India, a világ egyik legnépesebb országa 2022-től rendelt el tilalmat az egyszer használatos műanyag termékekre. De Chile-ben és Eritrea-ban is hoztak már az eldobható zacskók használatát korlátozó intézkedéseket. Kenyában akár 4 év börtönbüntetés is kiszabható a műanyag zacskók használatáért.
A globális méretű környezetszennyezés csökkentéséért itthon is tehetünk. A Greenpeace Magyarország ezért petíciót indított, melyhez már több mint ötvenezren csatlakoztak. Az aláírók azt várják a magyar kormánytól, hogy hatékonyan lépjen fel a műanyagszennyezés visszaszorítása érdekében és tiltsa be az eldobható műanyag szatyrok forgalmazását, legkésőbb 2020. január 1-jétől.
„Ezeket a szatyrokat túlnyomórészt csak egyetlenegyszer használjuk, átlagosan mindössze 20 percig, aztán a szemetesbe kerülnek. Ezeknek a teljes lebomlási ideje akár közel 400 év is lehet. Ez hatalmas környezeti problémákat, az óceánokban ökológiai katasztrófát okoz. Mivel már a magyar vizek is szennyezettek műanyag darabokkal, itt az ideje, hogy a magyar kormány is lépjen az ügyben” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Jegyzetek:
[1] www.greenpeace.hu/stopmuanyag
[2] https://qubit.hu/2018/06/05/a-szokvanyosnal-is-kisebb-mikromuanyag-szemcseket-mernek-a-hazai-folyovizekben
[3] A Greenpeace kutatása az Antarktiszról: https://www.greenpeace.org/international/publication/16899/microplastics-in-the-antarctic/ ; magyar hír a jelentésről:
https://24.hu/tudomany/2018/06/07/antarktisz-kornyezetszennyezes-muanyag/
[4] A Greenpeace friss jelentése Olaszországból:http://www.greenpeace.org/italy/Global/italy/report/2018/Ocean/UNIVPMreportGiugno2018.pdf
[5] https://www.theguardian.com/environment/2018/mar/15/microplastics-found-in-more-than-90-of-bottled-water-study-says