Március elején vesztett a bíróságon az a kanadai bányavállalat, amely azért perelte be a román államot, mert az nem engedélyezte, hogy a cég cianidos technológiát használó aranybányát építésen az erdélyi Verespatakon. Ezzel lezárult az évtizedek óta húzódó küzdelem, melyben a Greenpeace-nek is nagy szerepe volt, hiszen szövetségeseinkkel közösen éveken át sikeresen akadályoztuk a természetromboló gigaberuházást. Hosszú utat tettünk meg, mire idáig eljutottunk, ám ezzel megmenekült egy egész térség hegyeivel, a történelmi városrésszel, és egy ókori római vár romjaival együtt, és a terület időközben az UNESCO világörökségi listájára is felkerült.
Romániának nem kell kártérítést fizetnie az ellene pert indító Gabriel Resources cégcsoport számára, amely egy külszíni aranybánya projekt megvalósulásában volt érdekelt Verespatakon. Ez óriási zöld győzelem, amely nem csak a bánya tervezett helyszínéül szolgáló települést és csodaszép környezetét mentette meg a pusztulástól, hanem a tágabb területeket is, hiszen a bányászat során használni kívánt cianid rendkívül veszélyes mind a természetre, mind pedig az emberi egészségre. 2000-ben Erdélyben és Magyarországon is megtapasztalhattuk, hogy milyen pusztítást tud végezni a ciánszennyezés.
A beruházás tervét megelőzően Nagybányán egy szintén cianidos technológiát alkalmazó aranybánya katasztrófája sokkolta a térség lakosságát. 2000 januárjában körülbelül 100 ezer tonna ciánnal szennyezett hulladék ömlött ki az aranybánya tározójából, amely elpusztította a Lápos, a Szamos, a Tisza, a Duna és a Fekete-tenger élővilágának egy részét, és elszennyezte az ivóvízbázisokat még Magyarországon is. Ez az eset rávilágított a bányászati tevékenységek határokon átnyúló hatásaira.
Nem csoda, hogy amikor bejelentették a verespataki cianidos aranybánya beruházás terveit, helyi, országos, magyar és nemzetközi zöld szervezetek azonnal elkezdtek tiltakozni a projekt ellen. Az alábbiakban egy idővonalon bemutatjuk, hogy szövetségeseinkkel összefogva mit tettünk azért, hogy megakadályozzuk a verespataki aranybánya megépülését:
2000
Elindítottuk a „Stop Cián” kampányt
A Nagybányán történt katasztrófát követően márciusban kampányt indítottunk a környezetre veszélyes bányászati gyakorlatok ellen.
2002
Elkezdtük a munkát Verespatak megmentéséért
A helyi közösségekkel együtt felvettük a küzdelmet a Gabriel Resources cégcsoport többségi tulajdonában álló Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) tervei ellen, amely cianidos technológiát használó aranybánya építését jelentette be Verespatakon. A cég a nagybányaihoz hasonló veszélyes technológiát használt volna, ám méreteiben sokkal nagyobbra tervezték annál.
Segítettük a helyiek tiltakozását Verespatakon
Más civil szervezetekkel együtt támogattuk a helyi közösségek demonstrációját a verespataki aranybánya ellen, hangsúlyozva, milyen súlyos környezeti hatásai lehetnek a beruházás megvalósulásának.
Országokon átívelő túrát szerveztünk a tiszta vízért
Ősszel több héten át eveztünk a Tisza romániai és magyar szakaszán, hogy felhívjuk a figyelmet a különböző iparágak által okozott vízszennyezésre. A tiszta vízért indult túra Verespatakon ért véget, ahol Greenpeace-aktivisták a helyiekkel együtt tiltakoztak az aranybánya-beruházás ellen.
Tiltakozásunkat Bukarestbe is elvittük
Akciót szerveztünk a bukaresti diadalív előtt, hogy kihangosítsuk: környezet- és természetvédelmi szempontból rendkívül kockázatos és káros lehet a verespataki aranybánya megvalósulása.
2003
Budapesten is felhívtuk a figyelmet: nem akarunk újabb ciánszennyezést
A magyar diplomáciának a verespataki aranybánya ügyében tanúsított passzivitása ellen demonstráltak Greenpeace-aktivisták a Környezetvédelmi Minisztérium előtt. Az aktivisták arcuk egyik felét aranyszínűre festették, másikat pedig csontváz formájúra maszkírozták, hogy így hívják fel a figyelmet a ciánbázisú aranybányászat veszélyeire.
2004
Aláírásokat gyűjtöttünk a cianidos technológiát használó bányászat ellen
Greenpeace-aktivisták Románia számos városába ellátogattak, ahol felhívták a figyelmet a Verespatakon tervezett bányászati projektre, és aláírásokat gyűjtöttek a cianidos technológiát használó nemesfémbányászat tilalmáért.
Kolozsvártól Verespatakig tartó tiltakozó felvonuláson vettünk részt
A verespataki beruházás ellen tiltakozók, köztük a Greenpeace önkéntesei gyalog indultak el Kolozsvárról Verespatakra, hogy útközben felhívják a helyi közösségek figyelmét az aranybányászati beruházás veszélyeire. Az út összesen 7 napig tartott, és a menet azon a napon érkezett meg Verespatakra, amikor elkezdődött Fân Fest környezetvédelmi fesztivál, amelynek a Greenpeace is társszervezője volt.
A bukaresti kormány épületénél tiltakoztunk a bánya engedélyezésének elutasításáért
Greenpeace-aktivisták novemberben a bukaresti kormány épülete előtt tiltakoztak, azt követelve a miniszterelnöktől, hogy ne engedélyezze a verespataki bánya megépítését.
2005
Helyi közösségeket segítettünk, hogy ellenálljanak a bányavállalat nyomásának
A bányavállalat nyomást gyakorolt a helyi lakosokra, hogy feladják birtokaikat Verespatakon. Szakmai tanácsadással és médiakampánnyal segítettük az érintetteket, hogy ellen tudjanak állni a bányavállalat nyomásának.
2006
A Környezetvédelmi Minisztériumnál tiltakoztunk Bukarestben
A bukaresti Környezetvédelmi Minisztérium előtt, egy akció keretében „egy ágyba fektettük” a Gabriel Resources céget és Sulfina Barbu környezetvédelmi minisztert azt követelve a minisztertől, hogy Verespatakot segítse, ne a bányanyitást tervező céget.
Egy négyzetméternyi telket vettünk Verespatakon
A Greenpeace Magyarország Verespatakon szimbolikus nagyságú, 1 négyzetméternyi telket vásárolt, amelyet aztán Magyarország miniszterelnökének adományozott. Ennek célja az volt, hogy felhívjuk a miniszterelnök és a kormány figyelmét: Magyarországnak kulcsszerepe van a döntésben, hogy megépül-e az aranybánya Verespatakon vagy nem.
2010
Greenpeace-aktivisták a Rosia Montana Gold Corporation székháza előtt tiltakoztak
Greenpeace-aktivisták elállták az RMGC bukaresti székházának bejáratát, tiltakozva az aranybánya-beruházás ellen. Az akcióval azt üzenték, hogy a beruházás a vállalatnak jó üzlet, az emberek számára azonban katasztrófa lenne, ha megvalósulna.
A román Környezetvédelmi Minisztérium épülete előtt tiltakoztunk
Greenpeace-aktivisták korabeli viseletbe öltözve a verespataki Alburnus Maior ókori római várát szimbolizáló installációt vittek a környezetvédelmi minisztérium épülete elé. Azt követelték Borbély László környezetvédelmi minisztertől, hogy utasítsa el a Rosia Montana Gold Corporation környezetvédelmi engedély kérelmét, amelyet az aranybánya építéséhez nyújtott be.
2012
Greenpeace-aktivisták elfoglalták a román környezetvédelmi miniszter irodáját
Az év elején Greenpeace-aktivisták Borbély László román környezetvédelmi miniszter irodájában demonstráltak a cianidos technológiát alkalmazó aranybánya ellen. Ugyanebben a hónapban több európai városban demonstrációkat tartottunk a román nagykövetségek előtt a bányaprojekt megállításáért.
2013
Greenpeace-aktivisták aranyat ástak a romániai parlament udvarán
60 Greenpeace-aktivista megszállta a romániai parlamentet decemberben, és egy kijelölt területen jelképes aranyásásba fogtak. Az aktivisták a román kormány törvényjavaslata ellen tiltakoztak, mellyel a döntéshozók megkönnyítették volna a magánvállalatok számára az erőforrások kitermelését.
2014
SIKER: a román kormány elutasította a verespataki bányanyitáshoz szükséges törvénytervezetet
Több mint egy évtizedes kitartó kampánymunka eredményeként a román kormány elutasította a cianidos aranybánya megnyitásához szükséges törvénytervezetet, ezzel ellehetetlenítették a beruházás megvalósulását.
2018
Greenpeace-aktivisták tiltakoztak Verespatak UNESCO világörökségi jelölésének ügyében
Leállította a román kormány Verespatak UNESCO világörökségi jelölését annak a pernek az ürügyén, melyben a kanadai Gabriel Resources bányavállalat 4,4 milliárd dollár kártérítést követelt a román államtól a verespataki beruházás meghiúsulása miatt.
2021
Greenpeace-aktivisták aranyszobrot állítottak fel a román kormány épülete előtt
A Greenpeace Románia felavatta Florin Cîțu román miniszterelnök aranyszobrát a kormány épülete előtt, Verespatak világörökségi jelölésének akadozása miatt.
2024
Vesztett a bíróságon a kanadai bányavállalat a román állam ellen indított perben
Romániának nem kell kártérítést fizetnie a Gabriel Resources számára, miután a kanadai bányavállalat vesztett a Román állam ellen indított perben. A cégcsoport a meghiúsult verespataki cianidos aranybánya miatt perelte be a román államot. Ezzel végleg fellélegezhet Verespatak.