Bevezető
1986. április 26-ra virradó éjjel felrobbant a csernobili atomerőmű négyes számú reaktora. Ami ezután következett, az az ENSZ szerint „a legnagyobb környezeti katasztrófa volt az emberiség történetében.”
Csernobil éppen az a baleset volt, ami az atomenergia-ipar ígéretei alapján soha nem történhetett volna meg.
25 évvel később a fukusimai katasztrófa egyértelművé tette: mindenütt számolnunk kell egy újabb Csernobil kockázatával, ahol atomenergiát használunk.
A Csernobil által kibocsátott, hosszú életű radioaktív izotópok miatt a katasztrófa még most, 30 évvel később sem ért véget, és továbbra is emberek millióinak életére van hatással.
A csernobili tiltott övezet óriási. Ez a szabadon mozgatható térkép segít érzékeltetni, mekkora.
A reaktor felrobbanása után elszennyeződött területeket ki kellett üríteni. a tiltott zóna Ukrajnára és Belaruszra terjed ki. Területe mintegy 4700 km2: akkora, mint egy átlagos magyarországi megye. A zónába több tízezer évig nem lehet visszaköltözni.
A tiltott zóna eredeti helyszíne. Kicsinyítsd/nagyítsd! |
A tiltott zóna, ha a világ más tájain lenne. Mozgasd! |
Íme 15 dolog, amit eddig talán nem hallottál a csernobili tragédiával kapcsolatban
- Pontosan 30 éve robbant fel az Ukrajnában található csernobili atomerőmű 4-es reaktora. Közel 5 millió ember él továbbra is a szennyezett zónában.
- A robbanás következtében a környezetbe kikerült radioaktivitás a Hirosimában és Nagaszakiban felrobbantott atombombák együttes radioaktivitásának körülbelül kétszázszorosa volt.
- A legközelebbi város, Pripjaty lakosságát csak két nap elteltével evakuálták. Addigra már sokan súlyos sugárdózist szenvedtek el.
- Még Írországban is hullott radioaktív eső. a legsúlyosabban érintett országok Ukrajna, Belarusz és Oroszország voltak: a csernobili szennyezés 63 százaléka ide jutott el.
- Mivel Pripjatyot a sugárzás miatt elhagyták az emberek, a zónát nemsokára farkasok, lovak, hódok, vaddisznók és más állatok népesítették be.
- A Csernobil körüli, 30 km-es sugarú tiltott zónán belül élő állatoknál magasabb a halálozási arány és a genetikai mutációk száma, és a születési arány is alacsonyabb.
- Az ember azt gondolná, hogy a másik három csernobili reaktort azonnal leállították. De ennek pont az ellenkezője történt: újraindították őket, és ezután még 13 évig üzemeltek!
- A radioaktív anyag továbbra is egy omladozó beton szarkofágban található, melyet a balesetet követően építettek a reaktor fölé. Épülőben van egy újabb, hatalmas burok, amelyet a jelenlegi szarkofág fölé fognak tolni. Ám ennek is csak 100 év lesz az élettartama.
- A katasztrófa helyszínéhez közeli erdőt „Vörös-erdőnek” hívják. a magas szintű sugárzás ugyanis elpusztította a fákat, így a halott fenyők élénkvörös színe hatalmas területeket borított be.
- Az atomipar és az azt támogató ukrán, orosz és belarusz kormányok eurómilliárdokat terveznek költeni új atomerőmű-projektekre, de a csernobili katasztrófa túlélőiért nem vállalnak felelősséget. Igyekeznek minimálisnak feltüntetni a baleset következményeit, és eltitkolni a mindennapi valóságot Csernobilban.
- Akár te is ellátogathatsz a tiltott zónába. Utazási irodák egynapos kirándulásokat szerveznek az elhagyatott Pripjatyba.
- Pripjaty erősen szennyezett és még nagyon, nagyon sokáig lakatlan marad. Ugyanis a plutóniumból származó sugárzás intenzitása több mint 24 ezer év alatt is mindössze a felére csökken.
- A sugárzás annyira erős volt, hogy Vlagyimir Pravik tűzoltó szemének színe barnáról kékre változott. (Pravik két héttel a csernobili katasztrófa kitörése után halt bele a radioaktivitás okozta égési sérülésekbe, 23 évesen.)
- Svédország volt az első ország, amelyik hírt adott a világnak a katasztrófáról (két nappal a kitörése után), mert a szovjet kormány eleinte titokban akarta tartani a csernobili robbanást.
- A szennyezett területeken a baleset továbbra is minden téren befolyásolja az emberek életét. a csernobili sugárzás megtalálható az ételben, amit esznek; a tejben és vízben, amit isznak; a fában, amit eltüzelnek; és az iskolákban, parkokban és játszótereken, ahol a gyerekeik játszanak.
Itt fejezheted ki szolidaritásodat Csernobil túlélőivel.
(Celine Mergan, a Greenpeace Belgium munkatársának írása nyomán.)
Paks II. feleslegesen veszélyeztetné a magyar lakosságot és értékes természeti kincseinket. Van alternatíva: a tiszta és biztonságos megújulók.
Cselekszem