A Greenpeace-vizsgálat eredményei

Budapest, 2014. január 16. – A Greenpeace vegyi szakértője és vegyi mintavételre kiképzett aktivistái 2014. január 10-én mintákat vettek a Hortobágyi Nemzeti Park mellett, egy veszélyes vegyi anyagokat tároló elhagyott, romos építmény környezetében. Sajnos a vizsgálataink azt támasztják alá, hogy a kiemelten mérgező szennyező anyagok már kijutottak a tárolóból.

A szemle során Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője a helyszínen megállapította, hogy a szélsőségesen elhanyagolt állapotban lévő, a nemzeti park határán fekvő tárolóegység súlyosan veszélyezteti a környezetet, és azonnali lépésekre van szükség. A Greenpeace álláspontját erősítette, hogy a látogatásunk másnapján az illetékes Környezetvédelmi Felügyelőség is elrendelte a sürgős kármentesítést.

A Greenpeace az esővíz-elvezető árok (nem a csurgalékvízárok) üledékéből, valamint az egyik monitoringkútból vett mintát küldte el elemzésre a Bálint Analitika laboratóriumába (1).

Az esővíz-elvezető árok üledékében nagyon magas koncentrációban voltak jelen toxikus fémek, a mért értékek jelentősen  meghaladták a 6/2009. (IV. 14.) KvVM–EüM–FVM együttes rendeletben meghatározott földtani közegre szennyezettségi határértékeket. A rákkeltő kadmium és az ismert idegméreg ólom esetén a talajhatárérték több mint 7-szerese, króm esetén pedig a határérték több mint 20-szoros mennyisége volt kimutatható a mintában.

A felszín alatti vízmintából is kimutathatóak a tárolóban jelen lévő szennyezők, ám nem haladják meg a hatályos határértékeket. Az eredmények riasztóak, és sajnos arra utalnak, hogy a környezet már súlyosan károsodhatott. Ezért azonnali lépéseket kell hozni a szennyezés továbbterjedésének megakadályozására, valamint haladéktalanul meg kell kezdeni a szennyezés felmérését és a teljes kármentesítést.

(1) Bár a mintákat akkreditált laboratórium vizsgálta, az eredményeket nem tekintjük reprezentatívnak: ezekkel a tájékozódást és a hatóság munkáját kívánjuk segíteni.

Fotók a 2014. január 10-i mintavételezésről és a helyszínbejárásról:
https://secure.flickr.com/photos/greenpeacehu/sets/72157639609009606/

Korábbi sajtóközlemény a témában:
http://www.greenpeace.org/hungary/hu/sajtokozpont/Mergek-szivarognak-a-Hortobagyi-Nemzeti-Parkba/