עוד הבטחה שהופרה – היחידות הפחמיות המזהמות לא ייסגרו בזמן

בניגוד להבטחות הממשלה ושר האנרגיה לשעבר יובל שטייניץ, כלכליסט חושף כי היחידות הפחמיות 1-4 של תחנת הכוח "אורות רבין" שבחדרה, לא ייסגרו ב-2022. דחיית סגירת יח׳ 1-4 המזהמות בחדרה למועד שבפועל אינו ידוע, לאחר שהיו לממשלה חמש שנים להיערך לכך, היא הפרה בוטה של אחת ההבטחות המרכזיות בקמפיין הממשלתי לקידום הגז, כשגם הסיכוי לעמוד ביעד לגמילה מפחם בשנת 2025 נראה כעת קלוש. ניסו לשכנע אותנו שהגז הוא אנרגיית מעבר נקייה ובטוחה שתגמול אותנו מפחםֿ, אבל בינתיים מתברר שהגז לא בדיוק מחליף את הפחם, אלא מתווסף אליו, ושהשינוי הבהול הדרוש למעבר לאנרגיה מתחדשת ממשיך להתעכב. לא רק זאת, אלא שעקב המלחמה באוקראינה, נאלצה חברת החשמל לרכוש פחם ממקור שאינו רוסי והתוצאה – פחם באיכות ירודה, מזהם יותר ובמחיר מופקע שמגולם בחשבון החשמל שלנו

.

אם המחיר של הפרת ההבטחות הקודמות היה בעיקר סביבתי וכלכלי, הרי שהפעם מדובר בהשלכה ישירה על חייהם של מאות ישראלים. סדרת כתבות של שקוף מביאה בפעם הראשונה סיפורים אישיים מהמקומות המזוהמים בישראל. תושבי שכונת חפציבה בחדרה מספרים על חולי סרטן ואסתמה רבים ועל "אבק שחור" שמקורו בערימות הפחם המאופסנות בתחנת הכוח "אורות רבין" של חברת החשמל. האבק נדבק לידיים , לכפות הרגליים ולבגדים, ונישא באוויר אל תוך הריאות. אבק הפחם הוא למעשה חלקיקים נשימים עדינים שחודרים למערכת הנשימה ופוגעים קשות בריאות. חברת החשמל טוענת שהיא מרטיבה את הפחם ונוקטת מגוון אמצעים כדי למתן את הזיהום, אבל הבדיקות בשטח מלמדות שכל זה לא מספיק. זה עשור שאמצעים אלה אינם מוכיחים את עצמם, ואלפים רבים סובלים זה שנים ארוכות ממפגעי אבק פחם ואפר פחם הנגרמים כתוצאה מפעילות תחנת הכוח. הפתרון היחיד לזיהום מסכן החיים הזה הוא זה לסגור את התחנות הפחמיות, לצמצם דרסטית את השימוש בגז, שגם הוא מזהם ומחמיר את משבר האקלים, ולעבור ישר לאנרגיות מתחדשות. כל עוד יהיו תחנות כאלה,ימשיכו תושבי השכונות שמסביבן לסבול מאחוזי תחלואה ותמותה גבוהים.

אני רוצה לעזור

 

המפרשית החדשה של גרינפיס, "העדה" (The Witness) מגיעה לישראל!


ספינת המפרש החדשה של גרינפיס מגיעה השבוע לישראל, ותצא בתחילת השבוע הבא למשימת המחקר הראשונה שלה, ממש אצלנו בים התיכון. הוויטנס נרכשה באוסטרליה ב-2021 עבור שימוש חוזר בגרינפיס, ושופצה מחדש במיוחד עבורנו. המפרשית מונעת באנרגיית רוח, ולראשונה כל האנרגיה על כלי השיט מושגת באמצעות פאנלים סולאריים המותקנים עליו. בכך, הופכת המפרשית לאחד מכלי השייט הנקיים בעולם, כיוון שהיא צורכת אנרגיה מתחדשת בלבד. אזור הים שלחופי ישראל הוא אחד האזורים שנחקרו הכי פחות באגן הים התיכון מבחינת אוכלוסיית היונקים הימיים החיים בהם, והמשלחת המדעית על מפרשית הוויטנס המורכבת ממדענים מאנגליה ומישראל שיעבדו יחד כדי להשלים את פערי הידע, תערוך את הסקר הימי המקיף ביותר שנערך בישראל בעקבות יונקים ימיים.

הוויטנס, מפרשית המחקר החדשה של גרינפיס, ממשיכה היסטוריה מפוארת של ספינות וכלי שייט שמאפשרים לפעילי ופעילות גרינפיס והחוקרות והחוקרים שלה להגיע עד הקצוות הנידחים ביותר של העולם על מנת לתעד ממקור ראשון את היופי של הטבע ואת ההרס שלו על ידי האדם. אחרי ה-Rainbow Warrior – "לוחמת הקשת" האייקונית שהוטבעה, הגיעו ה"ארקטיק סאנרייז", "בלוגה 2", ה"אספרנזה" ו"לוחמת הקשת" החדשה – וכולן לקחו חלק, וממשיכות עד היום, במאבק נגד פשעים סביבתיים: ניסויים גרעיניים בים, ציד לווייתנים, דיג בלתי חוקי, הרס האמזונס, קידוחי גז ונפט מזהמים, הגנה על החיים הייחודיים באנטארקטיקה ובקוטב הצפוני ועוד. מזה כמעט 50 שנה, צי הספינות של גרינפיס מהווה חלק בלתי נפרד מהקמפיינים השונים של הארגון ומסייע במגוון מאבקים, בזמן אמת.

בבלוג חדש כתבנו על צי הספינות של גרינפיס ועל חלק מהרגעים והניצחונות הבלתי נשכחים.

שומרים על הים

תומכים במסע המחקר של מפרשית ״וויטנס״ של גרינפיס בישראל

אני רוצה לעזור

בפעם הראשונה – חלקיקי מיקרופלסטיק נמצאו בדגימות דם אנושי
הפלסטיק נוכח לאן שלא נסתכל, ונמצא הלכה למעשה בכל פינה בעולם. אפילו בתוך הגוף שלנו. לאחר שכבר נמצאו בחלב אם, מחקר חדש איתר חלקיקי מיקרופלסטיק בדגימות דם אנושי. כדי לשמור על ניקיון הדגימות, השתמשו החוקרים במזרקי זכוכית ובמחטי מתכת. חלקיקי הפלסטיק הזעירים נמצאו בדמם של 80% מהנבדקים כאשר בחלק מהדגימות נמצאו חלקיקים מסוגי פלסטיק שונים, בהם PET שנמצא בבקבוקי שתייה ופוליסטירן המשמש לאריזות מזון. תגלית זו מראה כי חלקיקי הפלסטיק יכולים לנוע ברחבי הגוף, ועשויים להתמקם באיברים מסוימים ולגרום להם נזק. מחקרים אחרונים מצאו שבני אדם צורכים במי השתייה ובמזון שלהם כ-100 אלף חתיכות מיקרופלסטיק בשנה.


חלקיקים אלה מסוגלים לחצות קרומי תאים, את מחסום הדם-מוח ואף לעבור את מחסום השיליה. חלקיקי מיקרופלסטיק קטנים ביותר נמצאו גם במערכת הלימפה ובמערכת הדם. כל סוגי הפלסטיק מכילים רדיקלים חופשיים שעלולים לגרום לחמצון רקמות, ורבים מהם, אריזות מזון וכלים חד פעמיים במיוחד, מכילים מגוון תוספים רעילים הגורמים לשלל השפעות בריאותיות שליליות, לרבות סרטן, בעיות רבייה, הפרעות אנדוקריניות והחלשת מערכת החיסון. בעוד שעלינו להבין באופן מלא יותר את המנגנונים הרעילים הפוטנציאליים של חלקיקים מיקרופלסטיים והשפעותיהם השונות על הבריאות האנושית, החשיפה המרובה לפלסטיק, לצד הכימיקלים והפתוגנים אותם הוא נושא, מעידים כי רמות זיהום הפלסטיק הנוכחיות הן בהחלט סיבה לדאגה.ֿ

אני רוצה לעזור

גרינפיס לשרת האנרגיה: הבהירי מהו פוטנציאל הייצוא האמיתי של גז מישראל לאירופה

על רקע הקולות הנשמעים מאז הכרזת האיחוד האירופי על תוכניתו להתנתק מהגז הרוסי, המייצרים מצג כאילו זוהי הזדמנות פז לישראל לייצא את הגז הישראלי לאירופה, פנינו בשבוע שעבר לשרת האנרגיה קארין אלהרר בדרישה לקבלת הבהרות ושקיפות מצד המשרד בנוגע להמשך פיתוח משק הגז המחצבי בים התיכון ופוטנציאל הייצוא האמיתי של גז מישראל לאירופה. 

נושא זה הוא חשוב במיוחד מכיוון שחוסר הבהירות מאפשר את המשך הספקולציות, מונע דיון ציבורי מושכל  ומסייע לחברות הדלקים ליצור לחץ לקידום חיפושי גז נוספים ולחידוש ההליך הרביעי למתן רישיונות לחיפושי גז ונפט, אל אף ההכרזה על השהייתו בדצמבר 2021.

אני רוצה לעזור

תיקנו את הפרסומת של תאגידי הגז

תאגידי הגז יצאו לאחרונה במסע פרסום בערוצי הטלוויזיה כדי לספר לנו כמה הגז נפלא ובריא לנו, לסביבה ולאקלים.

אבל האמת היא שהגז "הטבעי" הוא גז חממה עוצמתי שמחריף את משבר האקלים, החיפושים והקידוחים שלו פוגעים אנושות בים ובבעלי החיים, הפחם עדיין חונק אותנו וקופת קרן העושר ריקה. למרות כל זאת ישראל ממשיכה לקדם את פיתוח מאגרי הגז בים, רובם ליצוא, בתירוצים תלושים של ביטחון אנרגטי לישראל וביקוש מאירופה.

לנו אין  מיליונים למסעות פרסום טלוויזיונים, אז הכנו את הסרטון הזה בשביל לעזור להם קצת "לדייק" בפרטים. עזרו לנו להפיץ את האמת על הגז ושתפו את הסרטון!