מה זה חוסן אנרגטי? 

עצמאות אנרגטית במעלה גלבוע
(תיעוד: אלעד איבס / גרינפיס)

בסוף חודש דצמבר, תקפו באמצעות כטב״מ מיליציות פרו-איראניות בעיראק את אסדת הגז ״כריש״ הממוקמת בסמוך לגבול עם לבנון בים התיכון. ניסיון התקיפה אמנם כשל, אבל הוכיח פעם נוספת את מה שאנחנו כבר יודעים: רשת חשמל מבוססת דלקים מזהמים היא אחת התשתיות הפגיעות ביותר תחת תרחישי הייחוס הביטחוניים של ישראל. לניסיון התקיפה של ״כריש״ קדמה השבתה בת חודש של אסדת הגז ״תמר״ לחופי אשקלון, שפעילותה הושבתה באופן מיידי עם פריצת המלחמה בעזה.בניגוד לתפיסה הרווחת, לפיה אנרגיה מתחדשת היא בלתי יציבה ובלתי אמינה, אנרגיה מתחדשת בשילוב עם מתקני אגירה היא חסינה בהרבה מפני איומים מאשר מתקני דלקי מאובנים, ומהווה כלי מרכזי לחיזוק הביטחון הלאומי והאנרגטי. טכנולוגיות מודרניות של אנרגיה מתחדשת מסוגלות כיום ליצור רשתות חשמל עצמאיות בעלות חסינות אנרגטית גבוהה מאוד. לעומת זאת, המלחמות באוקראינה ובישראל מזכירות לנו שוב, שלצד שיקולים סביבתיים, התלות בנפט, גז ופחם עומדת בסתירה גמורה למשק אנרגיה חסין בפני שלל איומים, בכלל, וביטחוניים – בפרט. אסדות הגז ותחנות הכוח הקיימות מהוות כבר עכשיו מטרה מוצהרת וגלויה של החמאס בעזה, של חיזבאללה בלבנון ושל כוחות נוספים באזור הים התיכון. מתקנים אלה הם לא רק אסון לאקלים ולטבע אלא גם קטסטרופה ביטחונית, אנרגטית ובריאותית, המאיימת להתממש, וקטסטרופות – היו לנו די והותר.

אני רוצה לעזור

גול עצמי של סמוטריץ׳

פלסטיק חד-פעמי בישראל (תיעוד: אלעד איבס / גרינפיס)

ימים ספורים לפני תום השנה האזרחית ובעיצומה של מלחמה, התעסק משרד האוצר במה ש"חשוב באמת" – הארכת הפטור מהמס על פלסטיק חד-פעמי ומשקאות ממותקים. המס על כלים חד פעמיים הפחית בכ- 39% את צריכת הפלסטיק החד-פעמי, במדינה בה כל אדם מייצר בממוצע כ-110 ק"ג פסולת פלסטיק בשנה. חלק ניכר מהפסולת הזו מקורו בפלסטיק חד-פעמי מיותר, המשפיע לרעה על הסביבה הטבעית שלנו למאות שנים.

במסמך להערות הציבור, המדינה מודה בעצמה כי מס זה היה אפקטיבי והביא בפעם הראשונה זה שנים לירידה בצריכת הפלסטיק בישראל, ולמרות זאת, משיקולים פופוליסטיים, קואליציונים וציניים – המס יבוטל בשנית ומהמדינה ייגרעו מאות מיליוני ש״ח, שיכלו לשמש לשפע של מטרות חשובות. במכתב ששלחנו למשרד האוצר בנושא הפלסטיק, יחד עם קואליציית ארגוני הסביבה, אנחנו קוראים שוב למשרד האוצר לחזור בו מהחלטה זו, לטובתם המשותפת של הסביבה והבריאות של כולנו.

״מכרה זהב" עבור השלטון המקומי

גג סולארי בסגולה
(תיעוד: אלעד איבס / גרינפיס)

יום לפני שעבר למשרד החוץ, הודיע שר האנרגיה ישראל כץ, יחד עם שר הפנים משה ארבל, שיאפשר לרשויות המקומיות להקים לראשונה תאגידי אנרגיה מוניציפאליים. החלטה זו תאפשר לרשויות מקומיות, המעוניינות בכך, להאיץ את התקנת המערכות הסולאריות, מתקני האגירה ועמדות הטעינה לרכבים חשמליים שבשטחן. כמו כן, מהלך זה יאפשר להן לייעל את הצריכה האנרגטית שלהן ובכך, לחסוך בהוצאות שוטפות, תוך הפחתת פליטות גזי החממה.

בגרינפיס ישראל  ברכנו על ההכרזה, אשר תאפשר לרשויות מקומיות להעמיק את מעורבותן בהאצת המעבר לאנרגיה מתחדשת, אשר תהווה כלי מרכזי לחיזוק הביטחון הלאומי והאנרגטי. מעבר נרחב לאנרגיה מתחדשת, אגירה והתייעלות, יעצים את הרשויות המקומיות, יחזק את עצמאותן ומעמדן, ויפתח פתח להפחתת יוקר המחייה עבור תושביהן.

עם זאת, ההחלטה, כפי שפורסמה שלשום, מוגבלת לנכסי הרשות והשטחים הציבוריים. אנחנו נפעל על מנת להרחיב את המהלך, כך שתאגידי אנרגיה יוכלו לחלוש על כל שטחי הרשות, מה שיאפשר לה לתמרץ תושבים ועסקים להקים מערכות על גבי גגות, להתקשר עם מתקני אגירה, ולנצל את פוטנציאל המעבר האנרגטי בשטחה בצורה מקסימלית.

מהלך זה, בשילוב עם הסדרת "מודל השוק", שנכנס לתוקף החל מ-1.1.2024, ואשר במסגרת כחלק מהרפורמה במשק החשמל נפתח לראשונה לתחרות מקטע אספקת החשמל, יוכל להפוך את המעבר לאנרגיה מתחדשת מ״נטל״, ל"מכרה זהב" עבור השלטון המקומי. הובלת המעבר האנרגטי מייצרת עבורו הזדמנות משמעותית לביסוס חוסן אנרגטי, כלכלי וחברתי על ידי אפשרות למתן הנחה משמעותית בחשבונות החשמל, שיפור השירות לתושב, הפחתת פליטות גזי חממה, זיהום אוויר, ועוד.

בדומה לאופן בו הוכיח את עצמו השלטון המקומי בעת הנוכחית, גם בכל הנוגע להתמודדות עם שינויי האקלים, לרשויות המקומיות יש יכולת לקחת על עצמן את המשימה, לפעול ולהצליח, במקומות שבהם ישראל נכשלת ברמה הלאומית.

גרינפיס תובע את הממשלה

דור האקלים תובע את הממשלה על הפרת הסכם האקלים הבינלאומי

אני רוצה לעזור

בחרו את תמונות השנה של גרינפיס ישראל וזכו בפרס! 

בואו לבחור בתמונת השנה 2023 של גרינפיס ישראל. השתתפו בהצבעה לתמונת השנה, היכנסו להגרלה, ואולי תזכו בפרס אקולוגי מגניב במיוחד: חולצות, תיקים ובקבוקים רב-פעמיים, ממותגים.

מה תהיה תמונת השנה?

מצביעים ונכנסים להגרלה!

צפו בסיכום שנת 2023 של גרינפיס ישראל

שנת 2023 תיחקק לעד בזיכרון ההיסטורי של ישראל כשנה שבה התחוללה טראומה גדולה. יחד עם זאת, בצד הדברים הקשים, נחשפנו גם למילים מעצימות: כוחנו באחדותנו, ישראל כולה מתגייסת למאמץ המשותף, חיזוק החוסן החברתי, ערבות הדדית. המילה סביבה, שמעולם לא הייתה נפרדת בעינינו, כאן בגרינפיס ישראל, מן המילה חברה, קשרה את גורלה עוד יותר בגורל החברה הישראלית מאז ה-7 באוקטובר. בסרטון שהכנו עבורכם לסוף השנה, אנחנו נזכרים בתשעת החודשים הראשונים של השנה, שנראים כרגע תלושים ורחוקים, ובכל זאת – פעלנו בהם למען הסביבה ללא לאות. בסיכום השנה  – אנחנו מספרים לכם בגובה העיניים, בשיחה מלב אל לב, איפה פגש אותנו ה-7 באוקטובר ברמה האישית וכארגון גרינפיס ישראל, מה עשינו ומה עוד נעשה בהמשך למען החברה ולמען הסביבה והאקלים.

תרומה לגרינפיס ישראל מוכרת ברשויות המס בישראל ובארה״ב

לקבלת כל העדכונים שלנו למייל