אקסטר, בריטניה, 14 בפברואר 2023 מדענים מזהירים שכרייה בעומק הים עלולה להוות "סיכון משמעותי למערכות אקולוגיות באוקיינוס" עם "השפעות ארוכות טווח ובלתי הפיכות", כולל למינים בסכנת הכחדה כמו לווייתנים כחולים. אוניברסיטת אקסטר ומעבדות המחקר של גרינפיס פרסמו היום מאמר שמתמקד בחפיפה שבין יונקים ממשפחת הלווייתנאים (כגון לוויתנים ודולפינים) לבין אתרי יעד לכרייה בעומק הים, במיוחד באוקיינוס השקט. לפי המחקר, יש צורך במחקר דחוף כדי להעריך את האיומים על יונקים אלה, בדגש על זיהום הרעש שנגרם מפעולות הכרייה המוצעות.

Humpback whales, enjoy the warm waters of the Pacific ocean, Tonga.

חברות הכרייה במעמקי הים אומנם לא קיבלו עדיין את האישורים להתחיל בכרייה מסחרית, אך הן לוחצות על ממשלות לתת אור ירוק במטרה להתחיל בכרייה ביולי 2023. אם יינתן אישור, מכונות הענק צפויות לעבוד 24 שעות ביממה ולהפיק צלילים בעומקים משתנים שיכולים לחפוף לתדרים שבהם משתמשים הלווייתנים כדי לתקשר.

"תארו לעצמכם שהשכונה שלכם פתאום מופרעת על ידי עבודות בנייה שנמשכות 24/7. החיים שלכם היו משתנים באופן דרמטי. הבריאות הנפשית שלכם היתה נפגעת, יכול להיות שהייתם משנים את ההתנהגות שלכם כדי לברוח מעבודות הבנייה. זה לא שונה עבור לווייתנים או דולפינים", אמרה ד"ר קירסטן תומפסון, מאוניברסיטת אקסטר.

אזור קלריון-קליפרטון (CCZ) בין מקסיקו להוואי שבאוקיינוס השקט מספק בית גידול ל-25 מינים של לווייתנאים לכל הפחות, כולל דולפינים ולווייתני זרע. הוא מעניין חברות כרייה באופן מיוחד מפני שהן שואפות לחלץ מתכות ומינרלים מבתי גידול בקרקעית הים. עד כה הוענקו 17 היתרי חיפוש לכרייה בעומק הים בחלק הזה של האוקיינוס השקט. חברות כרייה מחפשות גם להתמקד במשאבים מינרליים בקרקעית הים באזורים שנמצאים סביב מערכות אקולוגיות חשובות אחרות, כמו הרים ימיים ונביעות הידרותרמיות בעומק הים.

"חברות כרייה במעמקי הים נחושות להתחיל לבזוז את האוקיינוסים, למרות מיעוט המחקר על ההשפעות שיהיו לתעשייה זו על לווייתנים, דולפינים ומינים אחרים. כרייה בעומק הים עלולה לפגוע באוקיינוסים בדרכים שאיננו מבינים עד הסוף – ועל חשבון מינים כמו לווייתנים כחולים שהיו במוקד מאמצי השימור במשך שנים רבות. ממשלות לא יכולות לעמוד בהתחייבויות שלהן להגן על האוקיינוסים אם הן מאפשרות לכרייה בעומק הים להתחיל", אמרה מנהלת הקמפיין הבינלאומי של גרינפיס, לואיזה קאסון.

הרשות הבינלאומית לקרקעית הים, הגוף הבין-ממשלתי המופקד על הסדרת הכרייה בעומק הים במים בינלאומיים, תתכנס בחודשים מרץ ויולי בקינגסטון, ג'מייקה. בסבב המשא ומתן האחרון בנובמבר 2022, מספר ממשלות, כולל ניו זילנד, צרפת וצ'ילה, התנגדו ללחץ מסחרי לאפשר את תחילת הכרייה במעמקי הים ב-2023 וקראו להקפאה [של התהליכים] כאמצעי זהירות.

למחקר המלא ופרטים נוספים: אודי אבני גרינפיס ישראל 0544724256