Greenpeace zebrał prawie 150 000 zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej i ratowanie owadów zapylających w Polsce

18 listopada zakończyła się 2. edycja akcji społecznej Greenpeace Adoptuj Pszczołę, której celem było zebranie środków na odbudowę populacji pszczół w rejonie Przyczyny Dolnej (woj. lubuskie) i działania na rzecz ochrony owadów zapylających. Była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby wspierających – wirtualne pszczoły zaadoptowało ponad 8 tysięcy osób, a założony cel udało się osiągnąć na ponad dwa tygodniem przed jej końcem.

Założeniem drugiej edycji akcji Adoptuj Pszczołę pierwotnie było zebranie funduszy na stworzenie w Polsce sieci tzw. społecznych ogrodów miejskich. Jednak w związku z wydarzeniami w Przyczynie Dolnej, w której nagle w wyniku zatrucia toksycznym Fipronilem zginęło ponad 2 miliony pszczół, Greenpeace zdecydował się zmienić cel zbiórki i przeznaczyć zebrane środki na odbudowę pszczelej populacji w rejonie dotkniętym katastrofą i działania na rzecz lepszej ochrony owadów zapylających.

W ramach akcji Adoptuj Pszczołę Greenpeace uruchomił specjalną stronę internetową, na której można było „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć projekt. Każda sfinansowana „adopcja” odsłaniała jednocześnie fragment obrazka autorstwa legendy polskiego komiksu satyrycznego, Marka Raczkowskiego.

Akcja okazała się wielkim sukcesem – udało się zebrać 120% pierwotnie zakładanego celu. Łącznie przez 6 tygodni udało się zebrać prawie 150 000 złotych, na które złożyło się ponad 8 tysięcy osób. Oznacza to, że pod względem liczby osób wspierających, była to największa akcja crowdfundingowa w Polsce. 

– Bardzo się zdziwiłem i wzruszyłem, że tyle osób interesuje się losem pszczół. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Adoptuj Pszczołę za całe okazane wsparcie i pomoc. Proszę przyjąć wielkie podziękowania od wszystkich pszczelarzy z Przyczyny Dolnej – powiedział Piotr Mały, pszczelarz, który stracił ponad 45 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia toksycznym pestycydem.

Greenpeace pozostaje w stałym kontakcie z poszkodowanymi pszczelarzami, lokalnymi władzami i naukowcami, by wspólnie wypracować najlepsze metody odbudowania pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej, zadbać o dziko żyjące owady zapylające w rejonie i upewnić się, że podobna sytuacja się nie powtórzy.

– Adoptuj Pszczołę 2 to wielki sukces. To niezbity dowód na to, że coraz więcej osób rozumie znaczenie pszczół i zapylania w ekosystemie. Dzięki zebranym środkom nie tylko pomożemy odbudować pszczele rodziny – pomocy potrzebują także dziko żyjące owady zapylające, które również mogły mieć kontakt z Fipronilem – wysoce toksycznym środkiem ochrony roślin. Przeprowadzimy też szereg działań, które mają sprawić, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych sytuacji – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.

Greenpeace prowadzi w Polsce kampanię na rzecz ochrony pszczół i owadów zapylających od kwietnia 2013 roku. Jej celem jest zwiększenie ochrony pszczół miodnych oraz dziko żyjących owadów zapylających. Organizacja działa na rzecz pełnego zakazu stosowania toksycznych dla pszczół środków ochrony roślin, przyjęcia narodowych planów ochrony owadów zapylających oraz promocji ekologicznych praktyk rolnych polegających na odchodzeniu od chemicznych metod ochrony roślin i stosowaniu rozwiązań opartych na bioróżnorodności. W ramach kampanii, Greenpeace wspiera również promocję pszczelarstwa, współpracując ze związkami i stowarzyszeniami pszczelarskimi.

Akcja Adoptuj Pszczołę była organizowana już po raz drugi. Dzięki zeszłorocznej akcji udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i innych owadów zapylających, które wiosną br. stanęły w 16 miastach Polski.