Dziś rano Społeczny Komitet „STOP Odkrywce”, mieszkańcy 5 województw zagrożonych budową kopalni węgla i tych, które już dziś odczuwają ich negatywne skutki, protestowali wraz z Greenpeace przed Sejmem przeciwko nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Na transparentach znalazły się hasła: „Stop odkrywce”, „Bronimy miejsc pracy” „Ustawa przegłosowana-Polska rozkopana”.

Protestując  wyrażamy sprzeciw wobec planowanej ilberalizacji Prawa geologicznego i górniczego, które ułatwi budowę nowych kopalni w Polsce i domagamy się odrzucenia przez posłów ustawy w obecnym kształcie. Podczas demonstracji rzekazaliśmy Marszałkowi Sejmu petycję w tej sprawie.

Ustawa przygotowana przez rząd Premiera Donalda Tuska może doprowadzić do ekspansji kopalni węgla brunatnego w Polsce bez kontroli państwa kosztem środowiska i praw obywatelskich. Budowa nowych kopalni i spalanie wydobytego z nich węgla spowodują jeszcze większe emisje gazów cieplarnianych, które napędzają zmiany klimatu i których skutki odczuwamy już dziś.

“To niedopuszczalne by w przededniu Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze politycy projektowali ustawę zwiększającą zależność Polski od węgla, zamiast działać na rzecz obniżenia emisji CO2. Co gorsza, w pracach nad regulacją biorą udział posłowie bezpośrednio czerpiący zyski z przemysłu górniczego. Nasuwa to poważne podejrzenia, że zmiana prawa jest podyktowana interesami konkretnych spółek sektora górniczego, a nie interesem obywateli.”- mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Greenpeace Klimat i Energia. “Rząd powinien natychmiast przerwać pracę nad ustawą i napisać ją od początku, zabezpieczając interesy społeczeństwa.” – dodaje Zowsik.

Protest pod gmachem Sejmu

Fot. Jakub Zowsik

Mieszkańcy gmin, które już teraz zagrożone są przez budowę kopalni odkrywkowych zdecydowanie sprzeciwiają się inwestycjom sektora węglowego. W referendach przeprowadzonych na terenie ośmiu gmin w okresie od czerwca do listopada bieżącego roku, zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się przeciwko budowie dwóch odkrywek: pomiędzy Legnicą, Lubinem i Ścinawą oraz na złożu Gubin-Brody.

“Nasi mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się budowie gigantycznej kopalni odkrywkowej na terenie gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice, czemu jasno dali wyraz we wrześniowych referendach. Nie chcemy wegetować w pobliżu 200 metrowych wyrobisk kopalnianych, olbrzymich zwałowisk i dymiących kominów elektrowni. Głos społeczeństwa nie może zostać zlekceważony przez rząd.” – mówi Irena Rogowska wójt gminy Lubin. “Powstanie odkrywki oznaczałoby wysiedlenie 20 tysięcy ludzi. Część z nich już raz przeżyła wysiedlenie, drugi raz będzie to ponad ich siły.” – dodaje Rogowska.

Z analiz prawnych przygotowanych na zlecenie Greenpeace wynika, że projekt ustawy łamie Konstytucję oraz przepisy unijne.

W ramach kampanii na rzecz klimatu zachęcamy również do składania podpisów pod apelem do polityków o podpisanie ambitnego porozumienia klimatycznego. Pod apelem można podpisać się na stronie: www.tydecydujesz.org.

Pobierz

Stanowisko Greenpeace w sprawie ustawy o prawie geologicznym i górniczym [pdf]

Przeczytaj

Petycja do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w sprawie prac Sejmu nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego [pdf]

Pobierz

Stanowisko Greenpeace w sprawie ustawy o prawie geologicznym i górniczym [pdf]

Przeczytaj

Petycja do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w sprawie prac Sejmu nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego [pdf]