76 proc. Polek i Polaków chce Polski bez węgla w 2030 roku – pokazuje najnowsze badanie Kantar. Wysokie lub bardzo wysokie poparcie dla odejścia od węgla utrzymuje się wśród wyborców PiS, PO, PSL, Wiosny, Nowoczesnej, Kukiz’15 i SLD.
Badania opinii publicznej pokazują ogromne poparcie społeczne dla odejścia Polski od węgla. To poparcie systematycznie rośnie – od 69 proc. w listopadzie ubiegłego roku do 76 proc. dzisiaj. Według najnowszego badania Kantar tyle Polek i Polaków chce Polski bez węgla w 2030 roku. Za odejściem od węgla do tego czasu opowiada się 91 proc. wyborców PO, 91 proc. wyborców Wiosny, 89 proc. wyborców Nowoczesnej, 84 proc. wyborców SLD, 76 proc. wyborców PSL, 65 proc. wyborców Kukiz’15 oraz 55 proc. wyborców PiS.

– Wyborcy wypowiedzieli się jasno: zdecydowana większość zwolenników największych partii politycznych oczekuje szybkiego odejścia od węgla. Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Odejście od gospodarki opartej na węglu powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach – powiedział Marek Józefiak z Greenpeace.

Z wydanego jesienią ubiegłego roku raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) wynika, że aby zatrzymać zbliżającą się wielkimi krokami katastrofę klimatyczną do 2030 roku musimy zredukować emisje CO2 prawie o połowę. Aby było to możliwe, wszystkie kraje UE, a więc i Polska, muszą odejść do tego czasu od węgla.

Kilka państw Unii Europejskiej, takich jak Belgia i kraje bałtyckie już teraz nie ma na swoim terenie elektrowni węglowych. Szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego najbrudniejszego z paliw. Zrobiły tak m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Austria czy Portugalia. O planie odejścia od węgla debatują na wysokim szczeblu Słowacy i Węgrzy. Tymczasem w Polsce nie ma planów odejścia od węgla, a emisje CO2 – zamiast maleć – rosną. W 2018 roku zwiększyły się o 3,5 proc., podczas gdy średnio w całej UE zmalały o 2,5 proc.

– Wzrost emisji gazów cieplarnianych w Polsce to efekt nieodpowiedzialnej polityki rządu w sprawie zmiany klimatu. To duży wzrost, jeśli zauważyć, że przy utrzymaniu takiego trendu emisje Polski w ciągu 20 lat by się podwoiły! Tymczasem Polki i Polacy wyraźnie opowiadają się za ochroną klimatu. Jest wiele spraw, które nas dzielą, ale jest też ta, która nas łączy: poparcie dla szybkiego odejścia od węgla. Politycy nie mogą tego dłużej ignorować – powiedział Marek Józefiak.

13 maja 2019

Badanie Kantar z kwietnia 2019r.

 

Raport z badania Kantar Polska “Stosunek do odejścia od produkcji energii z węgla w Polsce do 2030 roku” dostępny tutaj.