Fundacja Greenmind i Greenpeace Polska dotarły do pisma podpisanego przez Ministra Środowiska Jana Szyszkę, a skierowanego do Premier Beaty Szydło, w którym minister potwierdza, że jego resort pracuje nad nowelizacjami ustaw związanych z ochroną przyrody w Polsce. Od dwóch dni ministerstwo zaprzecza, że prowadzi takie prace [1]. Drugi list, datowany na 18 listopada, z pakietem tych ustaw, które „mają ułatwić proces inwestycyjny” otrzymali również ministrowie rozwoju, infrastruktury, energetyki i gospodarki morskiej.

Pismo ministra Szyszki potwierdza wszystko, przed czym ostrzegały organizacje pozarządowe od czwartku [2] – resort planuje m.in.:

a) likwidację Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i dyrekcji regionalnych, zastąpienie ich nową instytucją o ograniczonych kompetencjach,

b) daleko idące zmiany w wydawaniu ocen oddziaływania na środowisko,

c) zniesienie kontroli w sprawach dotyczących ochrony przyrody nad Lasami Państwowymi,

d) drastyczne ograniczenie możliwości udziału społeczeństwa w ochronie środowiska.

Te oraz kilkanaście innych zmian wymienionych w piśmie ministra oznaczają faktyczny koniec systemu ochrony przyrody w Polsce [3]. To także prosta droga do dramatycznego załamania inwestycji finansowanych przez Unię Europejską, a w konsekwencji utraty przez Polskę miliardów euro.

List Jana Szyszki został wysłany 14 listopada do premier Beaty Szydło oraz m.in. do V-ce Premiera Mateusza Morawieckiego i Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego (tak w oryginale). „Zgodnie z zapowiedzią przesyłam w załączeniu pakiet kompatybilnych ustaw, usprawniających zarządzanie żywymi zasobami przyrodniczymi” – pisze Jan Szyszko. Załączone projekty ustaw to te same, które Greenpeace i Greenmind opublikowały w czwartek, a których istnienie minister chciał ukryć jeszcze w piątek rano.

List zawiera m.in. uzasadnienie likwidacji dyrekcji środowiskowych – instytucji, które od lat stały na straży utrzymania równowagi między interesami inwestorów, a interesem społecznym i ochroną przyrody. „Istniejący system oparty o istniejące struktury GDOŚ i RDOŚ wymaga gruntownej naprawy. opanowany przez ideologicznych nieprofesjonalistów (…) powoduje paraliż inwestycyjny” (pisownia oryginalna). Jan Szyszko nie zostawia również wątpliwości w związku z tym, że eksperci dyrekcji będą zwalniani. W punkcie „Oszczędności” czytamy: „Oddajemy z GDOŚ i RDOŚ tyle etatów (pieniędzy), ile obecnie zajmuje się ocenami oddziaływania na środowisko”.

Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska: „Po raz kolejny Jan Szyszko pokazuje, że to, na czym mu rzeczywiście zależy, to wprowadzania ułatwień w niszczeniu polskiej przyrody. Jednym podpisem chce zlikwidować działający system ochrony przyrody i zastąpić go „zarządzaniem zasobami”, w którym priorytetem jest dobro inwestorów, a nie nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze. Tym razem jednak minister Szyszko nie tylko dokonuje ostatecznej dewastacji systemu ochrony przyrody, ale również otwiera drogę do utraty przez Polskę miliardów euro z funduszy unijnych”.

List ministra Szyszki do premier Szydło potwierdza również plany praktycznego wyłączenia społeczeństwa z decydowania o szkodliwych inwestycjach. Odbyć się to ma przez wprowadzenie drastycznych ograniczeń dla organizacji pozarządowych działających na rzecz dobra wspólnego w procesach wydawania decyzji środowiskowych. W efekcie organizacje niemal zupełnie stracą możliwość zabierania głosu przeciwko szkodliwym dla środowiska i mieszkańców inwestycjom, takim jak kopalnie odkrywkowe, fermy norek, chlewnie itp.

Z kolei zapowiedź „usprawnienia systemu gospodarowania zasobami przyrodniczymi na terenach leśnych i ograniczenia zupełnie niepotrzebnej biurokracji” oznacza, jak czytamy w projektach ustaw, zniesienie nadzoru instytucjonalnego nad działaniami Lasów Państwowych.

Organizacje dotarły również do pisma z KPRM z dnia 18 listopada, z pakietem ustaw do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. W piśmie podpisanym przez ministra Henryka Kowalczyka czytamy też: „proszę (…) o wyrażenie opinii, na ile proponowane rozwiązania zawarte w przedmiotowych propozycjach mogą ułatwić proces inwestycyjny”.

 

 

Dokument w wyższej rozdzielczości

Dokument w wysokiej rozdzielczości

Przypisy:

[1] Oświadczenie Ministerstwa Środowiska 9.12.2016, https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/oswiadczenie-ministerstwa-srodowiska/

[2] Koniec ochrony polskiej przyrody, inf. prasowa Greenpeace, 8.12.2016 http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Koniec-ochrony-polskiej-przyrody/

[3] Linki do projektów nowelizacji ustaw i ich uzasadnień, http://www.greenpeace.org/poland/ustawy-MS-koniec-ochrony-przyrody/