W Warszawie powstała największa w Polsce walentynka. Kilkaset osób ułożyło ogromne serce, któremu towarzyszyło hasło „Cała Puszcza pod ochroną”. W ten sposób zaapelowali o objęcie całej Puszczy Białowieskiej specjalną ochroną i wyłączenie jej spod rygorów ustawy o lasach, które dotyczą lasów gospodarczych.
14 lutego 2016

Polki i Polacy kochają Puszczę Białowieską. To nie tylko niezwykle piękny, ale i najcenniejszy przyrodniczo las w Polsce. Ostatni fragment pradawnych lasów nizinnych, jakie kiedyś porastały  Europę. Dlatego w całości powinien być chroniony. Niestety, obecnie tylko nieco ponad 1/3 obszaru Puszczy Białowieskiej objęta jest należytą ochroną. Dlatego z okazji Dnia Świętego Walentego w Warszawie powstała dla Puszczy największa walentynka w Polsce. Jest ona apelem o objęcie tego wyjątkowego lasu w całości specjalną ochroną.

 

Puszcza Białowieska to wyjątkowy las i zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Potrzeba jej ochrony łączy ludzi ponad wszelkimi podziałami. Dlatego dzisiaj wraz ze 100 tysiącami osób, które podpisały się pod petycją “Kocham Puszczę” apelujemy o objęcie całej Puszczy należytą ochroną i wyłączenie jej spod rygorów ustawy o lasach, które dotyczą lasów gospodarczych – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Na Placu Defilad w Warszawie powstała walentynka o wymiarach 12m x 11m. Przedstawia ona serce symbolizujące Puszczę, na którym zaznaczono obszar obecnie objęty ochroną – czyli niewiele ponad 1/3 powierzchni Puszczy. Mieszkańcy Warszawy i organizacje ekologiczne – Greenpeace, WWF, Fundacja Greenmind, Dzika Polska i Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot wspólnie wypełnili pozostałą część serca, aby w ten nietypowy sposób pokazać, że cała Puszcza, a nie tylko jej fragment, powinna być chroniona. Jednocześnie już ponad 100 tysięcy osób powiedziało „Kocham Puszczę” i podpisało się pod apelem do premier Szydło o pełną ochronę Puszczy Białowieskiej na stronie kochampuszcze.pl.

Sytuacja w Puszczy pokazuje, że obowiązujące zabezpieczenia, m.in. wypracowane przez zespół prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozwiązania włączone do obecnego Planu Urządzania Lasu, są niewystarczające. Cały obszar Puszczy Białowieskiej powinien zostać objęty specjalnym statusem ochronnym i nie powinna być tam prowadzona gospodarka leśna – powiedział Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska.

Jeśli utrzymane zostanie status quo, Puszczy grozi wielkie niebezpieczeństwo – w każdej chwili minister środowiska może wydać zgodę na wielokrotne zwiększenie wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej, a to oznaczać będzie utratę jej wyjątkowego, naturalnego charakteru. Jeśli Minister Jan Szyszko, wbrew opinii świata nauki, podpisze aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, potwierdzi, że uważa Puszczę za zwykły las gospodarczy.

 

Zdjęcia z wydarzenia można pobrać tu: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl i tu: https://www.flickr.com/photos/kochampuszcze

#KochamPuszcze - walentynka dla Puszczy Białowieskiej