Wolność słowa i prawo do protestów w Stanach Zjednoczonych stoją pod znakiem zapytania.

Mandan, Dakota Północna – Dziewięcioosobowa ława przysięgłych w sądzie hrabstwa Morton wydała dziś werdykt w sprawie bezpodstawnego pozwu Energy Transfer przeciwko podmiotom Greenpeace w USA (Greenpeace Inc, Greenpeace Fund) oraz Greenpeace International, w którym uznaje owe podmioty za winne koncernowi 660 milionów dolarów. Giganci paliwowi będą próbowali nas zastraszać, ograniczać wolność słowa i uciszać pokojowe protesty wszędzie na świecie, ale to nie koniec naszej walki przeciw bezzasadnemu pozwowi SLAPP złożonemu przez Energy Transfer.

„Jesteśmy świadkami katastrofalnego powrotu do nierozsądnych polityk, które napędziły kryzys klimatyczny, pogłębiły rasizm środowiskowy i przedkładają zyski z paliw kopalnych nad zdrowie publiczne i możliwość przeżycia na Ziemi. Poprzednia administracja Trumpa poświęciła cztery lata na likwidację mechanizmów zapewniających ochronę powietrza, wody i suwerenność rdzennej ludności. Teraz – wraz ze swoimi sojusznikami – chce dokończyć rozpoczętego dzieła, uciszając wszelkie protesty. Nie poddamy się. Nie damy się uciszyć” – powiedział Mads Christensen, dyrektor wykonawczy Greenpeace International.

„Ta sprawa powinna wzbudzić niepokój wszystkich osób, bez względu na ich sympatie polityczne” – powiedziała Sushma Raman, tymczasowa dyrektor wykonawcza Greenpeace Inc i Greenpeace Fund. „To część wznowionych nacisków wielkich korporacji na sądy, które stają się powoli narzędziem uciszania sprzeciwu. Wszyscy powinniśmy być zaniepokojeni losem Pierwszej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych i pozwami takimi jak te – mającymi na celu zniweczenie naszego prawa do pokojowych protestów i wolności słowa. Prawa te są kluczowe dla wszelkich działań na rzecz sprawiedliwości – dlatego będziemy nadal solidarnie walczyć. Bandyci z wielkich koncernów naftowych mogą próbować powstrzymać pojedynczą grupę, nie są jednak w stanie powstrzymać całego ruchu”.

Pozwy Energy Transfer są jaskrawym przykładem pozwów SLAPP – mających na celu pogrążenie organizacji non-profit i aktywistów w kosztach sądowych, doprowadzenie ich do bankructwa i – ostatecznie – stłumienie sprzeciwu [1]. W ostatnich latach SLAPPy przeciwko podmiotom Greenpeace wytoczyły także wielkie koncerny naftowe Shell, Total oraz ENI [2]. Niektóre z nich udało się skutecznie zablokować. Między innymi Greenpeace France w dniu 28 marca 2024 r. wygrał SLAPP złożony przeciwko niemu przez firmę TotalEnergies, a Greenpeace UK i Greenpeace International zmusiły Shell do wycofania się ze SLAPPu w dniu 10 grudnia 2024 r.

„Energy Transfer nie usłyszał jeszcze naszego ostatniego zdania w tej kwestii. Wnieśliśmy sprawę anty-SLAPP: przeciwko atakom Energy Transfer na wolność słowa i pokojowe protesty. W lipcu tego roku spotkamy się z Energy Transfer w sądzie w Holandii. Nie poddamy się. Nie damy się uciszyć” – powiedział Kristin Casper, radca prawny Greenpeace International.

Greenpeace International jako pierwszy przetestował unijną dyrektywę anty-SLAPP w lutym 2024 r., składając w holenderskim sądzie pozew przeciwko Energy Transfer [3]. Greenpeace International stara się o odszkodowanie za wszelkie szkody i koszty poniesione w wyniku kolejnych, bezzasadnych pozwów ET, w których domagano się od Greenpeace International oraz jednostek Greenpeace w USA odszkodowań w wysokości setek milionów dolarów.

Przypisy:

  1. Pierwszy pozew ET został złożony w sądzie federalnym na podstawie ustawy RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act), amerykańskiej ustawy federalnej mającej na celu ściganie działalności mafijnej. Sprawa została oddalona, a sędzia stwierdził, że dowody były „daleko niewystarczające” do ustanowienia, że mamy do czynienia z przedsiębiorstwem RICO. Sąd federalny nie podjął decyzji w sprawie prawa stanowego, dlatego ET niezwłocznie złożył kolejny pozew w sądzie stanu Dakota Północna, podnosząc te i inne roszczenia w ramach jurysdykcji prawa stanowego.
  2. W raporcie Koalicji Przeciwko SLAPP w Europie (Coalition Against SLAPPs in Europe (CASE)) udokumentowano 1049 przypadków pozwów SLAPP w Europie w latach 2010-2023, z czego 166 pozwów wszczęto w 2023 roku.
  3. Greenpeace International składa pozew przeciwko Energy Transfer, po raz pierwszy wykorzystując unijną dyrektywę anty-SLAPP