Poszukaj nurdli nad Bałtykiem

Czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej  można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata. Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają. Ponadto, jak każdy plastik, nurdle nie znikają – po prostu rozdrabniają się na coraz mniejsze cząsteczki i wraz z prądami morskimi krąży po całej Ziemi.

Dlaczego zapraszamy do szukania nurdli?

Od niedawna Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. W ramach tzw. nauki obywatelskiej, zachęcamy wszystkie osoby, które chcą zapolować z nami na nurdle,  do wspólnego zbierania materiału do badań. Możesz ich szukać razem z nami w dniach 17-24 lipca w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu [tu szczegóły], ale możesz też to robić samodzielnie i wesprzeć projekt badawczy PAN.

Jak wziąć udział w badaniu nurdli?

Niezbędne przybory:
sitko z dziurkami ok. 2mm – wystarczy kuchenny durszlak!
miarka
woreczki lub koperty na znalezione nurdle
długopis
kartka do opisania tego, co znajdziesz.

  1. Pójdź na plażę i wydziel sobie obszar o wymiarach 1 m x 1m – to będzie Twój teren badawczy.
  2. Zanurz sitko w piasku na głębokość 3 cm i sprawdź, czy po przesianiu piasku zostają w nim nurdle.
  3. Przebadaj sitkiem całą powierzchnię swojego poletka badawczego.
  4. Jeśli są – włóż je do woreczka/koperty z kartką możliwie dokładnie opisującą lokalizację Twojego terenu badawczego, głębokość znalezienia nurdli i datą znalezienia. Jedna koperta powinna zawierać nurdle z jednego poletka badawczego.
  5. Jeśli nie masz pewności, czy to, co widzisz, jest nurdlem, zapakuj wszystko. My to sprawdzimy.
  6. Jeśli nie ma – zanotuj lokalizację swojego badania z informacją o braku nurdli, prześlij tę informację mailem na adres [email protected] 
  7. Opisane woreczki przynieś do naszej strefy #BezPlastiku w Gdańsku, Kołobrzegu lub Międzyzdrojach, a jeśli robisz badanie gdzie indziej, prześlij nam woreczki na adres: Greenpeace Polska, Altowa 4, 02-386 Warszawa z dopiskiem „Nurdle” i swoimi danymi kontaktowymi. My przekażemy je do IO PAN.
  8. Dzięki! Twoje poszukiwanie nurdli przyczyniło się do badań dążących do ratowania naszej planety przed nadmiarem plastiku 🙂