Mnoho ľudí sa nás pýta, ako môžu prispieť k ochrane oceánov v ich každodennom živote. Preto sme pre teba pripravili zoznam našich 8 najlepších tipov na ochranu oceánov:

1. Nakupuj výrobky bez mikroplastov.

Malé plastové častice (napr. polyetylén) sa môžu skrývať v kozmetike, mydlách alebo dokonca aj v zubných pastách. Ich drsný povrch má pomôcť procesu čistenia, ale cez odpadovú vodu sa tieto mikročastice dostávajú do našich riek a do oceánov. Tam si ich môžu zvieratá zmýliť s jedlom , čo môže mať pre ne veľmi vážne následky. Dobrá správa je, že už existuje množstvo jednoduchých alternatív k mikroplastom, napríklad v produktoch prírodnej kozmetiky.

2 Vymeň nepotrebný jednorazový plast

Približne 40 ton plastu ročne sa cez Dunaj dostane do Čierneho more. Už včera bol najvyšší čas radikálne znížiť plastový odpad. Ako tomu môžeš napomôcť? Na nákupy choď s taškou na opakované použitie. Namiesto kupovania vody v jednorazových plastových fľašiach, nos so sebou fľašu, ktorú môžeš opakovane naplniť vodou. Ak je to možné, skús minimalizovať nákup produktov v zbytočných plastových obaloch.

3. Rozhodni sa pre udržateľnú spotrebu rýb a morských produktov

Väčsina rýb na bežnú spotrebu už dnes trpí nadmerným rybolovom. Toto sa týka druhov, akými sú napríklad tuniaky, slede, tresky a aljašské lososy. Náš tip: Pozeraj sa na rybu, ako na delikatesu, ktorú si dopraješ len vo výnimočné príležitosti a po svedomitom výbere. Keď už máš chuť na rybu, daj prednosť sladkovodným rybám, ako je pstruh, či kapor. 

Doprajme iným druhom rýb potrebný oddych od nadmerného rybolovu a drancovania.

4. Pri šnorchľovaní alebo potápaní si užívaj pohľad na podmorskú krásu

Farebné podmorské svety sú ako vzácny obraz: ich krásu si môžeme naplno vychutnať, ale dotykom im môžeme uškodiť. Nezasahujme do krehkých podmorských biotopov. Namiesto toho si jednoducho vychutnávajme pohľad na tú krásu.

5. Počkaj kým sa opaľovací krém dobre absorbuje 

Odhaduje sa, že až 14 000 ton opaľovacieho krému skonči ročne vo vode. Problémom je, že konvenčné opaľovacie krémy majú chemikálie, ktoré ničia koralové útesy aj v malých koncentráciách. Preto po nanesení opaľovacieho krému počkajte, kým sa vám riadne absorbuje, čím predídete tomu, aby sa škodlivý UV filter dostal do mora. V každom prípade je prírodný opaľovací krém tou najlepšou voľbou.

6. Vzdaj sa výletných lodí

Veľa výletných lodí s lacným a škodlivým palivom prispeva k okysličovaniu oceánov. Tomuto typu plavieb je obzvlášť vystavované Stredozemné more. Hluk veľkých lodí navyše zhoršuje orientáciu morských živočíchov. Je množstvo spôsobov, ako cestovať viac ekologicky a udržateľnejšie. A navyše, dovolenka s dobrým pocitom a svedomím, že sme ju prežili v súlade s prírodou bude o to príjemnejšia.

7. Pomôž udržiavať pláže čisté 

Zbav obľúbenú pláž odpadkov, aj keď nie sú tvoje, pretože ďaľšia vlna, ktorá príde ich odplaví naspäť do mora. Aj týmto malým gestom a aktivitou môžeme chrániť oceány pred ďalším znečistením. A predstav si, čo sa stane, ak budú tvoj príklad nasledovať davy. Táto planéta je nás všetkých – upracme ju spoločne.

8. Podporuj ostatných, ktorí bojujú za ochranu oceánov

Bez našej pomoci sú veľryby, korytnačky a tučniaky vydané napospas ľudskému vykorisťovaniu. Bohužiaľ oni nemôžu odhaľovať environmentálne zločiny, postaviť bezohľadné korporácie pred súd alebo demonštrovať proti ničeniu ich domova. To je presne to, čo musíme my, ľudia, urobiť za nich a pre nich! Ale po dlhom pracovnom dni s kopou rodinných povinností sa stane, že aj nám dochádza energia. Preto je dôležité, že existujú organizácie, akou je Greenpeace, plné ľudí odhodlaných spraviť pre ochranu životného prostredia všetko, čo je v ich silách. V Greenpeace máme lode, ktoré môžu byť priamo na miestach činu,  máme odborníkov a odborníčky, ktoré vedia identifikovať možné hrozby a skúsené hovorkyne, ktoré cez mediálnu prácu informujú verejnosť. A toto robíme den, čo deň.

Na to, aby sme v tom mohli pokračovať aj naďalej, potrebujeme tvoju pomoc. Greenpeace je jedna z mála organizácií, ktorá je financovaná z dobrovoľných príspevkov jednotlivcov. Množstvo malých príspevkov od ľudí, ako si ty, nám umožňuje robiť našu prácu. Budeme vďační, ak nás finančne podporíš a sľubujeme ti, že aj zajtra budeme bojovať za záchranu zdravých oceánov plných života.

Ďakujeme, že ti záleží!