Dejiny Greenpeace sú jedna veľká nekonečná plavba

Oceány a moria mali a majú v histórii aj prítomnosti Greenpeace veľmi špeciálne miesto. Je to naša srdcovka, a preto nám stojí za to stále znovu vyrážať v ústrety prekážkam a mocným protivníkom, aby sme oceány ochránili.

Všetko to začalo na malej rybárskej lodi pred 50 rokmi, keď 12 odhodlaných chlapíkov vyplávalo v ústrety americkej armáde, ktorá testovala jadrové zbrane na ostrove Amčitka (Amchitka) pri Aljaške. Naplánovaný výbuch nakoniec nezastavili, ale ich počin zdvihol takú vlnu odporu, že svet začal od jadrových pokusov upúšťať.

Prvá posádka Greenpeace sa vydala do Amčitky na lodi Phyllis Cormack.

Veľké ciele a vízie boli vždy poznávacím znamením Greenpeace. Čo sa na začiatku zdá nemožné, to sa vďaka odhodlaniu, správnej stratégii, vytrvalosti a hlavne podpore ľudí môže rýchlo pretaviť v realitu. Majestátne veľryby sme chránili vlastnými telami pred harpúnami veľrybárskych lodí, až kým sa nám podarilo presadiť zákaz ich lovu.

Akcia proti lovu veľrýb © Greenpeace / Martial Dosdane

Sudy s rádioaktívnym či toxickým odpadom nám hádzali doslova na hlavu, kým sa nám podarilo presadiť zákaz jeho ukladanie do mora.

Na mori sme blokovali dovoz dreva nelegálne vyťaženého z pralesov, zásielky kontroverzného palmového oleja či ilegálnych rybárov. Často sme slávili víťazstvo a úspechy, občas sme však prežívali aj sklamanie a frustráciu. Niekedy aj veľký smútok. Napríklad, keď nám francúzska tajná služba bombou potopila loď Rainbow Warrior a prišiel pri tom o život fotograf Fernando Pereira.

Potopenie lode Rainbow Warrior bolo až do nedávneho útoku v Christchurch jediným teroristickým činom, ktorý sa odohral na území Nového Zélandu. (C) Greenpeace / Brian Latham

Nič z toho nás však nezastaví v úsilí chrániť našu planétu, ktorú zo 70 % pokrývajú oceány. Všetci sme len kvapky v mori, ale spoločne tvoríme oceán a sila oceánu dokáže nepredstaviteľné veci.

Vitajte na palube.