Menej je niekedy viac. To je zásada, na ktorú by každý z nás mal počas Vianoc myslieť, ak nechce planétu ešte viac zaťažiť.
Vianoce sa totiž stali sviatkami nadmernej spotreby. A práve tá prispieva k ničeniu nášho životného prostredia. Štokholmský inštitút pre životné prostredie napríklad zistil, že počas troch dní vianočných sviatkov sa môže uvoľniť až 650 kg emisií oxidu uhličitého na osobu a nadmerná spotreba vo všeobecnosti spôsobuje viac ako 70 % všetkých globálnych emisií skleníkových plynov.
Netreba sa však báť – najkrajšie sviatky v roku si môžeme užívať aj ekologickejšie a šetrnejšie. Základnou zásadou je znížiť našu spotrebu a nakupovať s mierou a rozumom. Pozrite si naše tipy, ako na to:
1. Kúpa/výroba darčekov
- Skvelými darmi sú ručne vyrobené a lokálne výrobky, kúpou ktorých podporíte miestnych výrobcov.
- Za ekologické darčeky sa tiež dajú považovať aj tie z druhej ruky, napríklad knihy z antikvariátov a oblečenie zo second handu.
- Výborný nápad je tiež vdýchnuť nový život veciam a darovať niečo, čo by niekto z našich blízkych mohol oceniť viac ako vy alebo vyrobiť vlastné originálne darčeky. Nič totiž nepoteší viac ako vlastnoručne vyrobený darček z lásky.
- Ekologickými darčekmi sú tiež tzv. zážitkové darčeky, akými môžu byť lístky do divadla, permanentky do kina či múzea, lístky na koncert, zaplatenie kurzu, wellness pobyt či online predplatné obľúbeného denníka.
- Zmysluplným a ekologickým darom môže byť aj podpora jednej z mnohých neziskových organizácií, ktoré sa aj v týchto ťažkých časoch snažia robiť svet lepším. Mnohé z nich totiž ako vďaku za podporu ponúkajú umelecké dielo, darčekový certifikát a mnohé iné veci, ktorými možno následne obdarovať členov rodiny.
2. Obaly
- Pri kúpe darčekov tiež treba brať do úvahy obaly, a ak je to možné, vyhýbať sa zbytočným plastom. Dnes sa už dajú nájsť produkty bez zbytočných obalov alebo dokonca vo vratných obaloch, akými sú napríklad tuhý šampón, mydlo, pleťová kozmetika, látkové tampóny na tvár a pod.
3. Balenie darčekov
- Prispieť k ekologickejším Vianociam sa dá aj premysleným balením darčekov. Namiesto kupovania nového baliaceho papiera možno dať priestor kreativite a použiť napríklad látku, ktorá sa doma už nevyužíva alebo farebné stránky z časopisov či novín.
- Namiesto lepiacej pásky možno použiť kúsky vlny na štrikovanie či špagátu a na ozdobu darčekov možno zase využiť napríklad zeleň z nášho okolia. Na internete sa dnes dá nájsť skutočne veľa kreatívnych a nádherných spôsobov na ekologické balenie darčekov.
4. Stromček
- Živý stromček je stále ekologickejšou alternatívou k tomu umelému z PVC, ale nie je bez chýb. Farmy vianočných stromčekov môžu vytlačiť prírodné ekosystémy a pri ich pestovaní môžu byť použité pesticídy, ktoré zamorujú pôdu a škodia živočíchom aj ľuďom. Pri kúpe živého stromčeka je dobré dbať na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke.
- Umelé stromčeky sa často vyrábajú z polyvinylchloridu (PVC), ktorý je jedným z najhorších plastov a znečisťuje životné prostredie počas celého životného cyklu. Stromčeky vyrobené z PVC sa ťažko recyklujú a často končia na skládkach, kde prispievajú k uvoľňovaniu skleníkových plynov a znečisťujú životné prostredie vylučovaním nebezpečných chemikálií. A keďže sa zväčša vyrábajú v zahraničí, ich skleníková stopa je zvýšená aj ich prepravou. Ak umelý stromček, tak najlepšie z druhej ruky. Ak však už človek umelý vianočný stromček má, rozhodne by ho nemal vyhadzovať, pokiaľ mu slúži.
- Najekologickejšou alternatívou je živý stromček v črepníku, ktorý má výhodu, že vydrží oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc, čečina vo váze, alebo kreatívne stromčeky vyrobené napríklad z drevených paliet, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu.
5. Ozdoby
- Najekologickejšími ozdobami sú tie, ktoré už máme.
- Ak sa vám žiada spetriť výzdobu spravte si ozdoby sami z prírodných materiálov (šišky, oriešky, konáre), zo starého oblečenia (látkové ozdoby) alebo zo zvyšných novín či papiera.
6. Svetielka
- Pri vianočnom osvetlení uprednostnite LED svetelné reťaze, ktoré sú oveľa úspornejšie a ekologickejšie ako tradičné trblietavé žlté žiarovky. Spotrebujú až o 80 % menej energie. Avšak aj tu platí, že menej je niekedy viac. Tiež netreba zabúdať na vypínanie elektrických svetielok.
7. Ingrediencie pre udržateľné vianočné pohostenie
- Kupujte potraviny, ktoré sú lokálne. Čím bližšie sú totiž potraviny k vám, tým menej dopravy a menej emisií CO2. Okrem toho týmto spôsobom podporíte miestnych výrobcov a výrobcov z nášho vidieka. Nájsť miestnych farmárov vám pomôže aj táto stránka.
- Vyberajte čerstvé a sezónne produkty. A ak môžete, tak z ekologického poľnohospodárstva.
- Znížte spotrebu mäsa a rýb a radšej si vyberte jedlá bohaté na zeleninu, strukoviny a ovocie.
- Dobré je tiež vyhýbať sa spracovaným a nadmerne baleným produktom.
- Na nákupy je lepšie priniesť si vlastné tašky a vrecká, čo pomôže vyhnúť sa nákupu v tých plastových.
- Pozor na plytvanie jedlom. Najlepšie je kupovať a variť tak, aby sa jedlo spotrebovalo. Vyhodené potraviny majú na svedomí 8-10 % globálnych emisíí skleníkovyých plynov. Na celom svete sa vyhodí každý rok 1,3 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín. Ako uvádza stránka Nula odpadu, podľa OSN na Slovensku vyhodíme ročne do kontajnerov 900 tisíc ton potravín.
Vianoce by mali byť o čase strávenom s blízkymi, o zamyslení sa nad uplynulým rokom a o odpočinku tela a duše po náročných mesiacoch, ktoré prežívame. Nemali by byť časom bezhraničného konzumu, ktorý ničí našu planétu. Rozvážny a skromný prístup k Vianociam neuberie sviatkom ich čaro, naopak ho umocní,” dodáva Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.