Pamätáte si na Červený kód pre ľudstvo? Bola to varovná správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), ktorý je tvorený poprednými svetovými vedcami v oblasti klímy. Správa vydaná v auguste minulého roka bola najnovším zhrnutím toho, čo sa deje s naším klimatickým systémom a kam smerujeme, ak nebudú prijaté potrebné opatrenia.

Nuž a vedci sú tu opäť! 

28. februára bude zverejnená druhá zo štyroch častí najnovšieho hodnotenia IPCC. Správa bude pokračovať presne tam, kde skončila tá predchádzajúca. Zameria sa na následky klimatickej krízy na ľudstvo, naše domovy, živobytie a ekosystémy, od ktorých sme závislí.

© Víctor Ceballos / Greenpeace

Možno sa pýtate, či naozaj potrebujeme ďalšiu správu?

Samozrejme, že áno. Nepotrebujeme ju preto, aby sme si uvedomili, že už teraz sme vo vážnych problémoch. Všetci však potrebujeme aktuálne zhodnotenie našej možnej budúcnosti.

Klimatická kríza dnes nie je taká, aká bola pred 5, 10 alebo dokonca 32 rokmi, keď vedecká komunita predložila svetovým vládam svoje prvé komplexné hodnotenie. Stále sa vyvíja.

Od vydania poslednej hodnotiacej správy z roku 2014 sa situácia opäť zhoršila. Národný úrad pre oceán a atmosféru  Spojených štátoch (NOAA) varoval, že odvtedy sa všetky nasledujúce roky (2013 – 2021) zaradili medzi desať najteplejších v histórii merania. Podľa Svetovej meteorologickej organizácie sme teraz už oficiálne na neprebádanom území klimatickej zmeny. 

© David McNew / Greenpeace

Viac ako kedykoľvek predtým je teraz dôležité, aby sa svetová vedecká komunita spojila a vytvorila ucelený obraz o tom, čo nás čaká a ako stav klimatickej núdze súvisí s inými krízami. Je to dôležité z hľadiska toho, aby sme v týchto kritických a rozhodujúcich rokoch mohli prijať náležité rozhodnutia.

Čo sa pravdepodobne dozvieme z ďalšej časti v poradí šiestej hodnotiacej správy IPCC:

  • ako už teraz otepľovanie ovplyvňuje nás aj ostatné druhy na planéte
  • ako budú narastať riziká a nepriaznivé dôsledky klimatickej zmeny spojené s ďalším otepľovaním a ako tieto riziká ovplyvnia výber spôsobov rozvoja
  • ako a do akej miery možno znížiť riziká a prispôsobiť sa dopadom. 
  • kde dochádza k prekračovaniu limitov adaptácie,ktoré vedú k vzniku strát a škôd.
  • čo je príčinou zraniteľnosti voči klimatickým dopadom a rizikám a ako túto zraniteľnosť znižovať a budovať odolnosť.
  • aká je  situácia pobrežných komunít
  • aká je úloha sociálnej spravodlivosti a rovnosti v rozvoji odolnosti voči zmene klímy.
  • riešenia, vďaka ktorým by mohli byť naše spoločnosti lepšie pripravené na otepľovanie, zvyšovanie hladiny morí a ďalšie zmeny, ktorým už nedokážeme zabrániť

Čo bude nasledovať?

Februárová správa bude obsahovať mnoho informácií, ale jej súčasťou ešte nebudú návrhy, ako znížiť znečistenie a zmierniť otepľovanie. To bude predmetom tretej časti celkového hodnotenia IPCC, ktorá bude zverejnená v apríli, pričom v októbri bude vydaná súhrnná správa, ktorá bude kompletnou verziou šiestej hodnotiacej správy.

Tieto správy budú mať zásadný význam pre politické diskusie o naliehavých otázkach s cieľom riešiť adaptáciu, straty a škody a vytvoriť rámec pre klimatický samit COP27, ktorý sa uskutoční v novembri v Egypte, a na ktorej majú krajiny revidovať svoje národné ciele v oblasti klímy v súlade s limitom oteplenia o 1,5 °C stanoveným v Parížskej dohode.

 © Chanklang Kanthong / Greenpeace

Pri identifikácii problémov a navrhovaní riešení sa spoliehame na dôležitú prácu vedcov. Nedávne filmy ako Don’t Look Up nám pripomenuli výzvy, ktorým vedci čelia, keď sa snažia informovať o naliehavosti opatrení. Snažme sa, aby boli tentoraz nielen vypočutí, ale aby tomu, čo hovoria bola skutočne venovaná náležitá pozornosť, a aby sa vedecké poznatky premietli do prijatých opatrení.

Ľudia a planéta už nemôžu čakať.