Viac ako 80 aktivistov a aktivistiek Greenpeace Holandsko z 12 krajín EÚ, vrátane Slovenska, dnes zablokovalo vstup do ropnej rafinérie Shell. Pokojný protest odštartoval Európsku občiansku iniciatívu (ECI), ktorú dnes spoločne spustilo viac ako 20 organizácii. Cieľom ECI je vytvorenie nového EÚ zákona, ktorý by zakázal reklamu a sponzoring fosílnych palív v celej Európe.

33 metrov dlhá plachetnica Greenpeace Beluga dnes ráno o 9. hodine zakotvila pred vstupom do prístavu spoločnosti Shell. Aktivisti a dobrovoľníci z Belgicka, Chorvátska, Dánska, Francúzska, Grécka, Holandska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Slovenska, Slovinska, Španielska použili zavádzajúce reklamy fosílnych palív, aby zablokovali prístav. Desať horolezcov vyliezlo na 15 metrov vysokú ropnú nádrž a vedľa loga spoločnosti Shell pripevnilo zavádzajúce reklamy, ktoré zozbierali dobrovoľníci z celej Európy. Ďalšia skupina aktivistov postavila bariéru s reklamnými plagátmi pripevnenými na štyroch plávajúcich kockách o rozmeroch 2 x 2 metre. Na spustenie ECI odkazujú aj vyvesené transparenty aktivistov na kajakoch a nafukovacích člnoch, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa zapojili a pomohli zakázať reklamu na fosílne palivá.

,,Fosílne spoločnosti, už desaťročia vedia o potrebe rapídneho útlmu fosílnych palív. Najprv však popierali existenciu klimatickej krízy, potom popierali svoju zodpovednosť v nej a teraz využívajú reklamu na oddialenie skutočných riešení. Ich reklama, v ktorej zdôrazňujú obnoviteľné zdroje energie či elektromobily nezodpovedá realite, v ktorej prevažná časť investícií týchto spoločností smeruje na fosílne palivá. Ich greenwashing zavádza ľudí, propaguje falošné riešenia a odvracia pozornosť od toho, čo naozaj potrebujeme. Je načase ukončiť éru zelených klamstiev tých najznečisťujúcejších spoločností,” uviedla Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.   

Európska občianska iniciatíva je demokratickým nástrojom, ktorá umožňuje občanom zapojiť sa do tvorby politík. Cieľom ECI je vyzbierať milión overených podpisov v priebehu jedného roka, aby bola následne Európska komisia zo zákona povinná vypočuť hlas občanov a zvážiť implementáciu návrhu zákona do európskej legislatívy. Účelom navrhovanej ECI je docieliť zákaz akejkoľvek reklamy na fosílne palivá a sponzorstva v oblasti fosílnych palív.


“Problém tzv. greenwashingu nie je žiadnou neznámou ani u nás. Stačí sa pozrieť na reklamu s názvom Čistá energia od spoločnosti SPP, ktorej gro biznisu zostáva fosílny plyn, a na ktorej zavádzanie o zelených riešeniach prvýkrát poukázala aj Rada pre reklamu. Sme v kritickom bode pre riešenie klimatickej krízy a naozaj už nemôžeme dovoliť fosílnemu biznisu, ktorý nesie obrovskú zodpovednosť za to, kde sme, aby si prostredníctvom reklamy a sponzorstva kupoval legitimitu a spoločenské uznanie,” dodala Juríková.

Jennifer Morgan, ktorá počas dňa pracuje ako výkonná riaditeľka Greenpeace International, sa dnes rozhodla zapojiť do blokády Greenpeace Holandsko ako dobrovoľníčka: „Do začiatku COP26 zostáva menej ako mesiac a témou Európy naďalej ostáva to, ako zvýšiť produkciu fosílneho plynu, ktorý nás odsúdi k zvyšovaniu emisií v čase, kedy potrebujeme túto závislosť na fosílnych palivách prerušiť. Aktuálnu energetickú krízu, ktorá postihuje Európu a ide na úkor spotrebiteľov a planéty, má na svedomí lobby fosílneho plynu a ropy. Taktika odďaľovania riešení udržuje Európu závislú od fosílnych palív, čím bráni tak potrebnej zelenej a spravodlivej transformácii. Je načase povedať nie propagácií, znečisteniu a zisku na úkor ľudí a planéty,“ komentuje Jennifer Morgan.

V deň spustenia ECI bol taktiež zverejnený investigatívny report Words vs. Actions: The truth behind fossil fuel advertising, ktorú vypracovala organizácia DeSmog na zadanie od Greenpeace Holandsko. Z investigatívnej práce DeSmogu vyplynulo, že takmer dve tretiny hodnotených reklám šiestich spoločností spadali pod “greenwashing“ a zavádzali spotrebiteľov tým, že presne neodrážali činnosť danej spoločnosti a propagovali falošné riešenia. DeSmog preskúmal viac ako 3 000 reklám šiestich energetických spoločností Shell, Total Energies, Preem, Eni, Repsol a Fortum na Twitteri, Facebooku, Instagrame a YouTube. V prípade troch najhorších páchateľov – Shell, Preem a Fortum – bolo 81 % reklám každej spoločnosti klasifikovaných ako “greenwashing”. Priemer všetkých šiestich energetických gigantov je 63 %.

Organizátori výzvy ECI na zakázanie reklamy a sponzoringu fosílnych palív:

ActionAid, Adfree Cities, Air Clim, Avaaz,Badvertising, BoMiasto.pl, Ecologistas en Acción, Europe Beyond Coal, FOCSIV, Food and Water Action Europe, Friends of the Earth Europe, Fundación Renovables,Global Witness, Greenpeace, New Weather Institute Sweden, Plataforma por un Nuevo Modelo Energético, RAP,  Reclame, Fossielvrij, ReCommon, Stop Funding Heat, STPC, ClientEarth, Zero