Dnes sa začína stretnutie európskych lídrov, na ktorom sa bude diskutovať o ruskej agresii voči Ukrajine a o krokoch smerujúcich k nezávislosti Európskej únie od dovozu fosílnych palív z Ruska. Až 40 % ruského rozpočtu pochádza z obchodu s fosílnymi palivami. Odstúpenie od dovozu palív z Ruska si vyžaduje vôľu štátov, ale aj strategický plán, ako ich nahradiť. Preto Greenpeace Slovensko vyzýva na urýchlené ukončenie nákupu fosílnych palív od Putina a ich nahradenie obnoviteľnými zdrojmi energie.

Oči celého sveta sa upierajú na vojnou zmietanú Ukrajinu. Západné krajiny deklarujú solidaritu s jej obyvateľmi, ponúkajú pomoc a otvorene odsudzujú konanie Putina a jeho oligarchov.  Naďalej však spolufinancujú ruskú vojnovú mašinériu. Odhaduje sa, že od začiatku invázie na Ukrajinu previedli krajiny EÚ, vrátane Slovenska, na ruské účty v podobe platieb za ruský plyn, ropz a uhlie už viac ako 18 miliárd eur. Táto suma rastie každou sekundou zatiaľ čo na ukrajinské mestá padajú ďalšie bomby a spod trosiek sa vyhrabávajú ďalšie ľudské telá. Preto sa pred dvoma dňami vydala delegácia klimatických aktivistov zo strednej a východnej Európy do Bruselu, kde budú žiadať, aby svetoví lídri prestali financovať Putinovu vojnu a ukončili závislosť Európy od ruských fosílnych palív. 

,,My, Ukrajinky a Ukrajinci, dostávame veľkú pomoc a podporu z celého sveta. Veľmi vám za to ďakujeme. Okrem prejavov solidarity je však potrebné vyvinúť silný tlak na Putina a jeho oligarchov. Jediný spôsob, ako zastaviť vojnovú mašinériu je prestať kupovať ruské fosílne palivá a zastaviť tok peňazí do Ruska,“ povedala Arina Bilalová, 16-ročná Ukrajinka, ktorá pred dvoma týždňami utiekla z bombardovaného Kyjeva. 

Organizácia Greenpeace Slovensko dnes v reakcii na túto situáciu spustila petíciu, v ktorej vyzýva predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby okamžite uvalila embargo na ruské fosílne palivá, a premiéra Eduarda Hegera, aby zastavil ich dovoz na Slovensko.

,,Žiadny systém založený na spaľovaní fosílnych palív nemôže zaistiť bezpečnú budúcnosť  Slovenska. Fosílne palivá dnes financujú vojnu, prehlbujú klimatickú krízu a ich vysoké ceny trápia rozpočty domácností. Musíme čo najskôr ukončiť závislosť od fosílnych palív dovážaných z Ruska, ale tiež závislosť od fosílnych palív ako takých. To, čo potrebujeme je okamžitý a rázny prechod na obnoviteľné zdroje energie, zvýšenie energetickej účinnosti a dopravu založenú na efektívnej verejnej doprave a cyklistickej a pešej infraštruktúre. Len tak môžeme znížiť náš dopyt po fosílnych palivách a prestať plniť Putinove vrecká. Dosť bolo prázdnych sľubov. Je najvyšší čas, aby vedúci predstavitelia EÚ, vrátane premiéra Hegera, predložili konkrétny plán na rýchle ukončenie našej závislosti od plynu a ropy. Je to jediná šanca pre mier a bezpečie,“ uviedla Dorota Osvaldová, koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

Dva dni po tom, čo Putin začal vojnu na Ukrajine, vyhlásila ukrajinská environmentalistka, vedkyňa a členka Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC), Svitlana Krakovská:,,Klimatická zmena spôsobená človekom a vojna proti Ukrajine majú rovnaký pôvod – fosílne palivá a našu závislosť od nich.”