Organizácie Greenpeace Slovensko, Znepokojené matky a študentské hnutie Z lavíc do ulíc vyzývajú slovenských europoslancov a europoslankyne, aby odmietli kontroverzný návrh Európskej komisie označiť fosílny plyn a jadrovú energiu za zelené investície v rámci nariadenia o taxonómii. Tvrdia, že toto by mohlo podporiť odliv súkromných investícií z čistých zdrojov energie v hodnote miliárd eur. To by nielenže prehĺbilo našu závislosť od fosílneho plynu, vysokú infláciu a rast cien, ale tiež sabotovalo ambície dosiahnuť klimatické ciele.

© Tomáš Halász

“Ak naši poslanci Európskeho parlamentu zahlasujú za plyn a jadro ako zelené investície prispejú tým k jednému z najväčších incidentov greenwashingu v Európskej únii. Ako môžu byť fosílne palivo, ktoré poháňa klimatickú krízu a jadrová energia zodpovedná za toxický rádioaktívny odpad zelenými investíciami? Týmto nepomôžu ani klíme, ani životnému prostrediu ale môžu presmerovať miliardy na plyn a jadro na úkor obnoviteľných zdrojov. Navyše, by tým mohli prispieť ďalšími miliardami do Putinovej kasy,” povedala Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko. 

Organizácie vystavili plynu aj vysvedčenie, aby europoslancom uľahčili jeho hodnotenie. Kým plyn exceluje v greenwashingu a zhoršovaní klimatickej krízy, úplne predadol v ochrane budúcnosti našich detí. O tom, či dostanú fosílny plyn a jadro nálepku zelených investícii, bude hlasovať Európsky parlament šiesteho júla. 

“Dnes si naše deti vyzdvihli vysvedčenia. Ako vidíte na vysvedčení, ktoré dostal fosílny plyn, nezaslúži si označenie udržateľnej investície. Naša závislosť na plyne a jeho zdražovanie dopadá na sociálne najslabšie skupiny, a pritom máme oveľa lepšie možnosti, ktoré by sme mali začať viac podporovať. Pomohlo by to ľuďom, životnému prostrediu, aj ďalším generáciám,“ uviedla Ivana Nemethová za Znepokojené matky.

© Tomáš Halász

Podľa think thanku Ember je fosílny plyn  najviac znečisťujúcejšie palivo v Európskej únii, ktorého prudko rastúce ceny stoja za stále prebiehajúcou energetickou krízou. Označenie plynu za zelenú investíciu by bolo podľa organizácií absurdným výsmechom našich klimatických ambícií, keďže plyn je zodpovedný za emisie metánu, silného skleníkového plynu, ktorý prispieva ku klimatickej kríze. 

“Politici musia pochopiť, že je nevyhnutné skončiť so závislosťou na fosílnom plyne. Namiesto toho je nutné podporiť skutočné riešenia, napríklad veternú, solárnu, geotermálnu energiu či tepelné čerpadlá. Tie pomôžu ukončiť našu energetickú závislosť na Rusku a zároveň pomôžu našej peňaženke, pretože jednotkové náklady na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov sú už dnes nižšie ako plyn. Tiež je nutné podporiť obnovu budov, ktoré prinesú cenné úspory pri vykurovaní,” dodal študent a klimatický aktivista zo Z lavíc do ulíc Jakub Andacký.

© Tomáš Halász

Plán komisie sa stretol s kritikou nielen environmentálnych organizácií, ale aj aktérov zo samotného finančného sektora. Návrh kritizovali investori zo Skupiny inštitucionálnych investorov pre klimatické zmeny (IIGCC)Platforma pre udržateľné financovanie, holandské dôchodkové fondy, ako aj Európska investičná banka. Vylúčenie plynu a jadra z taxonómie taktiež žiadajú neziskové organizácie z Ukrajiny.