Dvadsiata ôsma konferencia OSN o klíme (COP28) sa preklopila do druhej polovice. Hlasy o tom, aby sa lídri dohodli na postupnom vyradení fosílnych palív silnejú. Či však dôjde k dohode, zostáva stále nejasné. Organizácia Greenepace vyzýva vlády k nekompromisnému záväzku ukončiť využívanie fosílnych palív. 

Klimatický samit COP28 pokračuje už druhý týždeň. Vyjednávači v Dubaji budú musieť odpovedať na výzvu prijať záväzok postupného ukončenia využívania fosílnych palív. Ešte nikdy nebolo počuť zo všetkých strán toľko hlasov, aby lídri tento moment využili a zaviazali sa k postupnému vyradeniu ropy, uhlia a plynu. Nikdy predtým sa zároveň alternatívne formulácie o postupnom vyraďovaní fosílnych palív nedostali tak ďaleko do návrhov textov. Rozhodnutie však stále nie je isté. To, čo isté je, je fakt, že ak chce svet udržať limit otepľovania stanovený v Parížskej dohode, musí byť text rozhodnutia COP28 jasný, zrozumiteľný a hlavne odvážny. A to aj napriek vyhláseniam Iraku, ktorý vyhlásil, že nebude súhlasiť s akoukoľvek zmienkou o ukončení používania fosílnych palív. A to aj napriek vyhláseniam ostatných krajín, závislých od fosílnych palív, ktoré sa stále snažia o akési zadné dvierka.

Vedúca delegácie Greenpeace na COP28 Kaisa Kosonenová uviedla: „Sme tu, aby sme fosílne palivá poslali do minulosti. Vlády už teraz vedia, že z tohto samitu nemôžu odísť bez dohody o ukončení využívania fosílnych palív. Musia konať rýchlo a spravodlivo. Teraz ide o to, aký bude balík riešení, podpory a spolupráce, ktorý nás dostane do cieľovej rovinky. Je jasné, že rozvinuté krajiny sú tie, ktoré sa musia ujať vedenia.”

Riešenia sú na stole a nemožno čakať, myslí si riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková: 

“Riešenia sú pripravené – rýchly a spravodlivý prechod na obnoviteľné zdroje energie je možný, ale nestane sa tak dostatočne rýchlo, ak neodstránime priemysel fosílnych palív z cesty. A pokiaľ ide o peniaze, stačí sa pozrieť, kto dosiahol v minulom roku rekordné zisky – je to priemysel fosílnych palív. Na svete je dosť peňazí na riešenie tejto krízy, ale treba ich presmerovať od problémov k riešeniam, aby znečisťovatelia začali konečne platiť za škody, ktoré spôsobili. Žiadame tiež zástupcov Slovenska na COP28, aby sa postavili za silný záväzok ukončiť využívanie ropy, plynu a uhlia – a za to, aby najväčší znečisťovatelia životného prostredia fosílnymi palivami niesli zodpovednosť za krízu, ktorú spôsobili.“

Environmentalisti upozorňujú, že konferenciu COP28 nebude možné považovať za úspešnú, ak sa nestanovia ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a úplné, rýchle, spravodlivé a financované ukončenie využívania fosílnych palív. Po najhorúcejšom desaťročí v histórii budú  čokoľvek iné považovať za prehru.


Poznámky:
Delegácia Greenpeace bude v Spojených arabských emirátoch od 30. novembra a jej zástupcovia budú k dispozícií na rozhovory a vyhlásenia.


Celé znenie Greenpeace Media Briefingu 

Celé znenie Greenpeace Policy Briefing