Dvadsiaty ôsmy klimatický samit OSN zverejnil záverečný text dohody krajín sveta. Napriek tomu, že podľa Greenpeace ešte nejde o text, aký svet potrebuje, pozitívne v ňom vníma viacero zlepšení oproti minulosti.
Signál, ktorého sa obával fosílny priemysel, nakoniec vo výsledku klimatického samitu COP28 prišiel. Ropa, uhlie a zemný plyn musia v tomto desaťročí postupne skončiť a využívanie obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti musí masívne stúpnuť. Záverečný text však pre tieto posolstvá zvolil diplomatickejší jazyk: nehovorí síce o „postupnom ukončení“, či “phase-oute”, ale o spravodlivom prechode od fosílnych palív v súlade s 1,5 °C a vedeckými poznatkami smerom k udržateľnosti.
Riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková na margo textu uviedla: „Napriek tomu, že konferencia COP nepriniesla to, čo sme očakávali a čo stovky krajín, a tisíce ľudí žiadali – a teda explicitný záväzok k ukončeniu využívania fosílnych palív – finálny text dal jasný signál, že je načase ukončiť éru fosílnych palív. Oceňujeme záväzok masívne navýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie a energetickej efektívnosti, ale toto musí ísť ruka v ruke s vyraďovaním fosílnych palív. To, či sa nám podarí udržať oteplenie pod 1.5 stupňa, bude teraz závisieť od konkrétnych krokov jednotlivých štátov, vrátane Slovenska, ktoré musí prestať podporovať investície do fosílnej infraštruktúry, akou je napríklad LNG terminál v Bratislave ale tiež musí začať aktívne chrániť ekosystémy.“
Vedúca delegácie Greenpeace na COP28 Kaisa Kosonen skonštatovala, že nejde síce o prelomovú dohodu, napriek tomu však je dôležitá: “Toto nie je historická dohoda, ktorú svet potreboval. Má veľa medzier a nedostatkov. Do dejín sa však môže zapísať, ak všetkých takmer 130 krajín, spoločností, miestnych lídrov a hlasov občianskej spoločnosti, ktorí sa spojili, aby vytvorili bezprecedentnú silu na zmenu, teraz toto odhodlanie prevezme a zabezpečí postupné vyraďovanie fosílnych palív uskutoční. Určite to znamená zastaviť všetky plány na expanziu ropy, uhlia či zemného plynu, ktoré nás hneď teraz posúvajú nad hranicu 1,5 °C.“