V čase, keď sa Slováci chystajú cestovať domov za rodinou a priateľmi alebo na vianočnú či novoročnú dovolenku, porovnal Greenpeace CEE decembrové náklady na železničnú a leteckú dopravu medzi Bratislavou a dvanástimi európskymi destináciami. [1] Výsledky analýzy vykresľujú obraz dopravného systému, ktorý je stále výrazne vychýlený v prospech lietania.

Z analýzy vyplynulo, že cesta vlakom do Bratislavy a späť stojí v priemere dvakrát viac ako rovnaká cesta lietadlom. Na trase Bratislava – Londýn bol vlak v priemere dokonca štyri a pol krát drahší ako lietadlo. Iba na jednej trase, Bratislava-Berlín, bol vlak vždy lacnejší ako lietadlo. Podľa hovorkyne Greenpeace Slovensko Miroslavy Ábelovej sa lacnejšie letenky na prvý pohľad môžu zdať ako výhodná ponuka, no skutočné náklady lietania a jeho vplyvu na našu planétu zostávajú skryté:

„Udržateľná železničná doprava zostáva pre mnohých cenovo nedostupná, čím sa zachováva nespravodlivé a životné prostredie poškodzujúce uprednostňovanie lietania, ktoré je najviac znečisťujúcou formou dopravy. Nesúhlasíme s tým, že letectvo dostáva obrovské daňové úľavy, zatiaľ čo železničné lístky a ekologická elektrina pre vlaky sa zdaňujú. Vláda ako aj EÚ by mali urýchlene začať tento zle nastavený systém riešiť a zabezpečiť, aby bola udržateľná železničná doprava cenovo dostupná a prístupná pre všetkých.”

Okrem ceny sú pre spotrebiteľov pri výbere dopravného prostriedku dôležitými faktormi aj pohodlie a jednoduchosť rezervácie. Z dvanástich analyzovaných trás medzi slovenským hlavným mestom a európskymi destináciami však iba dve trasy – Berlín a Varšava – mali priame vlakové spojenie. Zároveň z Bratislavy existujú priame letecké spojenia do štyroch analyzovaných destinácií. Okrem toho väčšina európskych železničných spoločností 12 týždňov pred Vianocami neponúkala lístky na trasy z Bratislavy a do Bratislavy, vrátane všetkých vlakov ZSSK, MAV a DB a všetkých nočných vlakov ÖBB a naopak, všetky letenky na zimné cestovanie boli dostupné minimálne tri mesiace vopred.

Podľa Greenpeace je neprijateľné, že cesty vlakom medzi Slovenskom a európskymi krajinami sú stále výrazne drahšie ako lety. Európska komisia a vlády v Európe musia konečne vytvoriť podmienky pre jednoduchšiu rezerváciu cezhraničných vlakových lístkov a lacnejšie cestovanie vlakom. To zahŕňa napríklad zrušenie DPH na vlakové lístky a trakčnú elektrinu, ktorú si železničné spoločnosti vyrábajú samy, ako aj daňové zvýhodnenie kerozínu, zníženie daňových výhod pre leteckú dopravu, rozšírením a zlepšením železničných spojení v celej Európe, zefektívnením systémov rezervácie vlakových lístkov, financovaním dostupných klimatických lístkov a posilnením ekologickej dopravnej infraštruktúry, ktorá umožní bezproblémové cezhraničné cestovanie železnicou.

Cestovanie vlakom je najšetrnejší spôsob dopravy pokiaľ ide o životné prostredie a produkuje o 80 % menej emisií oxidu uhličitého na osobu a kilometer ako letecká doprava. Doprava je jediným odvetvím v EÚ, v ktorom emisie uhlíka, poškodzujúce klímu, rastú. Aj na Slovensku sa emisie z dopravy v rokoch 2005 až 2019 zvýšili o 7 % a spôsobujú približne pätinu všetkých slovenských skleníkových plynov.

Viac faktov nájdete tu