Aktivisti a aktivistky z Greenpeace Slovensko vyliezli pomocou rebríkov na budovu ministerstva životného prostredia a prekryli názov ministerstva transparentom. Minister životného prostredia Tomáš Taraba svojimi krokmi podľa nich neustále potvrdzuje, že mu nejde o ochranu prírody a svojimi rozhodnutiami ju skôr systematicky likviduje.
Veľký čierny transparent s nápisom Ministerstvo ničenia životného prostredia na priečelí budovy ministerstva a pred vchodom nadrozmerné makety spílených stromov. Aktivistky a aktivisti Greenpeace Slovensko tak opäť zareagovali na kroky šéfa rezortu Tomáša Tarabu a jeho štátnych tajomníkov. Tí podľa environmentalistov systematicky pokračujú v znižovaní štandardov ochrany prírody.
Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej prichádza takmer každý týždeň správa, ktorá je toho dôkazom. “Každý týždeň nový zlý nápad. Sme svedkami neustálych útokov na environmentálny mimovládny sektor, škandalóznych návrhov noviel zákonov ako napríklad novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) či Koncepcia vodnej politiky, či šialených plánov výstavby spaľovní odpadu. Je skutočne absurdné, že v súčasnej dobe riadia ministerstvo životného prostredia ľudia, ktorým je príroda úplne ukradnutá,” uviedla. Najnovšie už podľa nej po vlkoch či medveďoch prekážajú vedeniu rezortu aj chránené živočíchy, ako napríklad bobor vodný, ktorý je pre štátneho tajomníka Filipa Kuffu dôvodom na otváranie problematiky chránených druhov a ich statusu.
“Vedenie ministerstva akoby zabudlo, aký rezort riadi. Namiesto toho, aby ministerstvo začalo konečne pracovať na opatreniach, ktoré zmiernia dôsledky klimatickej krízy, otvára nezmyselné projekty, ktoré navyše podkopávajú ciele stanovené v Pláne obnovy či iných záväzkoch, ku ktorým sme sa ako krajina zaviazali. A keď potom prichádza oprávnená kritika od odborníkov, ministrovi dochádzajú argumenty a znižuje sa k verbálnemu napádaniu svojich oponentov,” dodala Katarína Juríková.