Greenepace Slovensko predstaví v Bratislave a v Košiciach šesťmetrovú umeleckú inštaláciu. Špeciálny tunel z plastových fliaš, v ktorých sú odkazy od detí a do ktorého sa bude dať vojsť, predstavuje svet zahltený plastami. Greenpeace žiada do roku 2040 zníženie výroby plastov o 75 percent.
Viac ako 1500 odkazov dospelým o tom, prečo žiadajú budúcnosť bez plastov, napísali deti zo 20 slovenských škôl. Zapojili sa viaceré školy z Bratislavy, Nitry, Popradu, Nových Zámkov, Levíc či Košíc. Ich “správy vo fľašiach” budú súčasťou špeciálnej umeleckej inštalácie z dielne Greenpeace. Práve tú si bude môcť verejnosť pozrieť v pondelok 18.3. od 11.30 hod. do 20.00 hod. a v utorok 19.3. od 8.00 hod. do 16.00 hod. pred Starú tržnicu v Bratislave. Následne ju premiestnia do Košíc na Hlavnú ulicu pri Dolnej bráne a verejnosť ju môže vidieť od štvrtka
21.3. od 11.30 hod. do 20.00 hod. a v piatok 22.3. od 8.00 hod. do 16.00 hod.
“Boj s plastami je zatiaľ dosť natesno. Ľudia si tento pocit môžu vyskúšať v inštalácii tunela, ktorý je čoraz užší a čoraz viac zaplnený plastovým odpadom. Prostredníctvom zrkadiel inštalovaných v tuneli sa návštevníci a návštevníčky stávajú súčasťou inštalácie. Veľmi sa tešíme, že svoje odkazy do fliaš o tom, ako si predstavujú budúcnosť bez plastov a prečo plasty škodia prírode nakreslili či napísali deti zo 17 slovenských základných škôl,” uviedla ma margo hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.
Greenpeace inštaláciou reaguje na prebiehajúce rokovania OSN o Globálnom dohovore o plastoch. Tie sa podľa Terézie Krekulovej z Greenepace Slovensko zodpovednej za kampaň, začali v marci 2022. Najbližšie zasadnutie Medzivládneho vyjednávacieho výboru bude už 23. až apríla 2024 v kanadskej Ottawe. “Žiadame, aby výsledkom týchto zasadnutí bol silný, ambiciózny a právne záväzný Globálny
dohovor o plastoch, ktorý by do roku 2040 znížil celkovú produkciu plastov minimálne o 75 % a ukončil tak éru jednorazových plastov. Plastová kríza sa dotýka všetkých kútov sveta. Plasty nájdeme v najhlbších miestach oceánov, na najvyšších vrcholoch hôr a dokonca aj v dažďovej vode. Máme šancu raz a navždy skoncovať s plastovým znečistením planéty, ktoré ohrozuje nielen naše zdravie, ale aj zdravie mnohých živočíchov, ktoré nevedomky plasty konzumujú,” uviedla Krekulová.
Organizácia podľa nej od Dohovoru očakáva zmenu systému, ktorý obmedzí a postupne ukončí výrobu plastov a zavedie politiku opätovného používania plastových obalov.