Greenpeace Slovensko dnes na skládke popolčekového odpadu v blízkosti elektrárne v Novákoch protestoval proti pokračujúcej nesystémovej podpore uhlia. Kritizoval tiež útoky vlády a štátnych inštitúcii zamerané na obnoviteľné zdroje energií.

Skládka popolčeka z elektrárne v Novákoch sa dnes na chvíľu stala miestom symbolického protestu. Aktivisti Greenpeace na nej rozmiestnili päť nadrozmerných makiet, ktoré pripomínali známu počítačovú arkádovú hru Pacman.

Aktivisti Greenpeace protestujú proti uhoľnému priemyslu v Zemianskych Kostoľanoch na Slovensku počas 1. Globálneho dňa akcií na skládke popolčeku v blízkosti elektrárne v Novákoch. Uhoľný priemysel nám pripomína známu arkádovú hru Pacmana – požiera naše zdravie, životné prostredie aj peniaze. Foto ©Tomas Halasz/Greenpeace

„Chceli sme poukázať na to, že uhoľný priemysel nás požiera podobne, ako postavička z tejto známej hry. Uhoľný priemysel však nepožiera nejaké virtuálne guľôčky, škodí zdraviu ľudí, prírode a navyše aj našim peňaženkám, keďže  nás všetkých vláda núti tento špinavý priemysel dotovať. Preto sme sa rozhodli pre symbol „uhoľného Pacmana“ – teda vozíka s uhlím a ikony stromov, vody, eura a malého dieťaťa,“ uviedol Pavol Široký, koordinátor energetickej kampane Greenpeace Slovensko na margo nadrozmerných makiet, ktoré na skládke rozmiestnili.

Veľké čierne drevené makety s rozmermi 2,5 x 3,6 metra a 2,5 x 1,25 metra symbolicky upozornili na situáciu, ktorá vzniká ťažbou a spaľovaním uhlia.

„Vláda prezentuje svoje rozhodnutia v prospech ťažby a spracovania uhlia ako sociálnu podporu. V skutočnosti však podporuje biznis, ktorý spôsobuje každoročne stovky predčasných úmrtí ľudí nielen na hornej Nitre. Ak chce Robert Fico hornej Nitre naozaj pomôcť, tak by mal podporiť presadzovanie vyššieho podielu obnoviteľných zdrojov, úspory energie a podporné programy, ktoré sám schválil,“ uviedol  Pavol Široký.

Na podporu hnedého uhlia zaplatíme ročne v cene elektriny viac ako 90 miliónov eur. Spaľovanie uhlia pritom spôsobí ročne okolo 300 predčasných úmrtí[1]. Tohto roku chce vláda dokonca zvýšiť podporu pre nekvalitné uhlie na 94,5 mil. eur a budúci rok až 95,4 mil. eur[2]. Za tie isté peniaze by dokázala vytvoriť 2000 pracovných miest v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo viac ako 2200 miest v oblasti efektívneho využívania energie.

Greenpeace Slovensko žiada vládu Roberta Fica, aby ukončila nesystémovú a neudržateľnú podporu uhlia a spustila konečne dotačný program pre podporu obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti. Kabinet ho schválil už v júli 2013, doposiaľ ho však nedokázal zaviesť do praxe.

 

Protest v Novákoch zorganizoval Greenpeace pri príležitosti medzinárodného dňa akcií, známeho ako Global Day of Action (http://globaldayofaction.org/). Každoročne sa doň zapájajú stovky organizácií a státisíce ľudí. Cieľom je zapojenie ľudí do kampaní proti fosílnym palivám a jadrovej energie a v prospech spravodlivého prechodu na 100 % obnoviteľnej energie v rukách ľudí.