Ochrancovia prírody z Greenpeace Slovensko odovzdali na ministerstve hospodárstva štúdiu, podľa ktorej by práve masívnejšia podpora energetických spoločenstiev na Slovensku mohla výrazne pomôcť ľuďom ušetriť peniaze za energie, znížiť emisie a tým pádom aj pomôcť bojovať s klimatickou krízou. Greenpeace to práve v časoch avizovaného zvyšovania daní považuje za minimum, čo môže vláda pre ľudí urobiť.

Viac než dvojmetrová maketa paneláku, aktivisti s transparentom Slnko vychádza lepšie – Greenpeace Slovensko spoločne s Klastrom energetických komunít Slovenska odovzdali na ministerstve hospodárstva report o potenciáli energetických komunít na Slovensku. Tieto energetické komunity, ktoré vyrábajú, zdieľajú a spoločne spotrebúvajú energiu z obnoviteľných zdrojov, môžu podľa nich pomôcť Slovákom znížiť si účty za energie, oslobodiť sa od “mainstreamového” energetického systému ale tiež pomôcť v rámci krajiny znižovať emisie. 

“V čase, keď vláda ohlásila masívne zvyšovanie daní, čo mnohým Slovákom a Slovenkám môže výrazne zhoršiť kvalitu života, mala by radšej podporiť masívny rozvoj energetických spoločenstiev a umožniť tak ľuďom zachovať si akú-takú životnú úroveň. To môže urobiť práve ministerstvo hospodárstva, ktoré žiadame okrem iného o to, aby vyčlenilo financie na prekonanie prekážok vyšších vstupných nákladov, ktoré bránia ľuďom zabezpečiť si napríklad fotovoltické panely a založiť si energetické spoločenstvo a tiež aby odstránilo byrokratické prekážky, ktoré bránia plnohodnotnému rozvoju energetických komunít,” uviedla kampanierka Greenpeace Slovensko Dorota Osvaldová. 

Na Slovensku existujú energetické komunity napríklad v Prešove, v malej obci Modrovka či v mestskej časti Petržalka v Bratislave. Ide o koncept, ktorý by mohol Slovákom ušetriť stovky eur, napriek tomu až 75 percent z nich o ňom netuší. Komunitná energetika poskytuje väčšiu efektivitu, nižšie náklady a kratšiu návratnosť investície do obnoviteľných zdrojov energie. Ide sa o moderný trend v energetike, ktorý v EÚ dobre funguje už niekoľko rokov. 

Energetické komunity pritom môžu zakladať nielen ľudia s rodinným domom, založiť ich môžu aj obyvatelia panelákov. Na Slovensku máme voľných zhruba 110 tisíc panelákových striech. Keby sa na každom paneláku inštalovali len panely s výkonom 20kW, dokázalo by sa tak vyrobiiť 2,2 GW elektrickej energie, čo by pokrylo celú elektrickú spotrebu všetkých domácností cez deň. (všetky domácnosti na Slovensku majú dennú spotrebu, štat.úrad 2022 – 1,63GW, resp. ročná 5,891 GWh)

“Najlacnejšia energia je tá ktorú nemusíme vyrobiť, resp. v našom prípade vyrobíme na mieste spotreby. Nemusíme vyrábať elektrinu na inom mieste a privádzať s veľkými stratami cez celé Slovensko na miesto spotreby. Ak by sme využili potenciál striech bytových domov v kombinácií s princípmi komunitnej energetiky, tak by sme zvýšili kvalitu bývania,  ušetrili obrovské náklady a navyše by sme mohli pomôcť miestnym organizáciám a komunitám,” skonštatoval Richard Modrák z Klastra energetických komunít Slovenska – KEKS.