Ljubljana, 6. maj 2025 – Konec aprila so ZDA z novim izvršnim ukazom napovedale pospešitev pridobivanja ključnih surovin iz globokega morja, kar vključuje podporo globokomorskemu rudarjenju tako v ameriških kot v mednarodnih vodah. Kot neposredna posledica tega ukaza je le nekaj dni pozneje podjetje The Metals Company postalo prvo na svetu, ki je uradno vložilo prošnjo za komercialno pridobivanje kovin z morskega dna v mednarodnih vodah.

Foto: REUTERS/Leah Millis
Špela Bandelj Ruiz, vodja kampanje Greenpeace Slovenija za zaščito oceanov, je izjavila: “Gre za enostransko potezo, ki popolnoma prezira mednarodno pravo in je že naletela na ostro nasprotovanje mednarodne skupnosti. Vlade po vsem svetu morajo zdaj stopiti v bran pravilom, ki temeljijo na sodelovanju in spoštovanju mednarodnega prava, ter ustaviti širjenje nevarne industrije globokomorskega rudarjenja. Voditelji držav se bodo junija zbrali na konferenci OZN o oceanih v Nici – to bo ključna priložnost, da skupaj jasno in odločno podprejo moratorij na to dejavnost.”
V luči nedavnih dogajanj Greenpeace Slovenija zato poziva ministrico za zunanje in evropske zadeve Tanjo Fajon, naj Slovenija nemudoma zavzame stališče v podporo moratoriju na globokomorsko rudarjenje. Junijska konferenca o oceanih bo trenutek resnice – priložnost, da Slovenija jasno stopi na stran zaščite oceanov in prihodnjih generacij.
Bandelj Ruiz dodaja: “Globokomorsko rudarjenje ni rešitev za energetski prehod – je le še ena industrija, ki državam omogoča plenjenje naravnih virov in za seboj pušča opustošenje. Potrebujemo politični pogum in jasno zavrnitev teh nevarnih načrtov.”
Greenpeace skupaj z znanstveno skupnostjo in številnimi državami sveta poziva k globalnemu moratoriju na globokomorsko rudarjenje. Trenutno moratorij na globokomorsko rudarjenje podpira 32 držav. Poleg držav svoje nestrinjanje globokomorskemu rudarjenju izkazujejo številni znanstevniki, skupine staroselcev, banke, zavarovalnice, ribiška podjetja, strokovnjaki za človekove pravice ter številna podjetja – od proizvajalcev baterij, avtomobilov in elektronskih naprav.
