Ljubljana, 28. oktober 2024 – Greenpeace Slovenija, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Umanotera so ob še vedno trajajočem političnem kaosu v zvezi s projektom JEK2 opozorile, da je potrebno narediti korak nazaj in odpreti strokovno razpravo o energetski prihodnosti Slovenije. Ta naj temelji na poglobljeni analizi več scenarijev, poteka naj transparentno, vključujoče in nepristransko. Zato je nujno, da se vse aktivnosti na projektu JEK2 zaustavijo. Pri tem je ključni predpogoj, da se nemudoma ukine funkcija državnega sekretarja za nacionalni jedrski program.

© Greenpeace Slovenija

Prejšnji teden je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo objavilo analizo različnih scenarijev, ki jo je opravil mag. Aleksander Mervar.

Za izdelavo takšne analize so MOPE 30. maja 2024 zaprosile tudi organizacije PIC, Umanotera, Greenpeace Slovenija in Focus. Analiza predstavlja pomemben prvi korak k uravnoteženi razpravi o energetski prihodnosti Slovenije, vendar pa opažamo, da se pri njenem tolmačenju v javnosti pojavljajo različne interpretacije – odvisne od interesnega ozadja akterja.

V analizi g. Mervar ugotavlja, da je najcenejši scenarij t.i. scenarij brez JEK2 in brez NEK1 po 2043, ki je tudi najbližji približek t.i. NEPN 100% OVE scenariju. Ta je kar za 15 milijard cenejši od scenarija z NEK1 in JEK2. To je rezultat lastne revizije lastne študije.

Obenem pa se pripravljalne aktivnosti v zvezi z JEK2 pospešeno nadaljujejo. Državni sekretar za nacionalni jedrski program vodi projekt naprej, kot da se ni zgodilo nič. V pripravi je Zakon o JEK2, Gen Energija pa je 15. oktobra 2024 vložila pobudo za Državni prostorski načrt, s katerima bo politika pravno zacementirala JEK2.

Izključna usmeritev v projekt JEK2 onemogoča vključujočo razpravo o več scenarijih. T.i. “scenarij z JEK2” je poleg političnega pospeška zadnje mesece javno promoviran na vseh možnih medijskih platformah, na drugi strani pa se razprave o scenarijih, ki temeljijo na obnovljivih virih, niso še niti začele.

Glede na trenutne okoliščine je zato začetek razprave, h kakršni pozivajo že mesece, nujen. Menijo, da bi se vsa prizadevanja morala usmeriti v to, da se obstoječe analize ovrednotijo in da se vsiljevanje projekta JEK2 zaustavi.

Predsednika vlade, dr. Roberta Goloba pozivajo, naj ukine funkcijo državnega sekretarja za nacionalni jedrski program ter naj vso energijo preusmeri v analizo vseh možnih energetskih scenarijev prihodnosti.

© Greenpeace Slovenija

Sara Kosirnik, vodja kampanj pri Greenpeace Slovenija, je izpostavila: »Kaj je bil dejansko namen tega referenduma, je postalo zelo jasno po njegovem preklicu – referendum očitno ni pomenil ničesar. Resolucija je sprejeta, postopki v zvezi s projektom JEK2 se nadaljujejo naprej, kot da se ni zgodilo nič, kljub temu, da mandata ljudstva politika ni dobila. Sprašujemo se, kako bo lahko v takem ozračju potekala enakovredna razprava o več scenarijih, če je jasno, da so še vedno vse sile usmerjene v to, da se projekt JEK2 zgodi, pa naj stane, kar hoče.«

© Greenpeace Slovenija

Aljoša Petek, okoljski pravnik pri PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, je poudaril: »Kljub dejstvu, da ljudstvo še naprej ni imelo možnosti, da se informirano izreče o projektu JEK2, smo soočeni z nadaljnjim vlaganjem finančnih sredstev in političnih naporov v izvedbo projekta. Po političnem fiasku državnega zbora z referendumom o JEK2 se vlada obnaša, kot da se ni nič zgodilo ali spremenilo; soočeni smo z idejo sprejetja zakona o JEK2, pobuda za državni prostorski načrt JEK2, zadnji postopek za izgradnjo reaktorja glede na pravne predpise, pa je že v teku. Sprašujem se, kako zelo močan pritisk vrši jedrski lobi nad poslankami in poslanci, da smo soočeni s takšno stopnjo hitenja, politične nespretnosti in nesposobnosti? Če ima ta vlada željo delovanja v javnem interesu, bi moral biti prvi korak ukinitev funkcije državnega sekretarja za jedrski program. Drugi korak pa podrobna študija scenarijev, ki jih je pripravil g. Mervar. Ti nakazujejo, da obstaja tudi približno 15 milijard cenejši scenarij, kot je izgradnja JEK2.«

Gaja Brecelj, direktorica Umanotere, je izpostavila: »Po odpovedi referenduma še vedno vlada kaos, a zdaj je trenutek, ko je treba narediti korak nazaj, razmisliti, kaj je šlo narobe in zelo skrbno načrtovati naslednje korake. Ob objavi analize g. Mervarja smo zraven dobili še vrsto različnih interpretacij glede na interesno ozadje akterjev. Zato pričakujemo, da se v najkrajšem možnem času javnosti predstavi jasna interpretacija analize, ki scenarije poda na razumljiv in predvsem nedvoumen način. Zdaj je torej trenutek, ko se mora odpreti strokovna razprava o energetski prihodnosti Slovenije. Analizirati je treba okoljske, energetske, gospodarske in družbene dejavnike posameznih scenarijev. Razprava mora biti transparentna, vključujoča, demokratična, strokovna in nepristranska. Zato je nujno, da se ustavi vsiljevanje projekta JEK2 in da se nemudoma ukine funkcija državnega sekretarja za nacionalni jedrski program, dokler ne ugotovimo, kateri scenarij za družbo najboljši. Skrajni čas je, da se pogovarjamo o vseh scenarijih enakovredno in da se politični kaos konča.«