Zahtevamo konec postopkov za zaprtimi vrati in celovito razpravo o alternativah
Ljubljana, 25. 11. 2024 – Mesec dni po preklicu referenduma o izvedbi projekta drugega bloka Jedrske elektrarne Krško (JEK2) nevladne organizacije Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Greenpeace Slovenija zahtevajo, da se postopki v zvezi s projektom JEK2, ki še naprej potekajo za zaprtimi vrati, zaustavijo, naj se ukine funkcija državnega sekretarja za nacionalni jedrski program ter naj se odpre javna in vključujoča razprava o možnih scenarijih za energetsko prihodnost Slovenije.
S preklicem referenduma so v poslanskih skupinah Svobode, Slovenske demokratske stranke, Nove Slovenije in Socialnih demokratov priznali, da trenutek za izvedbo referenduma ni pravi. Ustrašili so se, da bi JEK2 državljani zavrnili zaradi tega, ker so novinarji Tarče razkrili podmizne mahinacije poslancev z namenom obhoda volje ljudstva in zagotovitve izvedbe projekta ne glede na rezultat referenduma. Podpora projektu je v manj kot pol leta močno padla. Po javnomnenjski raziskavi Mediane za Pop Tv, ki jo je izvedla konec oktobra, je projekt JEK2 podpiralo 45 odstotkov vprašanih, 37 jih je bilo proti. Še marca je imela izvedba projekta 63-odstotno podporo, 18 odstotkov vprašanih pa je JEK2 nasprotovalo.
A z odločitvijo o preklicu so poslanci priznali tudi, da za referendum ni pravi trenutek, ker o projektu JEK2 ni na voljo konkretnih informacij: koliko bi dejansko stal, kako bi bil financiran, kdo bi dobavil reaktor, ali bo investicija sploh rentabilna … Kljub vsemu temu so zagovorniki JEK2, na čelu z državnim sekretarjem za nacionalni jedrski program Danijelom Levičarjem, projekt predstavljali kot edino možnost za energetsko prihodnost Slovenije. O alternativah novi jedrski elektrarni nismo slišali ničesar.
Mervarjevi izračuni dokazujejo, da alternative JEK2 obstajajo
Podporniki JEK2 so še pred javno objavo izračunov, ki jih je za okoljsko ministrstvo pripravil direktor Elesa, Aleksander Mervar, trdili, da je scenarij z JEK2 daleč najcenejši in najboljši. Nekateri to vztrajno počno tudi po objavi, denimo podjetnik Igor Akrapovič, eden najbogatejših Slovencev.
Mervarjeva analiza je na koncu po njegovih lastnih besedah pokazala, da so izvedljivi vsaj trije scenariji:
- Prvi je skoraj 100-odstoten scenarij z obnovljivimi viri, podoben scenariju obnovljivih virov v novem osnutku nacionalnega energetskega in podnebnega načrta.
- Drugi je podaljšanje obratovanja obstoječe Jedrske elektrarne Krško do leta 2063 v kombinaciji z dodajanjem sončnih elektrarn.
- Tretji je podaljšanje obratovanja JEK do 2063, izgradnja JEK2 in dodatek sončnih elektrarn, vendar manjši kot v drugih dveh scenarijih, zaradi česar bo slovenski sistem do izgradnje nove jedrske elektrarne močno uvozno odvisen.
Dr. Jonas Sonnenschein, okoljski ekonomist pri Umanoteri, poudarja: “Študija Elesa je predvsem elektroenergetska študija, ki ekonomske vidike obravnava le postransko. Pred sprejetjem nadaljnjih odločitev o JEK2 nujno potrebujemo primerjalne makroekonomske študije. Te morajo vključevati oceno tveganj za javne finance, ki so že zdaj pod velikim pritiskom zaradi demografskih sprememb, reševanja TEŠ6 in nedavnih reform plač v javnem sektorju.”
Kako zapleten in nepredvidljiv je projekt JEK2, dokazuje dejstvo, da je investitor spregledal kritično omrežno infrastrukturo na predvideni lokaciji nove elektrarne.
Po besedah Mervarja je na to opozoril letos. Prestavitev celotne razdelilne transformatorske postaje v Krškem pa bi trajala od 6 do 8 let, kar pomeni, da bi po Mervarjevem lahko JEK2 postavili komaj okoli leta 2050.
“Ne pa pričakovati, kar so povsem napačna sporočila gospodarske zbornice, da bo z novim objektom [JEK2] poceni elektrika. To je pa laž na kubik. /…/ Seveda je lažje in bolj všečno poslušati, ko govoriš o prihodnosti, in rečeš, da bo vse poceni. Potem prideš pa do realne zgodbe. /…/ Leta 2009 sem povedal za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj, kaj se bo zgodilo, pa so me takrat vsi maltretirali.” |
Premier Golob požrl lastne besede: Levičar za zaprtimi vrati projekt JEK2 pelje naprej
“Prvo, projekt JEK2 je zelo pomemben za energetsko in tudi sicer prihodnost Slovenije. Zato smo se odločili od prvega dne, da ga bomo peljali transparentno. Zato, ker ga peljemo transparentno, se je danes, šest mesecev pred referendumom, se pravi imamo dovolj časa, začela razvijati in odvijati zelo široka javna razprava. Naloga, ena od nalog državnega sekretarja [Danijela Levičarja] je tudi ta, da poskrbi, da bodo znotraj te javne razprave na razpolago vsi relevantni podatki, da se bodo lahko ljudje kvalificirano odločali o tem vprašanju. Še šest mesecev imamo časa in šest mesecev ima nalogo, ki je zelo jasna. Najmanj. Če bo rezultat pritrdilen, pozitiven, potem se bo njegova naloga nadaljevala, sicer pač ne.” |
Sara Kosirnik, Greenpeace Slovenija: ‘‘Državni sekretar za nacionalni jedrski program Danijel Levičar, ki je na funkcijo prišel poleti 2023 neposredno z mesta poslovnega direktorja Gen energije, več kot očitno ni poskrbel, da bi bili na voljo vsi relevantni podatki za odločanje na referendumu. Rezultat dela Levičarja ni bil pozitiven, saj referenduma ni bilo, ljudje niso odločali. Naloga Levičarja bi se zato v skladu z besedami premierja Roberta Goloba morala končati, saj je bil pri njej neuspešen.’’
Prava naloga državnega sekretarja Daniela Levičarja je, kot kaže: projekt JEK2 izpeljati ne glede na voljo ljudstva. To je potrdil tudi sam, ko je na okrogli mizi na posvetu Energetska prihodnost Slovenije, ki ga je 8. novembra organizirala Slovenska akademija znanosti in umetnosti, dejal, da je njegova naloga pripeljati projekt JEK2 do točke končne investicijske odločitve. V sklop tega po njegovih besedah sodi izvedba državnega prostorskega načrta.
Državno podjetje Gen energija, ki za zaprtimi vrati projekt JEK2 vodi naprej, je oktobra na ministrstvo za okolje tudi poslalo predlog pobude za državni prostorski načrt. V povzetku pobude, ki so ga ob tem objavili, so glede namena pobude jasno zapisali: “Pobuda za Državni prostorski načrt za Jedrsko elektrarno Krško 2 (v nadaljnjem besedilu: Pobuda za DPN za JEK2) se nanaša na gradnjo jedrskega objekta JEK2 in z njim povezanih ureditev, ki so potrebne za gradnjo JEK2, ob obstoječi Nuklearni elektrarni Krško.” Pri Gen energiji, predvidenem investitorju, torej priznavajo, da se pobuda nanaša na samo “gradnjo jedrskega objekta JEK2”. Ne glede na to, po katerem postopku, predvidenem v Zakonu o urejanju prostora, bodo postopek vodili – sklep o tem izda vlada –, pomeni postopek državnega prostorskega planiranja zadnji korak pred začetkom gradnje.
Če prevedemo v razumljiv jezik: naloga državnega sekretarja za nacionalni jedrski program je pripeljati projekt JEK2 do točke, ko bo tudi dejansko postal edina izbira, saj bo zanj že vse pripravljeno. In takrat bodo trdili enako, kakor so pred dokončno izgradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, da je že prepozno, da bi si premislili.
Aljoša Petek, PIC: ‘‘Državni prostorski načrt za JEK2 nemoteno poteka naprej. Kljub zavajanju predstavnic in predstavnikov politike, da gre za postopek investicijskega odločanja, je bistvenega pomena, da se sleherna državljanka in državljan zaveda, da gre za de facto zaključni postopek umeščanja in izgradnje JEK2. Ne glede na besede, ki jih izrekajo politiki, gre po Zakonu o urejanju prostora za združen postopek, v katerem bo izdano celovito dovoljenje za gradnjo. Poti nazaj po sprejetem državnem prostorskem načrtu ni več.’’
Premier naj funkcijo državnega sekretarja za nacionalni jedrski program ukine
Iz teh razlogov je funkcijo državnega sekretarja za nacionalni jedrski program nujno ukiniti, poleg tega pa je potrebna obvezujoča varovalka o izvedbi (ne zgolj posvetovalnega) referenduma pred dokončno investicijsko odločitvijo.
Z izključno usmerjenostjo v izgradnjo JEK2 Levičar onemogoča celovito razpravo o alternativah JEK2. Čeprav politiki, vključno z Levičarjem, trdijo, da je zdaj čas za javno razpravo, te kar ni in ni. Ob predstavitvi Mervarjevih izračunov, ki dokazujejo, da alternative JEK2 obstajajo, smo namesto premišljenega tehtanja in razvoja različnih možnosti zapadli nazaj v trdoglavo siljenje v JEK2.
Vodenje projekta JEK2 za zaprtimi vrati se mora končati, postopki se morajo odpreti za javnost in civilno družbo. Levičar je na že omenjenem posvetu trdil, da bo civilni nadzor projekta JEK2 mogoč šele, ko bodo ustanovili ločeno projektno podjetje. Dokler projekt vodijo na Gen energiji – po njegovih besedah na tem dela 100 ljudi – po Levičarjevem civilni nadzor ni potreben. A vključitev javnosti v procese načrtovanja JEK2 komaj ob ustanovitvi ločenega podjetja bo močno prepozna, kar vidimo prav na primeru postopkov državnega prostorskega načrtovanja, katerih cilj je projekt pripeljati do nepovratne točke. Posebno projektno podjetje bo ustanovljeno šele, ko bo odločitev o gradnji že sprejeta. Javnost mora že pred odločitvijo o gradnji vedeti, o čem bo odločala, ne pa imeti le možnosti naknadnega legitimiranja odločitev, izvršenih brez nje.
Nevladne organizacije s pozivom MOPE, naj preuči alternativo JEK2
Ker je potrebno čim prej pričeti s pridobivanjem vseh strokovnih podlag, ki bi prebivalkam in prebivalcem omogočale izbiro med najmanj dvema energetskima scenarijema, smo organizacije Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Umanotera, Focus in Greenpeace Slovenija Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo tudi že poslale poziv, naj čim prej izvede javno naročilo za pripravo študije energetskega scenarija, ki bi v celoti temeljil na obnovljivih virih, kot ga predvideva Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt. Na ministrstvu so namreč ob objavi Mervarjevih izračunov ocenili, da “analiza do tega trenutka še ne vključuje natančnih informacij, ki bi dale odgovore, s koliko dodatnimi kapacitetami bi lahko zadostili nadomeščanju jedrskega vira.”