Tek kullanımlık plastikten arınmış bir dünya olabileceğine inanıyoruz ve bunu sağlamak için bir araya geliyoruz.

Plastikle kaplanmış sahillerin ve karınları plastikle dolmuş hayvanların fotoğraflarını sık sık görüyoruz.

Günlük yaşantımızda alternatifi olmayan tek kullanımlık plastik ürünler yüzünden umutsuzluğa düşüp çaresiz hissedebiliriz. Plastik ayak izimizi azaltmak ve geri dönüşüme özen göstermek yönünde verdiğimiz çabalar çok değerli ve önemli; ancak daha hayır deme şansımız bile olamadan plastik pipetler, poşetler, şişeler kullanmaya zorlanıyoruz ya da temel ihtiyacımız olan ürünler yalnızca plastik paketlerde satılıyor.

Plastikle tıkanmış bozuk bir sistemin içinde hareket etmeye çalışıyoruz ve sistemi kontrol edenler buna dur demiyor! Ancak iyi haber şu ki hep birlikte bunun üstesinden gelebiliriz. Bu rehberde sizlere bunu nasıl başarabileceğimizi anlatacağız.

Greenpeace olarak #BreakFreeFromPlastic (#PlastiktenKurtul) hareketinde yer alan çok sayıda kuruluşla birlikte plastik kirliliği sorununu kaynağında durdurmak için global bir kampanya yürütüyoruz. Plastik sorununu şirketler yaratıyor, devletler de buna karşı düzenleme getirmiyor. Tek kullanımlık plastikten arınmış bir dünya olabileceğine inanıyoruz ve bunu sağlamak için bir araya geliyoruz.

Bize dayatılan zihniyet, tek kullanımlık plastiklerin kaçınılmaz olduğunu ve plastik salgınını durdurmak için günlük hayatlarımızı değiştirmenin bireylerin sorumluluğu olduğunu söylüyor. Ancak bu görüşü reddeden insanların oluşturduğu ve giderek büyüyen bir hareket var. Bu eski zihniyet yerine eşsiz mavi gezegenimiz, toplumlarımız ve bu gezegende yaşayan diğer tüm canlı türleri için daha sağlıklı ve plastiksiz bir gelecek sağlamak adına Plastiksiz Denizler Hareketi ile bir araya geliyoruz.

Şirketlere sorumluluklarını hatırlatıyor, devletleri harekete geçmeye çağırıyoruz. Bizi birbirimize ve korumak için çalıştığımız bu gezegene yeniden bağlayan yaşam tarzlarını destekliyoruz.

Bu hareket, eşsiz mavi gezegenimize olan sevgimiz ile okyanuslarımızı, su kaynaklarımızı, topraklarımızı ve halklarımızı koruma ihtiyacımızdan ilham aldı.

Senin de bu büyük hareketin bir parçası olduğunu görmek harika.

Şimdi Plastiksiz Gelecek Rehberi’ni bilgisayarına indir, çevrendekilere ilham ol. Gezegenimiz için değişim başlasın!

PLASTİKSİZ DENİZLER HAREKETİ: PLASTİKSİZ BİR GELECEK REHBERİ (PDF indir)