Členské státy EU právě v tzv. odvolací komisi odhlasovaly návrh Evropské komise prodloužit povolení glyfosátu na pět let bez dalších omezení, a to navzdory doporučení Evropského parlamentu, nesouhlasu řady evropských států a hlasu vědců i veřejnosti. Glyfosát se bude dál moci používat jak v zemědělství na likvidaci plevele a dosoušení plodin, tak na veřejných prostranstvích. Za promarněnou příležitost skoncovat s nebezpečným herbicidem odpovídá i ministr zemědělství Marián Jurečka.

Pro hlasovalo 18 států včetně České republiky, proti bylo devět zemí – Francie, Rakousko, Belgie, Řecko, Lucembursko, Chorvatsko, Itálie, Kypr a Malta. Klíčové bylo hlasování Německa pro prodloužení. Dosud bylo Něměcko proti nebo v hlasování absentovalo. Návrh tak získal kvalifikovanou většinu, tj. minimálně 55 % států reprezentujících 65 % evropské populace. Komise oznámila, že odhlasované rozhodnutí přijme před 15. prosincem, kdy registrace glyfosátu končí.

Ministr Marian Jurečka podpořil prodloužení navzdory podezřením ze závažných dopadů na zdraví a životní prostředí, přáním veřejnosti i svým vlastním slovům o nutnosti glyfosát omezit [1]. Nyní má příležitost tak učinit. Spolu s ministry zdravotnictví a životního prostředí by měl zakázat používání glyfosátu na veřejných prostranstvích, pro neprofesionální použití a pro dosoušení plodin před sklizní. Měl by podniknout kroky k postupnému nahrazení glyfosátu v zemědělství bezpečnějšími a šetrnějšími technikami. Glyfosát můžeme v České republice omezit nebo zakázat i přesto, že povolení v EU bude prodlouženo.

Proti glyfosátu, nejpoužívanějšímu herbicidu ve světě i u nás, který je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny pravděpodobně karcinogenní a představuje celou řadu dalších rizik pro zdraví i životní prostředí [1], se postavilo 1,3 milionu Evropanů [2]. Přímo Marianu Jurečkovi poslalo svůj podpis a osobní vzkaz za omezení glyfosátu dva a půl tisíce lidí ve výzvě www.parkybezchemie.cz. Okamžité omezení a postupné ukončení do roku 2022 doporučoval Evropský parlament a také významné evropské státy, které chtějí své zemědělství nasměrovat udržitelným směrem.

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:
“Několikaletý proces rozhodování o budoucnosti glyfosátu skončil promarněnou šancí. Promarněnou šancí pro životní prostředí, zdraví lidí i zdravé a udržitelné zemědělství. A také pouze posunul problém o dalších pět let.”

“Přes prodloužení glyfosátu v EU je potřeba začít s jeho omezováním a postupným nahrazováním bezpečnějšími technikami. Významné evropské země, Evropský parlament i široká veřejnost daly jasně najevo, že glyfosát nechtějí. Ministr Jurečka proto musí dostát svým slovům a glyfosát začít nahrazovat, jinak budeme nejpozději za pět let stát před stejným nebo ještě větším problémem.”

Jan Freidinger z Greenpeace ČR řekl:
„Nikdo nemůže s klidným svědomím prohlásit, že používání glyfosátu je bezpečné. Pro některé je ale nadmíru ziskové. To je podle mě hlavní důvod, proč hlas Monsanta a dalších výrobců byl silnější než hlasy milionů Evropanů, vědců i poslanců Evropského parlamentu. Nám všem tak zůstává nelehký úkol – zajistit, aby ochrana přírody a lidského zdraví byly vždy na prvním místě.“

Poznámky:

[1] http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-podpori-prodlouzeni-evropske-licence-herbicidu-glyfosat a https://twitter.com/MJureka/status/732498631035518976

[2] Více zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zitra-spolurozhodovat-o-dalsim-povoleni

[3] http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/toxicke-znecisteni/budoucnost-bez-glyfosatu-se-blizi/blog/59776/