Автор: Агустин Маджио
Преводач: Моника Техрани
2019 г. беше годината, в която бъдещето се надигна. През септември улиците в над 180 държави бликаха от цветове и креативност, след като над седем милиона жители, водени от младежи, временно напуснаха училища, домове и работни места, за да приканят световните лидери да предприемат действия за климата.

Движението на милиони, вдъхновено от групи като „Петъци за бъдеще“, дава шанс на млади хора да ръководят промяната, напускайки класните стаи, като форма на неподчинение. То провокира действия, пося солидарност за климатичните групи по света и оттогава е известно като най-големият климатичен протест в историята. А е само на една година.
Силата и размерът на тези глобални демонстрации променят начина, по който хората мислят за климатичните промени и за това какво е да си активист. Местни борби се свързват и допълват. Климатични лидери обединяват сили и планове за действия се споделят през морета и океани.
През април тази година училищните протести продължиха, но от вкъщи. COVID-19 накара хората по света да открият нови начини за действие. На 24-ти април се проведе поредната глобална климатична стачка – този път дигитална. Може да изглежда различно, но целите остават същите: обединен призив към правителствата по целия свят незабавно да задействат за зелено и справедливо законодателство, като например Европейския зелен пакт и Зеления пакт в САЩ. Наблюдавахме дигитални дейности, като онлайн дебати с вдъхновяващи лидери, които продължават да оспорват завръщането към предишния ни начин на живот. Активистите използваха своята изобретателност, за да отправят своите искания в социалните мрежи и да приобщят приятелите и семейството си към тях.
„Петъци за бъдеще“ са активни и в България. Младежкото движение организира различни шествия, обсъждания и активности, за да насочи вниманието към климатичната криза. Въпреки предизвикателните времена и обстоятелства, младежите продължават да отстояват позицията си. Повече за скорошните им действия, можеш да прочетеш тук. А през декември, организират Неприсъствен протест: Превземи Министерски съвет с плакат за климата, в който можеш да се включиш и ти. „Искаме да съберем възможно най-много плакати за климата, с които да “превземем Министерски съвет” и да покажем подкрепата на младите хора за амбициозна климатична политика и висока европейска цел за намаляване на парниковите емисии към 2030 г., такава каквато науката твърди, че ще може да предотврати климатичен колапс.“, споделят активистите. Научи повече в събитието.

© Кристиан Буус / „Грийнпийс“ © Kristian Buus / Greenpeace
Това са трите начина, с които училищните стачки вече са ни променили към по-добро.
1. Изобретателност

Това подновено движение е било подпомогнато от използването на нови технологии, които свързват протестиращи ученици, независимо къде се намират. WhatsApp групи, видео обаждания, уебинари, TikTok предизвикателства, Instagram истории, Facebook Live и споделяния на канали, всички те са били употребявани, за да създадат постоянен глобален поток от съдържание, което изглежда свежо и ново. Като резултат, движението запалва медийния интерес и предизвиква дебати, което кара политиците и ръководителите на индустриите да преразгледат своите реакции срещу глобалната криза, която се случва пред очите ни.
2. Солидарност

След като милиони хора излязоха по улиците миналия септември, по света се заражда нещо забележително – глобално движение, което започва да обединява поколения и вярвания, раси и култури.
Не е нужно хората да споделят еднакъв начин на живот – те са солидарни, където и както могат. В Москва организаторите заобиколиха забраните за масови протести като се редуваха да държат плакати по пет минути, преди да бъдат заменени от други свои съмишленици.

В Кабул въоръжени служители на реда защитаваха около 100 младежи, докато те маршируваха по улиците. В Найроби ученици носеха дрехи, направени от пластмасови бутилки в отговор на замърсяването с пластмасови отпадъци, сериозна заплаха за хората в развиващия се свят. Протести имаше в цяла Латинска Америка, от град Мексико до Буенос Айрес.

Съюзи и неправителствени организации по целия свят се обединиха, за да помогнат на младежкото движение. Баби и дядовци отидоха да стачкуват, въпреки че им се наложи а да сменят няколко автобуса. Учителите напуснаха класните стаи, за да подкрепят учениците си и родители напуснаха работните си места, трогнати от тълпите от хора подкрепящи бъдещето на техните деца.

3. Радост
Радост, оригинални плакати, музика и танци са основите на училищния протест и са част от неговия облик. Често активизмът е много сериозен, но младите хора показват на света, че революция без танци не си заслужава и че спасяването на света може да бъде постигнато с усмивка.

Ако ще рисуваме картината на нашето бъдеще, защо да не го направим с талант и стил?
Училищни стачки, 2020-а и след това
Нещата се промениха много от изминалия септември насам. Светът почти спря, заради COVID-19, но междувременно стана ясно, че правителствата и хората могат бързо да се приспособят и обединят, за да намерят нови начини за действие срещу съществуващите опасности.
Нека разпространим тези призиви и искания и да убедим правителствата и световните лидери да пренасочат нашите ресурси в преход към една по-справедлива и по-устойчива система, която слага хората и планетата на първо място. Колкото повече сме, толкова по-шумни ще бъдем.

Агустин Маджио е координатор кампании в „Грийнпийс“ – САЩ
Включи се в българското младежко климатично движение, научи повече в страницата им във Facebook.