Позиция на „Грийнпийс“ – България
Силно сме шокирани от новините за повтарящи се заплахи, отправени от кмета на Гълъбово Николай Тонев срещу журналистката Венелина Попова от сайта „За истината“. Настояваме за мерки срещу все по-честите посегателства над свободата на словото в България. Смелата журналистика е сред малкото гаранти за защита на интересите на гражданите в малките населени места, както и за опазване на природата и качеството на живот там, до където институциите често не стигат. Това е особено важно днес, 12 ноември 2024 г., когато стартира делото срещу инсинератора в Гълъбово.

Борбата за чиста и здравословна околна среда в Гълъбово ни е дълбоко позната. Тази кауза е активно подкрепяна и от журналистката Венелина Попова. Първата ни среща с нея се състоя през 2019 г., когато местните жители изразиха силно възмущение срещу намеренията на ТЕЦ „Брикел“ да изгаря хиляди тонове отпадъци без необходимото разрешително, което би довело до допълнително влошаване на вече сериозно замърсения въздух.
Качеството на въздуха в Гълъбово е сериозен проблем, съществуващ дълго преди този случай, но именно тогава започна организирането на протестни действия от страна на гражданите. Вместо да подкрепи общественото недоволство и да предприеме реални действия, кметът на общината се опита да свали напрежението, като организира среща с директора на ТЕЦ-а. На нея обаче бяха представени откровени заблуди около фалшивите усилия на въглищната централа да подобри на техническото състояние на инсталацията, за да намали замърсяването на въздуха. Тази среща остави впечатление, че Общината в значителна степен защитава интересите на инвеститора, а не на гражданите, които е призвана да представлява.
Тогава именно Венелина Попова разкри и споразумение между централата и Общината за планове за изгаряне на 500 000 тона отпадъци годишно с активното съдействие от Общината за осигуряването на боклука. Журналистическото разследване показа колко по-грандиозен е мащабът на плановете за изгаряне на отпадъци в Гълъбово. По-късно централата, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, беше в центъра на скандала с вноса и изгарянето на боклуци от Италия.
Гълъбово е едно от най-силно засегнатите населени места в България от прехода отвъд въглищата. Това предполага навременни действия и обсъждане на стратегически решения, които да осигурят справедливо бъдеще за жителите на града. Когато властимащите в лицето на представляващите Общината взимат решения, които не са достатъчно смели или пораждат съмнения за интереса, който преследват, повече от очаквано е журналистите, интересуващи се от истината да задават критични въпроси. Ако целите на тези решения са в полза на хората, макар и трудни, те могат да бъдат защитени от политиците с аргументи по същество, а не с лични нападки и заплахи срещу задаващия въпросите.
Всичко това е важно днес, 12-и ноември, защото съвпада с първото заседание по делото, с което искаме да осветим плановете на Община Гълъбово за нов инсинератор за изгаряне на отпадъци, който макар и украсен с обещания за създаване на много и нови работни места, в действителност носи сериозна заплаха за още замърсяване и обезлюдяване на региона.
Пишем тази позиция с дух на благодарност и солидарност – благодарност за работата, която всеки доброволец, активист, журналист и човек върши за общата ни кауза и солидарност в борбата срещу корпоративната алчност и безнаказаността на правителства и олигарси. В борбата за зелен мир, за справедливо, чисто, безопасно и устойчиво бъдеще за целия живот на нашата крехка планета. Докато има хора като Венелина Попова, които се противопоставят на престъпленията срещу хората и природата, ще има и надежда за това бъдеще.