České vysoké učení technické odmítlo zveřejnit dvě smlouvy s firmami kontroverzního uhlobarona Pavla Tykače, (1) které požadovala organizace Greenpeace podle zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím prostřednictvím svého tiskového mluvčího Lukáše Hrábka. Společnost Severní energetická tvrdí, že celý text smluv podléhá obchodnímu tajemství. Obě smlouvy vyjednala za ČVUT bývalá šéfka Odboru pro řízení projektů a transfer technologií Darja Elfmarková, která byla odejita v loňském roce kvůli masivní kritice pracovníků univerzity a studentů. (2) Z univerzity přitom již dříve musel odejít její manžel Miroslav, protože byl pravomocně odsouzen za podvod. (3)
Působení manželů Elfmarkových na ČVUT provázel minimálně jeden velký skandál související se smlouvou o partnerství se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. V materiálech k plánovanému jadernému úložišti byli jako odborní garanti označování lidé z ČVUT, kteří se od nich distancovali, protože na nich vůbec nepracovali. (4)

Video, na kterém se Darja Elfmarková chlubí svými uzavřenými smlouvami, již ze serveru YouTube zmizelo. Smlouvy ale stále platí.
V souvislosti se smlouvami se Severní energetickou byla Elfmarková prokazatelně ve střetu zájmů, protože zatímco vyjednávala za ČVUT partnerství s uhelnou firmou, byla zároveň majitelkou PR agentury Goodcom a provozovatelkou serveru iUhlí.cz, který propaguje uhelnou energetiku. (5) Severní energetická přitom proslula používáním PR agentur k propagaci uhlí. (6) Elfmarková vyjednala podle informací, které ČVUT poskytlo, minimálně dvě smlouvy – jednu, v níž se ČVUT a Severní energetická zavázaly k trvalému partnerství a spolupráci, a druhou týkající se úprav kotelny v elektrárně Chvaletice.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Je skandální, že chapadla uhelného byznysu a na něj navázaných PR firem se dokázala proplést až do nejvyšších pater vedení ČVUT. Vzhledem k předmětu podnikání Darji Elfmarkové nemohla být její motivace při přípravě smluv se Severní energetickou jen čistě akademická. Přáli bychom si, aby ČVUT tyto skutečnosti reflektovalo a působení Elfmarkové na univerzitě prošetřilo. To, že se kvůli Elfmarkové ČVUT bratříčkuje zrovna s uhlobaronem Pavlem Tykačem, je pro univerzitu ostuda.“
Poté, co letos ve funkci rektora skončil Petr Konvalinka a nahradil ho Vojtěch Petráček, organizace Greenpeace se na ČVUT obrátila se žádostí na prošetření smluv, které spadaly pod Darju Elfmarkovou. Univerzita na výzvu neodpověděla, organizace Greenpeace proto požádala o poskytnutí smluv se Severní energetickou a všemi firmami, které pod ní spadají. (7)
Univerzita zpočátku komunikovala a v zákonném termínu v dubnu dodala některé staré smlouvy, poté se ale odmlčela a až v červenci – tedy za několik měsíců – pak po urgenci ze strany Greenpeace zaslala rozhodnutí o neposkytnutí informací o dvou smlouvách, protože jejich obsah Severní energetická označila za obchodní tajemství. Odvolání Greenpeace, které toto rozhodnutí rozporovalo, bylo zamítnuto rektorem Petráčkem. (8)
Postup univerzity je podle Greenpeace značně nestandardní a nesplňuje podmínky zákona o svobodném přístupu k informacím, například už jen porušením zákonných lhůt. Podle právníka Greenpeace je také nesmyslné, aby se ČVUT zpětně doptávalo, zda smlouva obsahuje obchodní tajemství či nikoli. Zvlášť absurdní je to v případě Smlouvy o trvalém přátelství a spolupráci, o níž Severní energetická dříve aktivně informovala média a nyní ji považuje za tajnou. (9)
Právník Pavel Černohous říká:
“Je nezákonným postupem, aby ČVUT dodatečně zjišťovalo, zda druhá strana považuje smlouvy za obchodní tajemství. Jestliže někdo od počátku netrvá na tom, že nějaká smlouva je obchodním tajemstvím, a její utajení tak nezajišťuje, nejedná se o obchodní tajemství. Jelikož údajné obchodní tajemství bylo jediným důvodem pro odmítnutí žádosti, žádáme soud, aby žalovanému ČVUT nařídil smlouvy poskytnout.”
Partnerství ČVUT a Severní energetické přitom není jediným případem, kdy česká univerzita spojuje své jméno s představiteli uhelného průmyslu. V minulém roce oznámil majitel EPH Daniel Křetínský, že chce sponzorovat vznik Institutu energetických studií na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. (10) Letos v říjnu pak podepsal s děkankou Markétou Seluckou smlouvu, která řeší detaily jeho sponzorského daru. (11) Kontroverzní projekt ovšem byl jednou z příčin, proč děkanka v pondělí neobhájila svůj mandát, nedostala v akademickém senátu ani jeden hlas. (12)
Kontakty:
- Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 140, [email protected]
- Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, 734 620 844, [email protected]
Poznámky pro editory:
1)
Konkrétně se podle informací ČVUT jedná o tyto smlouvy:
- Smlouva o dílo – Studie rekonstrukce najížděcí kotelny…
- Smlouva o trvalém partnerství a spolupráci…
2)
Informaci o odchodu Elfmarkové přinesl bývalý rektor ČVUT Petr Konvalinka:
https://reportermagazin.cz/a/ivemG/proc-univerzity-poklesly
5)
Citujeme z článku:
Darja Elfmarková figuruje coby zástupce univerzity také u třech odborných zakázek, které se týkají elektrárny Chvaletice. Současně – pod svým předchozím příjmením Lipková – vlastní PR agenturu, jež se věnuje energetice a provozuje server iUhlí.cz.
https://reportermagazin.cz/a/iCUBy/baron-prasil-nove-doby
(7)
Soubor ke stažení:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-czech-republic-stateless/2018/11/Žádost-o-informace_ČVUT-3.docx
(8)
Soubory je stažení:
Dopis rektorovi:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-czech-republic-stateless/2018/11/Mail-novému-rektorovi-ČVUT.docx
Odmítnutí žádosti:
ttps://storage.googleapis.com/planet4-czech-republic-stateless/2018/11/8839bb93-greenpeace-mail-poskytnutí-informací-na-základě-žádosti-žadatele_-ii.-část-2.pdf
Odvolání:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-czech-republic-stateless/2018/11/Odvolání-ČVUT-2-1.docx
Zamítnutí odvolání:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-czech-republic-stateless/2018/11/1248f20c-600645300_0_greenpeace-Čr-2.pdf
(9)
http://www.7.cz/cz/promedia/aktuality/tz/2015/20150513.html