Milí přátelé, děkujeme vám za vaši odvahu a odhodlání v tomto roce.
Rok 2024 nám přinesl další vlnu klimatických katastrof, politických zvratů a nerovností mezi národy. Přesto však v těchto těžkých chvílích nacházíme naději ve společném úsilí a drobných i velkých vítězstvích. Každý váš krok má smysl a společně můžeme vytvářet lepší svět.
Drahá Země, děkujeme, že tu pro nás stále jsi.
Po celém světě lidé vykonali odvážné skutky pro ochranu naší planety. Rok 2024 ukázal, že společná práce a odhodlání přináší ovoce. I když změny nepřijdou přes noc, každý náš čin je dalším krokem k dlouhodobému řešení.
Drazí lidé, najděte si chvíli a vděčně se zamyslete nad krásou života na této planetě.
Cesta před námi je dlouhá a plná výzev, proto nezapomínejme pečovat nejen o Zemi, ale i o sebe, své blízké a své komunity. Co nás čeká, nebude vždy snadné, ale když se budeme nadále zasazovat za změny, ozývat se a hnát znečišťovatele a vlády k odpovědnosti, můžeme společně dosáhnout lepšího světa.
Milí přátelé, pojďme pokračovat v této cestě – s odvahou, nadějí a péčí o naši planetu, sebe navzájem i všechny kolem nás.

Přidej se k hnutí miliónů lidí z celého světa. Jen společně můžeme prosadit skutečnou změnu a zachránit to, co z přírody ještě zbývá.
Jdu do tohoCo se povedlo v roce 2024
Velká Británie: Shell ustupuje ve sporu s Greenpeace

V únoru 2023 zahájila společnost Shell mnohamilionový soudní spor proti Greenpeace UK a Greenpeace International kvůli pokojnému protestu. Díky podpoře našich příznivců jsme firmě Shell ukázali, že její zastrašovací taktiky na nás nefungují – a nyní ustoupili a souhlasili s mimosoudním vyrovnáním. Síla lidí funguje – tuto kampaň jsme vybojovali s podporou tisíců obyčejných lidí proti jedné z nejbohatších společností na světě.
Tato právní bitva je sice u konce, ale špinavé triky ropného průmyslu nikam nemizí. Greenpeace čelí dalším žalobám po celém světě, ale nepřestaneme bojovat, dokud fosilní průmysl nepřestane těžit a nezačne platit za škody, které způsobuje lidem i planetě.
Norsko: Plány na hlubinnou těžbu v Arktidě zastaveny

Velké vítězství pro oceány – plány na hlubinnou těžbu v arktických vodách Norska byly zastaveny! Přes rok trvala naše kampaň a pod tlakem aktivistů, vědců a mezinárodního společenství se norská vláda rozhodla zastavit první licenční kolo hlubinné těžby minimálně do příštích voleb.
Toto je významné vítězství pro životní prostředí a důkaz, že lidé mají velkou sílu, když se dají dohromady.
Indonésie: Nová opatření zlepší pracovní podmínky na rybářských lodích

Po letech diskusí a vyjednávání mezi vládami, organizacemi občanské společnosti, včetně Greenpeace Indonésie, a odbory zastupujícími migranty na rybářských lodích nakonec Západní a Středo-tichomořská rybářská komise (WCPFC) dne 3. prosince 2024 přijala Opatření pro ochranu pracovních standardů posádek.
WCPFC dohlíží na správu rybích populací, podporuje udržitelné rybolovné postupy a zavádí ochranná opatření. Toto rozhodnutí podtrhuje jejich závazek zajistit pracovní komfort posádek v odvětví, kde jsou dodnes pracovníci vážným způsobem zneužíváni a kde se dodnes objevuje i otrocká práce.
Oceány: Snaha těžařů o omezení práva protestovat na moři zamítnuta

Během uplynulého roku se společnost The Metals Company a její podporovatelé opakovaně pokusili umlčet globální vlnu odporu. Poté, co se jim nepodařilo získat soudní příkaz zastavující akce na moři a neuspěli při lobbování vlád za omezení protestů kolem lodí těžících na dně moří u Mezinárodního úřadu pro mořské dno v březnu, firma usilovala o odvolání u amsterdamského odvolacího soudu, aby si zajistila imunitu proti budoucím protestům Greenpeace na moři.
Díky obrovskému úsilí právního oddělení Greenpeace International ale 12. listopadu 2024 soud opět rozhodl v náš prospěch a potvrdil naše právo na pokojné protesty na moři.
Brazílie. Oficiálně vytyčeno území Sawré Muybu

25. září 2024 bylo v povodí řeky Tapajós v srdci amazonského pralesa oficiálně vytyčeno území Sawré Muybu. Lidé Munduruku díky tomu vyhráli svůj boj za právo na půdu, která jim vždy patřila, ale byla ohrožována těžbou, nelegálním kácením a nesmyslnými projekty na rozvoj infrastruktury.
Toto je historické a hluboce symbolické vítězství nejen pro lid Munduruku, ale i pro všechny původní obyvatele v Brazílii.
Jižní Korea: Nejvyšší soud označil zákon o uhlíkové neutralitě za protiústavní
Dne 29. srpna 2024 rozhodl Ústavní soud Jižní Koreje, že zákon o uhlíkové neutralitě je nedostatečný a porušuje práva občanů – čímž se toto rozhodnutí stalo prvním svého druhu v Asii. Petici podalo v roce 2020 více než 200 žalobců, včetně mladých aktivistů a dokonce i kojenců. Jde o první klimatický soudní případ v Asii, který cílí na závazky státu k uhlíkové neutralitě. Toto je velké vítězství pro budoucí generace a může nastavit precedens pro další klimatické kauzy.
Austrálie: Woolworths a McDonald’s se zavázali ukončit odlesňování

Společnosti Woolworths a McDonald’s v Austrálii oznámily své závazky odebírat hovězí maso pocházející pouze z ploch bez odlesňování. Woolworths to plánuje do konce roku 2025, zatímco McDonald’s až do roku 2030, ale Greenpeace Australia Pacific bude s McDonald’s nadále jednat, aby se zavázali k termínu 2025. Tyto dvě gigantické korporace patří k největším odběratelům australského hovězího masa.
I tady zafungovala síla lidí. Příznivci Greenpeace Australia Pacific poslali těmto velkým korporacím tisíce e-mailů s požadavkem, aby přestaly podporovat odlesňování.
Globální úroveň: Průlom v oblasti globální daňové spravedlnosti

V srpnu byl vytvořen příznivý návrh Úmluvy OSN o daních, která by měla vytvořit spravedlivý a efektivní globální daňový systém. Tento inkluzivní systém daňové spolupráce přesune moc od několika bohatých zemí OECD k OSN, kde má každý stát hlas, a pomůže vládám po celém světě získat zpět miliardy ztracené kvůli daňovým únikům nadnárodních korporací a superbohatých.
I když je ještě co dělat a tlak je třeba udržovat, protože jednání budou pokračovat až do roku 2027, jde o velké vítězství.
Jihoafrická republika: Shell prohrál odvolání ve věci plánů na těžbu ropy a plynu

Velké vítězství proti Shellu v Jihoafrické republice! Po protestech místních komunit a rybářů Shell prohrál své odvolání proti rozhodnutí z roku 2022, které zamítlo jejich plány na těžbu ropy a plynu u divokého pobřeží Jihoafrické republiky. Soud rozhodl, že Shell řádně neinformoval a nekonzultoval dotčené komunity, a nezohlednil práva komunit a environmentální škody.
Bohužel, zde ještě vyhráno není, protože soud ponechal otevřenou možnost, aby Shell požádal o obnovení svého průzkumného práva. Společně se spojenci bude ale Greenpeace Afrika odhodlaně pokračovat ve svém úsilí, aby zastavilo těžbu ropy a ničení planety kvůli zisku.
Papua: Velké vítězství pro práva domorodých obyvatel na půdu

Dne 6. června získalo 4000 domorodých Papuánců právní uznání svých zvykových práv na 97 411 hektarů tropických deštných pralesů v regionu Jihozápadní Sorong. Nově uznané domorodé území lidu Knasaimos se rozkládá na ploše téměř stejně velké jako Hongkong.
Stejně jako mnoho domorodých komunit v Tanah Papua (západní polovina Nové Guineje, známá mezinárodně jako Západní Papua) usilovali lidé Knasaimos po desetiletí o ochranu svých zvykových území před vykořisťováním kvůli zájmům těžařských a zemědělských společnosti. Toto rozhodnutí jim konečně poskytuje právní uznání jejich práv na půdu, lesy, vodu a další přírodní zdroje, které jsou jejich dědictvím.
Oceány: Nejvyšší soud pro oceány rozhodl ve prospěch jejich ochrany

V historickém stanovisku prohlásil Mezinárodní tribunál pro právo moře, nejvyšší soud pro oceány na světě, že emise skleníkových plynů jsou formou znečištění moří a státy mají povinnost snižovat emise kvůli ochraně oceánů. Toto rozhodnutí představuje obrovské vítězství pro ochranu mořského prostředí.
Evropa: Přijetí zákona o obnově přírody

Evropský zákon o obnově přírody byl přijat a vstoupil v platnost. Tento zákon je nejdůležitějším environmentálním legislativním opatřením v Evropě za poslední desetiletí a má za cíl obnovit a chránit vzácnou evropskou přírodu. Ukládá bezprecedentní právní závazky členským státům EU k obnově chráněných přírodních rezervací, rašelinišť, ubývajících populací ptáků a opylovačů i k ochraně městské přírody. Jde o velké vítězství pro hnutí za ochranu přírody v Evropě.
Švýcarsko: Historické soudní rozhodnutí potvrzuje, že ochrana klimatu je lidským právem

Sdružení seniorů za ochranu klimatu Švýcarsko, známé jako KlimaSeniorinnen, podalo žalobu na svou zemi k Evropskému soudu pro lidská právave Štrasburku, protože jejich zdraví je ohroženo vlnami veder zhoršenými klimatickou krizí. Dne 9. dubna dosáhli průlomového rozhodnutí – historického vítězství pro všechny generace. Rozsudek je ikonickým momentem pro globální klimatickou spravedlnost a potvrzuje, že ochrana klimatu je lidským právem.
Tyto úspěchy nám připomínají, že společné úsilí má obrovský smysl a může vést k trvalým změnám. Děkujme, že spolu s námi a lidmi po celém světě i nadále stojíte na straně ochrany naší budoucnosti pro naši planetu i nás samotné. 🌍

Přidej se k hnutí miliónů lidí z celého světa. Jen společně můžeme prosadit skutečnou změnu a zachránit to, co z přírody ještě zbývá.
Jdu do toho